1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. ÖZBAĞ KASABASINI GELECEKTE BEKLEYEN TEHLİKE
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZBAĞ KASABASINI GELECEKTE BEKLEYEN TEHLİKE

A+A-

            Türkler Orta Asya’dan Anadolu’ya geldiler. Köyler, şehirler kurdular. Selçuklu döneminde ve Osmanlılar döneminde kurulan yerleşim yerlerine bakınız. Görürüz ki evleri dağ eteklerinde, engebeli yerlerde, verimsiz topraklar üzerindedir. O dönem insanlarının, teknikerleri, doçentleri, profesörleri, valileri, kaymakamları yoktu. İnsanlar göçebe hayatı yaşıyorlardı. Dahası çoban idiler. O çobanlar ki yaşam kaynaklarını korumasını bildiler. Evlerini, köylerini dağların eteklerinde, derelerin yamaçlarında kurdular.

            Özbağ’ına bakınız. Kızılcaköy bir derenin yamacında kurulu. Erevik Üç Hüyüğün eteklerinde kurulu. Gizirler mahallesi aynı şekilde. Kötoba Üç Hüyüğün eteğinde derelerin yamacında kurulu. Abitler aynı şekilde Üç Hüyüğün eteklerlnde derelerin yamaçlarında kurulu. Helvacılar Hamur Dağının eteklerinde, dağın düzlüğe ulaştığı yerlerde kurulu.  Baktığınız zaman evler, bağlarını bahçelerini tarlalarını görebileceği yükseklerde kurulu. Sonradan Örcün’ü ve Kızılca Köyü sel yıktı. Yeni yerleşim yeri, yine Keçi Kale’sinin eteklerinde ve Hamur Dağı’nın eteklerinde kuruldu. Ne güzel bir tablo değil mi?.

            Sözü çok uzatmayım. Çevremizde Cemele, Boztepe, Karacaören, Karahıdır, Mucur olsun, Çiçekdağı olsun, Kösefakılı olsun, Yukarı Homurlu olsun, Göllü olsun, Tosunburnu, olsun,  Akpınar olsun, Kaman olsun Çağırkan olsun, bütün yerleşim yerleri dağların eteklerindedir. % 95 yerleşim yerleri böyledir. Daha saymayım. Geçim kaynağı, ekmek kapısı düzlükleri korumuşlar. Bahçelerini, bağlarını gözlerinin önüne almışlardır.

            Kırşehir bile bir taraftan sırtını Ağ Bayıra dayamış, bir taraftan Âşık Paşa sırtlarına dayamış. Kırşehir’e yeni kurulan yerleşim yerleri Mehtap tepesi tepeliklerine, bir taraftan Meytaş ın eteklerine, Kurtocağının sırtlarına kurulmuştur. Alkışlanacak bir durumdur bu.

            Asıl demek istediğime gelince Özbağ, Yurdumuzda cennetten bir köşedir. Ne yazık ki bu cennet yer adım adım beton yığınlarına kurban edilmek üzeredir. Köylüler, şehirlere akın etti. Şehir nüfusu %95 lere ulaştı. Apartmanlara hapis oldular. Şimdi kurtuluş yolu aramaktadırlar. Bahçeli ve tek katlı evler hayali içindedirler. Fırsat buldukça insanlar Özbağ’ına doğru evler yapmanın, bahçeler yapmanın peşindedirler.. Hayallerindeki bahçeli evlerini buralarda bulacaklardır.   Ben söylüyorum. Şunun şurasında on seneye kalmaz Özbağın bağları ve bahçeleri evlerle dolacaktır. Daha sonra da katlara, apartmanlara teslim olacaktır.

            Özbağ Belediyesi ve Özbağ Belediye Başkanı Nazmi Ay, bu geleceği gördü. Özbağ bağ ve bahçelerini korumak adına, Hilmi Gökçınar parkının arkasındaki alana Ki burası yerleşim yeri olarak en az on bin ev yapılacak büyüklükte bir alandır. Zaman içinde burada yeni bir yerleşim yeri ve Türkiye’ye örnek bir yerleşim yeri olacaktı. İnsanların özlemi olan, tek katlı ve önü bahçeli, pergüleli, garajlı, sebze ekme yeri, meyve dikme yeri olacaktı. Özbağ ise bağları ve bahçeleri, meyvelik alanları yerleşim yeri olmaktan kurtulacaktı.

            Özbağ TOKİ de altı yüz metre kare içinde evi olacak. On- on beş yirmi yılda borcunu ödeme şansına sahip olacaktı. Yeri imarlı olacaktı. Şehre yedi km. uzaklıkta idi. Çalışanlar için Cumartesi, Pazar dinlenme yeri olacaktı. Diğerleri için de bulunmaz bir nimet olarak özlemlerine ve beklentilerine kavuşmuş olacaktı. Ki bu alan Kırşehirlilerin tümü burada yer bulmak istese, yer herkese yeter büyüklüktedir.

            İnsanlar Özbağlı’dan uygun fiyata ve istediği büyüklükte yer bulamayacaktı. Bulsa bile çok pahalıya bulabilecekti. ÖZBAĞ TOKİ alanı, arayıp da bulamayacağı bir yerleşim yeriydi. Kim ne yaptıysa, devasa bu projeyi iptal etti. İptal edilmesine göz yumdu. Özbağ Belediye Başkanının arkasında durmadı.

            Bundan sonra ne olacak? Özbağ bağ ve bahçeleri, bu çağda, DEMOKRASİNİN, CUMHURİYETİN, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN, uygulandığı bir dönemde ÖZBAĞ elden kayıp gidiyor. Bunun vebalini ÖZBAĞ TOKİ’YE SAHİP OLMAYANLAR ÖDEYEMEYECEKTİR. Özbağına DOĞAL GAZ da geliyor. Özbağın içinden geçen IRMAK BOYUNA iki taraflı yol da açıldı. İnsanlar artık bahçeli ev yeri almak için sıraya gireceklerdir. Ne pahasına olursa olsun. Yer alacaklardır.

Özbağın arazisinin suyunu elinden aldılar. Arazinin % 70 boş bırakıldı. Müşteri buldukça Özbağlı geleceğini düşünmeden arazisini satacaktır. Çok geçmeden canım Özbağ beton yığınlarına teslim olacaktır.  Ben söylemeyim. Siz söyleyin yakışık alıyor mu? Bu çağda bu Özbağına yapılır mı? Ey Özbağlı. Size de sözüm var! Sen yerini satacaksın. Yarın senin torun, Özbağ’ından bir metre kare olsun, bir yer alabilecek mi?

            Demek istediğim şudur. ÖZBAĞ TOKİ yeniden gözden geçirilmelidir. İptal edilme nedeni ne ise, onlar giderilmelidir.  Var olan sorunları giderilmelidir. Özbağ beton yığınları arasında kalmaktan kurtarılmalıdır. SELÇUKLU ve OSMANLI atalarımızın kemiklerini sızlatmayalım. Sözüm benim diyen her kim varsa onlaradır.

 

Bu yazı toplam 2919 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.