1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. ÖZBAĞ TOKİ BAHÇELİ EVLER PROJESİ KİMLERİ RAHATSIZ ETTİ?
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZBAĞ TOKİ BAHÇELİ EVLER PROJESİ KİMLERİ RAHATSIZ ETTİ?

A+A-

                Önce şunu söylemek isterim. Özbağ Belediye Başkanı Sayın Nazmi Ay, cesaretle ve iyi niyetlerle bir proje ortaya koydu. Konu neydi? 600 metre karelik arsalar. Arsaların içine doksan – yüz metre karelik müstakil, tek katlı bahçeli evler olacak. Güzel mi güzel? Yer tespiti yapıldı. İmar planı çizildi. Tip ev projeleri belirlendi. TOKİ idaresinin desteği sağlandı. Katılım miktarı belirlendi. Katlım şartları belirlendi. Borçlanma taksitleri de belirlendi.

            Proje güzel dedim. Kırşehirliler de çok güzel dedi. Ön kayıt için iki bin lira istedi. Ziraat bankası adres gösterildi. Başvurular başladı. Özbağ Belediyesinin hedefi 200 kişinin başvuru yapacağı şeklindeydi. On gün içinde beklenen hedef gerçekleşti Bir ay içinde tam 934 kişiye ulaştı.  Baktılar ki olağanüstü bir katılım gerçekleşiyor. Sayı gittikçe artacak.  Artık kayıtları durdurdular. Bu tablo işin güzel olduğunun kanıtıdır.

            Bunun anlamı şu. Toplum böyle bir bahçeli evlere susamış. Apartman katlarında dairelere doymuş. Bahçem olsun istiyor. Bahçemin içinde bir küçük evim olsun istiyor. Şehre yakın olsun istiyor. Ki bu yer, sadece 7 km. uzakta. Burada yaz –kış oturabileceği gibi, hafta sonları çoluk çocuk gelebileceği, kendi evinde pikniğini yapacağı, boylu boyunca uzanıp dinlenebileceği, çocuklarının, torunlarının toprakla buluşacağı bir durumundu.

            Zaman içinde 500 metre kare bahçesinde güller, çiçekler yetiştirecek, meyve ağaçlarının çeşitlerinden birer ikişer dikecek. Bir bölümünde de soğanını, maydanozunu, teresini ekecek. Belki sebzesini de dikecekti. Burası modern bir şehir olacaktı. Türkiye de benzeri olmayan bir yaşam yeri olacaktı. Üstelik Hamur Dağına doğru, yerel ifade ile Hıdırlarbağına doğru projenin genişleme şansı da vardı. Yemyeşil olacaktı her taraf. Temiz havasına da doyum olmayacaktı. Burada ılık bir esinti hiç eksik olmaz. İnsanların ömrü uzayacaktı. Hem de daha sağlıklı.

            Burada bu proje uygulansaydı, insanlar Kırşehir ekonomisini canlandıracaktı. İnşaat sektörü nasibini alacaktı. Evlerin iç mefruşatı düzenlenecek. Perdecisinden beyaz eşyacısına, pergulecisinden şöminecisine, iğnecisinden iplikçisine kadar herkes sebeplenecekti. Bu arada Özbağ Belediyesinin kasasına da para girecekti. Oturma ruhsatı parası, su abone parası, elektrik abone parası, zaman içinde doğalgaz abone parası, emlak vergisi parası, işyeri ruhsat parası, daha fazla işçi istihdamı.  Ne bileyim daha birçok faydalar olacaktı.

            Dolmuşlar çalışacak. Özbağlının sütü -yağı, meyvesi - sebzesi müşteri bulacaktı. Burada okul açılacak. Öğrenci sayısı artınca taşımalı eğitim olmayacaktı. Daha sayayım mı? Yok canım başka faydalarını da siz düşünün. Düşünün düşünmesine de bu Özbağ Belediyesinin ve Sevgili Başkanı NAZMİ AY’IN bu çabasından kim ve kimler rahatsız oldu? Gücünün yetmediği yerde imdadına yetişecek hiç mi başka makam yoktu?

            Şimdi ne oldu? Proje iptal edildi. Belli ki Özbağ Belediyesi kendisinden yapılması istenen altyapı çalışmalarını yerine getirmesi mümkün değil. Peki. Bu proje sadece Özbağ Belediyesini mi ilgilendiriyor? İyi de nerede bu TOKİ? Nerede bu ilin Valisi? Nerede bu ilin Büyük Şehir Belediye Başkanı? Nerede bu ilin iktidardaki Partisi? Muhalefet partileri? Nerede bu ilin Milletvekilleri? Ticaret ve Sanayi Odası? Esnaf Denekleri? Koltuklarınızda oturunuz. Nasıl olsa koltuklar sıcak?

            Sözüm şimdi TOKİ idaresine. Bu güne kadar yaptığınız Toplu Konut Hizmetlerine bir sözüm yok. Kuşların bile bir yuvası olduğu bir dünyada, insanları ev sahibi yapmanızı alkışlıyorum. Ancak Özbağ Toplu konut Projesinde, Özbağ Belediyesini kaderine terk etmeniz hiç hoş bir durum olmadı. Özbağına yazık ettiniz. Özbağ Belediye başkanını da hayal kırıklığına uğrattınız. Başkanı insanlara karşı mahcup ettiniz. Söyleyin bana. Bu projeyi devam ettirmenin başka yolu yok muydu?

            934 katılımcıyı bir kere bir araya toplatsaydınız! Projenin iptal nedenini açıklasaydınız! Anlaşıldığı kadarıyla TOKİ nin zararı söz konusu. Katılımcılardan biraz fedakârlık bekleseydiniz? Yarısı kabul etmese bile, en az 500 kişi bu projenin tamamlanması için özveride bulunurlardı. Yaptınız mı bunları?

 Milletin parasını, kişi başı 2 000   liradan 2 000 000 lirasını bir yıl kullandınız. Sonra olmuyor diye paralarını geri verdiniz. Bu doğru oldu mu? İyi ki parasından kesinti yapmadan geri verdiniz. Hani her gün HALKA HİZMET, HAKKA HİZMETTİR diye nutuklar atıyorsunuz. Bu mu HAKKA hizmet?  Buysa başka söyleyecek sözüm yok.

ASIM ATABEY EMEKLİ ÖĞRETMEN 4.6.2018

           

Bu yazı toplam 1943 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.