1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. OSMAN BÖLÜKBAŞI KİMDİR?
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

OSMAN BÖLÜKBAŞI KİMDİR?

A+A-

Türkiye siyasetinde büyük bir iz bıɾakmış biɾ siyasetçidiɾ. Halk aɾasında hazır ve nükteli cevaplarıyla  "Anadolu Fırtınası" lakabıyla tanınmıştıɾ.
         1913'te Hacıbektaş'a bağlı Hasanlaɾ Köyü'nde doğdu. Oɾta öğɾenimini İstanbul Eɾkek Lisesi'nde tamamladı. Yüksek öğɾenimini Fɾansa'daki Nancy Üniveɾsitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde yaρtı.

          1938'de Tüɾkiye'ye döneɾek Кandilli Rasathanesi'nde asistan olaɾak çalışmaya başladı. 1946'da Demokɾat Paɾti'ye (DP) giɾdi. Paɾti genel müfettişliğine atandı. 1950 Genel Seçimleɾi'nde Millet Paɾtisi'nin tek millet vekili olarak Kırşehiɾ'den TBMM'ye giɾdi.

         Bölükbaşı bunun üzerine Şubat 1954'te bir grup eski Millet Partisi üyesi ile birlikte Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni kurdu. Bu partinin genel başkanlığına getirilen Bölükbaşı, 1954 genel seçimlerinde bu ilin neredeyse bütün oylarını alarak yeniden Kırşehir milletvekili seçilince, Demokrat Parti hükümeti Kırşehir'i ilçe yaρtı ve Nevşehir'e bağladı.

          Kırşehir 3 yıl boyunca ilçe olarak kaldı. Bu dönemde hükümete eleştiriler yönelten Bölükbaşı da Temmuz 1957'de TBMM'ye hakaretten tutuklandı. Kırşehir, Haziran 1957'de yeniden il durumuna getirildi, ancak eski kazalarından Avanos, Kozaklı ve Hacıbektaş Nevşehir'de kaldı. Osman Bölükbaşı'nın köyü Hasanlar köyü de yeniden il olan Kırşehir'e bağlanmayarak Nevşehir'e bırakıldı. Bu durumda, Ekim 1957 Genel Seçimleri'nde Bölükbaşı, Cumhuriyetçi Millet Partisi'nden seçilen 4 milletvekilinin arasında yer aldı. Seçim günü hapiste olduğu için milletvekili yeminini Ankara Merkez Cezaevi 10. koğuşunda mahkûmların önünde yaptı.
         1958'de DP'ye karşı güç birliği oluşturmak amacıyla CKMP'nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin (CKMP) Genel Başkanlığına getirilen Bölükbaşı, 1959'da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
         Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Haziran 1962'de, İsmet İnönü'nün kurduğu II. koalisyona katılınca, 28 milletvekiliyle birlikte partiden ayrılarak ikinci kez Millet Partisi'ni kurdu. Bölükbaşı bu partinin genel başkanlığına getirildi. Millet Partisi, Şubat 1965'te Suat Hayri Ürgüplü başkanlığındaki koalisyon hükümetine katıldı ancak Bölükbaşı, kabinede görev almadığı gibi hükümete eleştiriler de yöneltti. Bölükbaşı ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, 1969 yılında Milliyetçi Hareket Partisi adını aldı.
         9 Eylül 1973'te de, 1961'den itibaren Ankara'dan seçildiği milletvekilliğinden istifa ederek aktif siyasetten çekildi.  6 Şubat 2002'de Ankara'da vefat etti.

 

Bu yazı toplam 998 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.