1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Osmanlı’da kesilen hırsız eli sayısı:
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı’da kesilen hırsız eli sayısı:

A+A-

Osmanlı devletinin kurulduğu 1299 yılından 1920 yılına kadar kesilen hırsız eli sayısı sadece 6 (altı) tanedir.

Bir batılı Osmanlı ülkesini gezmeye ve araştırma yapmaya gelmiş. Sonunda bir Osmanlı vatandaşına sormuş: “Altı aydır ülkenizde bir çok vilayet gezdim ama o kadar dikkatle baktığım halde eli kesik hiçbir kimseye rastlamadım. Oysa sizin dininizde hırsızın elinin kesildiğini biliyorum!... demiş. Müslüman da demiş ki: Bizim dinimizin ana gayesi el kesmek değil, hırsızlığı önlemektir. Bir hırsızın eli kesilince, artık eli kesilecek korkusuyla kimse hırsızlık yapmaz. Bunun için ne birçok polise, ne hakime, ne de mahkemeye ihtiyaç kalmaz. Bir hırsızın elinin kesilmesinin etkisi en az yüz sene gider” demiş.

Kainatın yaratıcısı ve mutlak hakimi Yüce Mevla’mız ne güzel buyurmuş: “Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz.” (Bakara/179)

“Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir ceza ve Allah'tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir.” (Maide/38)

Bu asrın bazı insanları: “Şeriat insanın elini keser, bu asırda da insanın eli kesilir mi?” diyorlar. Oysa şeriat, yani Allah’ın koyduğu kanun, adamın değil, hırsızın elinin kesilmesini emrediyor. Caydırıcı ceza sayesinde hem hırsızlık önlenmiş olur, hem de milletin parasını çaldırma, kapkaççıya kaptırma ve aldatılma korkusu kalmaz. Hırsızın elinin kesilmesi cezasını kaldıranlar, hırsızlara verdikleri ceza ile hırsızlık, dolandırıcılık suçlarını engelleyebildiler mi? Bu sorunun cevabını inananların vicdanlarına bırakıyarum.

Tabi ki İslam’da her hırsızın eli kesilmez. Bu cezanın uygulanması için bir takım şartlar vardır. Hazreti Ömer’in hilafeti döneminde bir adam hırsızlık suçu ile mahkemeye getirilmiş. Hz. Ömer adama niçin çaldığını sormuş. Adam: “Ben o mal sahibine çalıştım, ücretimi vermedi. Ben de ücretime karşılık o şeyi çaldım” demiş. Bunun üzerine Halife Ömer malı çalınana berikinin söylediğinin doğru olup olmadığını, yani işinde çalıştırdığını sormuş. adam adam: “Evet çalıştı” demiş. Ücretini verdin mi diye sormuş. Hayır vermedim ama verecektim, demesi üzerine Hz. Ömer: “Sen bilmiyor musun Hazreti Peygamber (sav): “İşçinin ücretini, alnının teri kurumadan veriniz” buyurmuştu. Hem adamı berat ettiriyorum, hem de bu adam bu şekilde ikinci defa hırsızlık yaparsa senin elini keserim, demiştir.

 Osmanlı’nın hükümranlık yılları

Bulgaristan 545 yıl, Yunanistan 400 yıl, Sırbistan 539 yıl, Karadağ 539 yıl, Bosna-Hersek 539 yıl, Hırvatistan 539 yıl, Romanya 490 yıl, Macaristan 160 yıl, Ukrayna 308 yıl, Azerbaycan 25 yıl, Ermenistan 20 yıl. 

Bu yazı toplam 6558 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.