1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. OSTİM Ekopark “Resmen” onaylandı
OSTİM Ekopark “Resmen” onaylandı

OSTİM Ekopark “Resmen” onaylandı

OSTİM Ekopark, Bakanlar Kurulu Kararı’yla Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ilan edildi. 11 Ekim 2013 tarihinde yapılan olumlu değerlendirme sonucu resmi...

A+A-

OSTİM Ekopark, Bakanlar Kurulu Kararı’yla Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ilan edildi.

11 Ekim 2013 tarihinde yapılan olumlu değerlendirme sonucu resmi onay bekleyen OSTİM Ekopark, Bakanlar Kurulu’nun 2014/5939 sayılı; “Bazı Alanların Teknoloji Geliştirme Bölgesi Olarak Tespit Edilmesine ve Bazı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınırlarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kararı” ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ilan edildi. Karar 04 Nisan 2014 Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

ENERJİ ARAŞTIRMALARI

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 87 dönümlük alana kurulacak olan OSTİM Ekopark, çevre teknolojileri ve enerji alanında Ar-Ge faaliyeti yürüten firmalara ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin enerji konusunda yaşadığı sorunlara çözüm üreten kurum ve kuruluşların ortak noktası olacak OSTİM Ekopark, Teknoloji Geliştirme Bölgesi statüsünde faaliyet gösterecek ve bünyesindeki firmalara çeşitli devlet desteklerinden yararlanma olanağı sunacak.

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi’yle elde edilen bilgi birikimi ve işbirliği tecrübesi odağında gelişen merkez, enerji sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar için ülke çapında tüm paydaşların katkılarıyla ulusal bir referans ve hareketlilik merkezi olmayı hedefliyor. Enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesine yönelik çalışmaların da yapılacağı merkezde; Ankara’daki 8 üniversite ile enerji teknolojileri alanında faaliyet yürüten bölgedeki kamu sanayi kuruluşu TEMSAN da aynı çatı altında buluşacak.

OSTİM Ekopark, Ankara ve yurt genelindeki tüm üniversitelere ve enerji sektöründeki firmalara enerji teknolojileri konusunda temel araştırmadan ticarileştirmeye varan süreçte Ar-Ge ve inovasyon olanakları sunacak. OSTİM OSB içinde yer alan bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak araştırmacıların bölgedeki üretim kabiliyetlerinden de kolaylıkla yararlanması hedefler arasında.

5 YILDA TAMAMLANACAK

Etaplar halinde tamamlanacak olan OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin ilk aşaması olan 5 dönümlük alan üzerine inşa edilecek binanın iki yılda bitirilmesi öngörülüyor. Proje alanının tepesinde yer alan 2 bin metrekarelik bölüm üzerinde oluşturulacak kentsel güneş tarlasından elde edilen enerji, kampüsün ihtiyacını karşılamaya yönelik kullanılacak. Projenin 5 yılda bitirilmesi planlanıyor. Bölgede yer alacak çözüm ortakları ile ortaklaşa yürütülecek yapım aşaması tamamlandığında Ar-Ge birimlerine ek olarak; test ve analiz laboratuvarları, enerji alanında bilgi merkezleri, kütüphane, eşleştirme ve ticarileştirme merkezleri, müze, sergi ve konferans salonları hizmete girecek.

Bu haber toplam 582 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.