1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Özel Güvenliklere Polis Başmüfettişlerinden Denetim
Özel Güvenliklere Polis Başmüfettişlerinden Denetim

Özel Güvenliklere Polis Başmüfettişlerinden Denetim

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı bünyesindeki polis başmüfettişleri, Kırıkkale ve 20 ilde daha; alışveriş merkezleri, havalimanları, raylı ulaşım sistemleri ile iskele, liman ve otogarlarda özel güvenlikleri denetledi.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı bünyesindeki polis başmüfettişleri, Kırıkkale ve 20 ilde daha; alışveriş merkezleri, havalimanları, raylı ulaşım sistemleri ile iskele, liman ve otogarlarda çalışan özel güvenlik personelini görev başında denetledi.

GEREKLİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ KONTROL EDİLDİ

Ramazan Bayramı'nın huzur ve güven içerisinde geçirilebilmesi amacıyla, 21 ildeki alışveriş merkezleri, havalimanları, raylı ulaşım sistemleri ile iskele, liman ve otogarlarda görevli özel güvenlik personeli, polis başmüfettişleri tarafından denetlendi. Buralarda görev yapan özel güvenlik görevlileri tarafından sunulan güvenlik hizmetinin kalitesi, yetki, görev ve sorumlulukları ile alınan veya alınması gereken güvenlik tedbirleri kontrol edildi.

ozel-guvenliklere-polis-basmufettislerinden-denetim2.jpg

POLİS BAŞMÜFETTİŞİ YEŞİLAY MÜŞTERİ GİBİ İÇERİ GİRDİ

Denetimler, Kırıkkale, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Düzce, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Muğla, Samsun, Sivas ve Trabzon'daki 286 noktada, 60 polis başmüfettişi tarafından yapıldı, diğer illerde ise İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri tarafından denetim ve eğitim faaliyeti gerçekleştirildi. Denetimler kapsamında, Ankara'daki bir alışveriş merkezine gelen polis başmüfettişi Adnan Yeşilay müşteri gibi içeri girdi.

ozel-guvenliklere-polis-basmufettislerinden-denetim3.jpgozel-guvenliklere-polis-basmufettislerinden-denetim4.jpg

CEP TELEFONLARINA İNDİRİLİP İNDİRİLMEDİĞİNİ KONTROL ETTİ

X-ray cihazına çantasını bırakan Yeşilay, daha sonra kimliğini göstererek cihaz başındaki özel güvenlik görevlisine nelere dikkat ettiğini sordu. Yeşilay, el ve kapı dedektörlerinin çalışıp çalışmadığını, herhangi bir olumsuzlukta özel güvenlik görevlilerince kullanılması gereken KAAN uygulamasının cep telefonlarına indirilip indirilmediğini kontrol etti. Yeşilay ve beraberindekiler, AVM otoparkı girişindeki Plaka Tanıma Sistemi ile araç kontrollerinin de uygun şekilde yapılıp yapılmadığını denetledi.

ozel-guvenliklere-polis-basmufettislerinden-denetim6.jpg

UYGULAMA İLGİLİ BİRİMLER İLE ENTEGRE ÇALIŞIYOR

Yeşilay, ana damarları besleyen kılcal damarlara benzettiği özel güvenlik görevlilerinin, kamu güvenliğini sağlamada kolluk güçlerine yardımcı olduklarını ifade etti. Plaka Tanıma Sistemi ve KAAN uygulamasının, Emniyet Genel Müdürlüğünün ilgili birimleri ile entegre çalıştığını belirten Yeşilay, uygulamada yer alan butona basıldıktan çok kısa süre sonra kolluk güçlerinin olay yerine geldiğini söyledi. Genel Kolluk Özel Güvenlik İşbirliği ve Entegrasyonu Projesi olarak hayata geçirilen ve özel güvenlik görevlileri tarafından cep telefonlarına indirilerek kullanılan KAAN uygulaması hakkında da bilgi verdi.

ozel-guvenliklere-polis-basmufettislerinden-denetim7.jpg

61 BİN NOKTADA KAAN UYGULAMASI KULLANILIYOR

Adnan Yeşilay, uygulamanın 2020 yılı itibarıyla Türkiye genelinde faaliyete geçirildiğini hatırlattı ve konuşmasında: "Ülke genelinde 230 bin özel güvenlik görevlisi ve 40 bin genel kolluk görevlisiyle 61 bin noktada KAAN uygulamasını devam ettiriyoruz." dedi. Yeşilay, uygulamanın, özel güvenlik görevlilerinin hizmetlerinin sürdürülebilirliği, ölçülebilirliği, denetlenebilirliği ve geri dönüşler açısından önemli olduğunu vurguladı. Polis başmüfettişi Adnan Yeşilay, denetimlerin cuma gününe kadar süreceğini bildirdi.

Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.