1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Orucu bozanlar ve bozmayanlar
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Orucu bozanlar ve bozmayanlar

A+A-

Bilindiği gibi oruç İslam’ın beş şartından birisidir. Bu konuda geçen yazımızda izahatta bulunmuştuk.  Konumuza açıklık getirme sadedinde, bir hadis-i Kudsiyi tekrar ele alıyoruz: “Âdemoğlunun bütün amelleri(nin mükâfattı) on kattan yedi yüz kata kadar katlanır. Allahü Teâla buyurur ki: "Ancak oruç müstesnadır. O yalnız benim içindir. Onun mükâfatını da ben veririm. Çünkü o şehvetini ve yemesini benim (rızam) için terk ediyor.” Oruç benim içindir, onun mükâfatını da ben veririm”

Bu hadisten anlaşıldığı gibi, Oruç tutmak, Allah rızası için yemeyi, içmeyi ve cinsel ilişkiyi, imsak zamanından, akşam iftar zamanına kadar terk etmektir. Özet olarak da, bilerek yapıldığı halde bunlar orucu bozar.

Yeme, içme kabilinden olmayan, özellikle de vücut sağlığı için, tedavi maksatlı bir takım şeyler orucu bozmaz. Bunlardan birkaç tanesi şunlardır:

1-Kendi isteği olmayarak kusmak. 2- Astım hastalarının kullandığı sprey. Astımlı (nefes darlığı) hastalarının sağlığı, oruç tutmaya uygun olup başka bir hastalıkları da yoksa rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen, ya da emilen oksijenli ilaç orucu bozmaz. 3- Göz damlası. Tadı boğazda hissedilse bile orucu bozmaz. 4- Burun damlası. 5- Dil altı. Bazı kalp hastalarında dil altına konulan ilaç ağız dokusu tarafından emilip, kana karışarak kalp krizini önlemektedir. Mideye bir şey gitmemektedir. Bu da orucu bozmaz. 6- İdrar kanalının görüntülenmesi için kanala ilaç sıkılması. 7- Kulak damlası ve kulağın yıkattırılması da orucu bozmaz. 8- iğne yaptırmak, hastaya serum ve kan vermek. İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek için yapılan iğneler orucu bozmazlar. Ancak vücudun direncini artıran, vitamin (besin) içeren,gıda ve keyf verici enjeksiyonlar orucu bozarlar. 9- Biyopsi yaptırmak. Tahlil amacıyla vücudun herhangi bir organından parça alınması orucu bozmaz. Kan vermek orucu bozmaz. Kan almak orucu bozar. 10- Oruçlu iken banyo yapmak. Ağza burna su kaçmadığı sürece soğuk ya da sıcak su ile banyo yapmak orucu bozmaz.

 Not: daha geniş bilgi için “diyanet İslam İlmihali”ne müracaat oluna. Ramazanımız hayırlara, bereketlere ve mutluluklara vesile olsun. Âmin. 

 

 

Bu yazı toplam 283 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.