1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ozanlar diyarı Şirin Kırşehir
Ozanlar diyarı Şirin Kırşehir

Ozanlar diyarı Şirin Kırşehir

Kırşehir İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (KIR-DER) ile İL gazetesi öncülüğünde geçtiğimiz günlerde Kırşehir’e gezi düzenlendi. JAPON...

A+A-

Kırşehir İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (KIR-DER) ile İL gazetesi öncülüğünde geçtiğimiz günlerde Kırşehir’e gezi düzenlendi.

JAPON MÜZESİ GEZİLDİ

KIR-DER Derneği Başkanı Mustafa Tuğrul Başkanlığında düzenlenen geziye çok sayıda Kırıkkale’de yaşayan Kırşehirliler katıldı. Kırşehirlilerin ilk durağı Kaman Çağırkan Kasabasındaki Japon Müzesi ve Japon Parkı oldu. Burada Müze Müdürlüğünün görevlendirdiği memur, çalışmalar hakkında, müzede sergilenen eserler hakkında bilgiler verdi. Verilen bilgilerin ardından müze parklarında kısa bir gezi yapıldı. Yetkililer Müzenin Pazartesi günü hariç, haftanın her gününde bu müzeyi ücretsiz olarak gezebileceklerini söyledi.

KIRŞEHİR GÜZEL GÖRÜNÜME KAVUŞACAK

Daha sonra Kırşehir’e hareket eden heyeti burada İl Kültür Müdür Yardımcısı Eyüp Temur karşıladı. Ekiz arası olarak bilinen alan üzerinde yapılan park alanı hakkında bilgi veren Müdür Yardımcısı Temur, projenin dev bir proje olduğunu ve bittiği zaman Kırşehir’i daha bir yaşanılır şehir olacağını dile getirdi. Ahî Evran Cami önünde ve Ahî Evran Parkında çalışmalar olduğunu belirten Temur, ilerleyen zaman içinde Kız Meslek, Öğretmenevi, Polisevi, Orduevinin de yıkılarak, bu park alanına katılmasının planlandığını vurgulayarak, “Çalışmalar bitirildiğinde Kırşehir’in güzel bir görünüm kazanacaktır” dedi.  

Ozanlar diyari4ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İnşaat çalışmalarının Cacabey kapalı çarşısı üzerinde de devam ettiğini belirten yetkililer. Burada da Ahmet Yesevi Camii önüne kadar alan genişlemesi yapılacak olması da, şehrin tam merkezinde yapılan bu park çalışması da Kırşehir’i bir başka güzel gösterecektir. Kayseri’den Ankara’ya giden yolun Kırşehir’in içinden geçen kısmında da yol genişletme çalışmaları sürüyor. Hummalı bir çalışma var.  Ancak genişletme çalışmaları Özbağ Kasabasında aynı genişlikte yapılması gerekmektedir”

TERMİNAL YENİDEN YAPILIYOR

Şehrin terminalinin Mucur Yolu üzerinde olduğunu belirten yetkililer, “Burası pek kullanışlı değildi. Şimdi Mey Taş Kavşağı önünde yapılıyor. Terminalin burada yapılması,  Ahî Üniversitemizin,   Bağbaşında kuruluyor olması ve terminal ile irtibatlandırılması olumludur. Bu proje bitirildiğinde şehrin imajı yükselecektir. Üniversitemizin Bağbaşında kurulması çok alkışlanacak bir durumdur. Şehrin kalkınmasına gerçek katkı sağlayacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ederim”

Ozanlar diyari5AĞALAR KONAĞI ZİYARET EDİLDİ

Müdür Yardımcısı Temur daha sonra heyeti Kırşehir Müzesine, Ahî Evran Camisine, Kale’ye götürdü. Burada Kale Camisi ve Eski Kale Ortaokulu çevresinde küçük bir gezi yapıldı. Daha sonra Ağalar konağına giden heyet, “Eskiden burası Taş Bina olarak biliniyordu. Belediye burayı görülebilir ve içinde Kırşehir’in yemek kültürünün sunulduğu bir yer durumuna getirmiş. Aynı çalışma Hılla Gölü’nde de yapılmakta. Kapalı ve açık alanı var. Göl manzaralı bir mekân”

Ozanlar diyari2MAKİSSOS KIRŞEHİR’İN ESKİ ADI

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci adına Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin, Kırıkkale’den Kırşehir’i ziyarete gelen Kırşehirlilere öğlen yemeği ikramında bulundular.  Gezi daha sonra Ahî Üniversitesi yerleşkesinde kısa bir tur atılarak devam etti. Daha sonra heyet Kırşehir’e yeni yapılan Makissos Termal Otel’ini ziyaret etti. Otel çalışanları tarafından karşılanan heyete Otel gezdirildi. Makissos Otel’inde kısa bir bilgi veren yetkililerin Makissos’un Kırşehir’in en eski adı olduğunu söylediler.

 

Ozanlar diyari8NEŞET ERTAŞ’IN KABRİ ZİYARET EDİLDİ

Daha sonra rahmetli ve herkesin sevgilisi Neşet Ertaş’ın kabrini ziyaret eden heyet, Eski Terme, çevresindeki oteller, Uğur Mumcu’nun anıtı, yeni yapılan Adli’ye Sarayı önünden geçerek Âşık Paşa Türbesi ziyaret edildi. Son olarak Yarı Açı Cezaevinde bir çay içen heyet Kırıkkale’ye döndü. Dernek Başkanı Tuğrul’a teşekkür eden heyet bu gezinin tekrarlanmasını istediler.

[gallery ids="189790,189787,189784,189791"]
Bu haber toplam 441 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.