1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. “Orman işçileri zor şartlar altında görev yapıyor”
“Orman işçileri zor şartlar altında görev yapıyor”

“Orman işçileri zor şartlar altında görev yapıyor”

DEVA Partili Emir Varol, “Mevsimlik orman işçileri Orman Bakanlığına bağlı ormanlarımızın korunması, geliştirilmesi, bakımı, ağaçlandırma, imar ve ıslah, tohumlama, sulama, amenajman, orman yolu yapımı, yangın söndürme faaliyetleri ve buna benzeri işler

A+A-

BİR KÖŞK İÇİN BİR AĞACI FEDA EDEMEM

DEVA Partili Emir Varol, ’21 – 26 Orman Haftası’ dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Varol, ormanların yaygınlaştırılması, korunması özen gösterilmesi hayati öneme sahip olduğunu söyleyerek, “Bulunduğumuz ortamları, mahallelerimizi, şehirlerimizi ağaçlandırmalıyız ve orman varlıklarımızı korumalıyız. Atatürk’ün Yalova’da kaldığı köşkün zamanla ağaç ile yakınlığından dalları arasında kalması sorun yaratıyordu. Problem Atatürk’e sorulunca Atatürk, “Bir köşk için bir ağacı feda edemem.” demiş, köşkün taşınmasını emretmiş ve köşkü kaydırmıştı. Bu hassasiyet ile bizler de ağaçlarımıza ve ormanlarımıza sahip çıkmalıyız. Orman haftasında orman işçilerimizin sorunlarını dile getirmek gerekiyor. Orman işçilerimiz, ormanlarımızın koruyucularıdır ve şartlarındaki problemleri çözüm beklemektedir”

ORMAN İŞÇİLERİNİN SORUNLARI VAR

“Mevsimlik orman işçileri Orman Bakanlığına bağlı ormanlarımızın korunması, geliştirilmesi, bakımı, ağaçlandırma, imar ve ıslah, tohumlama, sulama, amenajman, orman yolu yapımı, yangın söndürme faaliyetleri ve buna benzeri işler için çalışan fedakâr işçilerimizdir. Orman işçilerimizin çalışma koşullarında ve şartlarında sorunları vardır. Geçici orman işçilerinin çalışma saatleri yıllık 5 ay 29 gündür. Bakanlık tarafından bu süre ihtiyaç halinde 4 ay kadar daha uzatılmaktadır. Her yıl bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı işçilerin ana endişe konusudur. Sosyal alanlardan uzak çalışan işçiler bu bölgelerde bir barınak bulamaz halde ormanlarımızı büyük fedakârlıklarla korumaktadırlar. Yangın ve Afet durumlarından bölgeye sevk edilen işçilerimiz 24 saat süre ile haftalarca çalıştığı olmaktadır. Bu süre ise maaşlarına ve ödemelerine yansımamaktadır. Yangın ve Afet bölgelerinde yeterli barınma ve kaynaklarının olmaması ise işçilerimizin ne kadar zor şartlar altında çalıştığının göstergesidir”

MEVSİMLİK ORMAN İŞÇİLERİNİN PROBLEMLERİ MEVSİMLİK DEĞİLDİR

“Her seçim döneminde çözüme kavuşturulacağı söylenen işçilerimizin sorunları seçim mevsimi dile getirmekten öte bir çözüme kavuşturulmamıştır. Orman işçilerinin mağduriyetleri devam etmektedir. Geçici orman işçilerinin durumu kalıcı ve sosyal devlet ilkesine bağlı olarak kesinliğe kavuşturulmalıdır. Orman işçilerinin çalışıp çalışmayacağı endişeleri ortadan kaldırılıp 12 ay süre tam zamanlı çalışmaya ihtiyaçları vardır. Çalışma bölgelerinde yeterli kaynağın ve donanımın sağlanması gerekmektedir. Yangın ve Afet durumlarında ekstra çalışma sürelerinin karşılığı işçilerimizin maaşlarına yansıtılmalıdır” dedi.

Bu haber toplam 887 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.