1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’in, Oğlu Orhan Gaziye vasiyeti:
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’in, Oğlu Orhan Gaziye vasiyeti:

A+A-

Oğullarıma ve dostlarıma birinci vasiyetim şudur ki; daima gazaya ve cihada devam etmek ve İslam’ın kuvvetini yaşamaktır. Cihadın kemaline varıp, Sancak’ı Şerifi daima yüksekte tutunuz. Gaza ve cihadınızla kelime-i tevhidi ta uzaklara götürünüz. Hanedanımdan her kim adaletten geri kalırsa, rûz-i mahşerde Peygamberimizin (s) şefaatinden mahrum kalsın. Allah’ın emrinden gayrı iş işlemeyesin. Bilmediğini şeriat ulemasından (İslam âlimlerinden) sorup anlayasın. Sana itaat edenleri hoş tutasın. Askerine in’am ve ihsanı eksik etmeyesin ki, insan bir yönüyle ihsanın kuludur. Zalim olma! Alemi adaletle şenlendir. Cihadı terk etmeyerek beni şad et. Alimlere uy ki, şeriat işleri nizam bulsun. Nerede bir ilim ehli duyarsan ona rağbet, ikbal ve hilim göster. Askerine ve malına gurur getirip, şeriat ehlinden uzaklaşma! Bir kimse ki, Allah’ın demediği sözü söylüyor, sen onu sakın kabul etme!

Ben ölünce beni Bursa’da Gümüşlü kubbenin altına defnet.

Bizim yolumuz Allah yolu ve gayemiz Allah’ın dini İslam’ı yaymaktır. Yoksa kuru bir kavga ve cihangirlik davası değildir. Sana da bunlar yaraşır. Benim duam, Allah’ın yardımı, Allah dostlarının himmeti ve Peygamberimizin mûcizeleri sizinledir. Eğer Allah’a kul, O’nun Rasûlüne ümmet ve atalarımıza layık evlatlar olmak istiyorsanız:

1) İslam’ yayınız. 2) Kelime-i tevhid sancağına sahip çıkınız. 3) Hak ve adaletten ayrılmayınız

4) Senin de mesleğin (yolun) Allah yolu ve maksadın da Allah’ın dinini yaymak olmalıdır.

Oğlum! Dünyaya gelen hiçbir insan yoktur ki, ölüme boyun eğmesin. Bana da Allah’ın emri ile şimdi ölüm yaklaştı. Bu devleti sana, seni de Mevlâ’ya emanet ettim. Her işinde adaleti üstün tut. Allah’ın yardımı ve Peygamber Efendimizin şefaati sizinle olsun.

Osman beyin vefatında geriye bıraktığı mal şunlardır: Bir eyer, bir zırh, bir kamçı bir çift çizme, birkaç güzel at, birkaç tane sancak, bir mızrak, bir kılıç, üç sürü koyun, bir tuzluk, bir tabak ve bir kaşık. İşte Osman beyden geriye kalan şahsi miras bunlardı.

 

Bu yazı toplam 956 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.