1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. ÖZELLEŞTİRMEDEN BEKLENEN SONUÇ ALINDI MI? VARLIK FONU SATIŞINDAN ALINACAK MI?
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZELLEŞTİRMEDEN BEKLENEN SONUÇ ALINDI MI? VARLIK FONU SATIŞINDAN ALINACAK MI?

A+A-

1980 Lİ yıllara geldik. On iki Eylül darbesi yapıldı. Ülke sorunlarını kendine sorun sayan gençliğin, tam bir milyon iki yüz bini tutuklandı. Bunların iki yüz bini sağcı siyasi anlayıştan, tam bir milyonu solcu anlayıştan kişilerdi.  İşkencelerden geçirildiler.  Bir, on, yirmi otuz yıl cezalara çarptırıldılar. 600 binine cezalar verildi. Ülkenin, kanı hızlı ve deli akan damarları iğdiş edildi. Faili meçhul cinayetlere, idamlara, sakatlıklara,  zürriyetlerinin kesilmesi gibi çeşitli cezalara uğratıldılar.

            Yeni anayasa halka oylatıldı. On iki Eylül siyasi partiler kurduruldu. Seçimler yapıldı. Ülkenin üçüncü partisi, Evren diktatörünün, oyunuzu HOROZ partisine verin demesi üzerine, milletvekili adaylarını bile tamamlayamamış ARI partisi, seçimleri kazandı. Arıların ilk icraatlarını ÖZELLEŞTİRME üzerine ve BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR üzerine kurdular. Yolsuzlukların ve usulsüzlerin önünü açtılar. HAK, HUKUK, ADALET, YARGI korkusu olmayanlar,  ortalığı kasıp kavurdu. Karşı çıkma sevdasında olanlar da koltuk sevdasına düştüler. Halkçı Parti, yetmedi, Sosyal Demokrat Halkçı Parti, yetmedi Cumhuriyet Halk Partisi, yetmedi Demokratik Sol Parti diye, solu böldükçe böldüler. Olağanüstü kongrelerle halkı oyaladılar. Ortalık özelleştirmeciler kaldı. İşini bilir memurlara kaldı. Onlar da yetki ellerinde iken, kamu mallarını, berisine benzerine bakmadan sattılar. 2020 yılına gelindiğinde artık satılacak kamu malı kalmadı.

            Tamam. Kamu malları satıldı. Bir tanesi kalmayıncaya kadar satıldı. Yani ÖZELLEŞTİRİLDİ. Özelleştirmenin amacı neydi?  Özelleştirmeyle üretim ve istihdam artırılacaktı. İşsizlik önlenecekti. Gelir dağılımdaki adaletsizlik kaldırılacaktı. Gelir seviyesi yükseltilecekti. Ülke kaynakları daha etkin kullanılacaktı. Ülke kaynakları verimli ve yerinde kullanılacaktı. Ülke gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılacaktı. Döviz sıkıntısı yaşanmayacaktı. Ekonomik kurtuluşumuz sağlanacaktı. Sanayileşmemiz gelişecekti. Dış borcumuz hiç olmayacaktı. Hayvancılığımız ilerleyecekti Tarımcılığımız en ileri seviyeye çıkarılacaktı. Sefalet tümden ortadan kalkacaktı. Ama bunların hiçbiri gerçekleşmedi.

            Özelleştirmelerden beklenen sonuçları yukarıda anlattık. 2020 yılında hazine tam takır. Bir lira döviz kalmamış. DOLAR, EURO, ON LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMIŞ. Bir dönemde de altı sıfır atarak liranın değerini düşürdük. Faiz artırmayacağız diye hazinenin elindeki 128 milyar dövizi de sattık. Dolar yine yükselmeye devam etti. Bütün bunlar halkın gözünün önünde yapıldı. Bu durum birileri tarafından hiç önemsenmedi. Televizyonlarda halkın karşısına çıkıp, gümbür gümdür konuşmaya devam etmekte. 

            Şimdi sıra VARLIK FONUNU SATIŞLARINA geldi. VARLIK FONU DA satıldı. Ne var bu fonun içinde? Aslında VARLIK FONU iki kelimeden ibaret. Ama içine bakalım.

Ulaştırma alanında: THY.  PTT.  TDY.  İZMİR ALSANCAK LİMANI,

            Madencilik alanında:  ETİ MADEN İŞLETMELERİ.  TVF MADEN

            Şans Oyunları alanında:  NAKİT KARŞILIĞI ŞANS OYUNLARI LİSANSI.  AT YARIŞLARI DÜZENLEME VE BAHİS KABUL ETME LİSANSI.

            Teknoloji ve Telekom alanında: TÜRKSAT.  TÜRK TELEKOM.  TÜRKSEL.

            Tarım ve gıda alanında: ÇAYKUR.  KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI

            Gayrimenkül alanında: İSTANBUL FİNANS MERKEZİ.  GAYRİMENKÜLLER

            Finans Hizmetleri alanında:  ZİRAAT BANKASI. HALK BANKASI. VAKIF BANK. BORSA İSTANBUL. TÜRK FİNANS YATIRIMLARI.  PLATFORM ORTAK KARTLI SİSTEMLERİ

Enerji Alanında::  BOTAŞ. TÜRKİYE PETROLLERİ.  TVF ENERJİ. TVF RAFİNERİ VE PETRO KİMYA. Oranı ne olursa olsun. Miktarı ne olursa olsun. Sattık oldubitti. Ne var bunda. ? Yok bir şey. Gir oyna. Çık oyna. Herkese iyi oynamalar. Sonuç mu? Özelleştirmeyle ne olduysa aynısı olacak.  Fon satışları sonucu da öyle olacak.                                                                                                             

Bu yazı toplam 675 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.