1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. ORGANİK TARIMI TANIYORMUSUNUZ?
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ORGANİK TARIMI TANIYORMUSUNUZ?

A+A-

Organik tarım, son yıllarda sık sık ismini duyduğumuz, ilgimizi çeken üretimlerde kimyasal malzemeler kullanılmadan, üretim işinden tüketim işine kadar her devresi ve bölümü kontrollü olan, sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.         Organik tarımdaki amaç, toprak ve su kaynakları ile havayı ve çevreyi kirletmeden, çevreyi, bitkileri, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Aslında organik tarımın geçmişi 20.yüzyıla dayanmaktadır.  Çevre bilinci ve ozon tabakasındaki incelmeler ve dünyanın geleceğinin tehlikeye girmesi gibi önemli konular gündeme oturmuştur. Temel öğe olarak; ekolojik dengenin korunarak, bitkisel ve hayvansal üretimlerin birlikte aile işletmenliği şeklinde yapılması dolayısıyla üretimden tüketime kısa devreler kurularak kendi kendine yeterliliğin sağlanmasıdır.  1.ve 2. Dünya savaşları arasında organik tarım 1950 yılında sonra ABD. nın Marshall yardımı ile önemini yitirmiştir. İlaç, gübreler ile kimyasal katkı maddeleri kullanılmaya başlanmıştır. Fazla ürün elde etmek için şuursuzca kullanılan ilaçlar, gübreler insan sağlığına zararlar verdiği gibi çevreyi de etkilemiştir. Organik ürünler ticarete konu olununca beraberinde kontrol ve sertifikasyona ilişkin yasal düzenlemeler gündeme gelmiştir. Ülkemizde organik tarım faaliyetleri 1986 yılında Avrupa'daki gelişmelerden farklı şekilde, ithalatçı firmaların istekleri doğrultusunda ihracata yönelik olarak başlamıştır. Organik (ekolojik) tarım belirli kurallar çerçevesinde yapılan ve doğayı sömürmeyen sürdürülebilir tarım yöntemidir.  Organik tarımın nitelikleri; Bu yöntemde kimyasal gübre, ilaçlama hormon gibi dış etkenler kullanılmaz. Ekolojik (organik) üretim yapan bir çiftçi, uluslar arası bir denetleme şirketi tarafından verilen sertifikayı almak zorundadır. Organik tarım, her şeyden önce belirli kurallar çerçevesinde sürdürülebilir tarım olduğundan başka toprak olmak üzere su, hava, çevre ve doğada yaşayan diğer canlılara zarar vermeyen bir üretim anlamını taşımaktadır. Örnek olarak ilaçlamalarla çevredeki bir gül ve gölde yaşayan Canlılar zarar görebilir.  Dolayısıyla gölden dolayı insanlar zarar görebileceği gibi, gölden avlanan bir kuş yediği balık sayesinde hastalıkları başka yerlere taşıyabilmektedir. Organik tarım yalnız insan sağlığını ilgilendirmeyip dünyanın korunmasında rol oynamaktadır.  Son yıllarda İlçemizde Mucur'da da organik tarım alanında epey mesafeler katledilmiştir. Gerek iletişim araçlar, gerekse Halk Eğitim Merkezimizce açılan organik tarım kursları sayesinde bilinçleşen vatandaşımız çoğalmaktadır. Ufku geniş, azimli ve çalışmayı ilke edinen insanlarımız gün geçtikçe üretici olarak halka hizmet vermeye başladılar.

Bazı emekli memurlarımız eldeki imkânları kullanarak organik tarımın inceliklerini cesur bir şekilde üretici olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Hem kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem Mucur pazarını süslüyorlar, hem de çevre İl ve İlçelerdeki pazarlarda ürettiklerini satıyorlar, hem de para kazanıyorlar. Mucur'un bağ ve bahçelerini gün geçtikçe hızla organik ürünler yetiştirmede ön plana çıkmaktadır.  Terk edilmiş, bakımsız bağlar, bilhassa emekli vatandaşlarımız tarafından işlenip, verimli hale getirilmekte, yapılan bağ evleri ve çevresi üretimin yanında çok güzel bir manzara arz etmektedir. En güzel bir dinlenme ve piknik yerleri olduğu herkesin malumudur.  Bazı aileler kendi mülkü olmadığı halde sebze yetiştirmek için tarlaları icarına kullanılmaktadır. Organik tarımın gereklerini yaptıkları gibi bilinçli bir şekilde modern tarım araçlarından da fevkalade yararlanmaktadırlar. Buraları bilen gerek İlçedeki, gerekse İlçe dışından gelen alıcılar kendi elleriyle sebzeleri toplamakta ve gönül rahatlığıyla ile mutfaklarında kullanılmaktadır.  Gönlümüz imkânı ve zamanı olan emekli veya çalışan vatandaşlarımızın organik tarıma yönelmeleri, tarım alanlarını değerlendirmeleri ve üretime katkılarının artmasıdır. Mucur'u Dolazı mevkiindeki 20 dönümlük tarlada eşiyle birlikte modern tarımcılıktan örnekler veren, kurduğu seralarla çok çeşitli fide yetiştiren, sebze yetiştiren Ahmet Gökçe ve eşini takdir etmemek mümkün mü? Sabahın erken saatleri ile gecenin geç saatlerine kadar çalışan, emek veren örnek olan bu aileyi candan kutlamak görevimizdir.  Organik tarıma yıllar önce başlayıp emekli olduktan sonrada çalışma alanlarını genişleten, Mucur ve çevre pazarlarının değişmez elemanı emekli Öğretmen Ali Rıza Budak, her zaman takdir ettiğim bir meslektaşımdır. Kendisini kolaylıklar ve bol kazançlar diliyorum.  Organik tarım yaparak üreticiliğe büyük katkıları olan emekli öğretmen ve memurlarımıza ve diğer hemşerilerimizin çoğalması Mucur ekonomisine katkılar sağlaması ve birçok kişiye de örnek olması bizleri son derecede mutlu kılmaktadır.

Ayrıca son zamanlarda besiciliğin gelişmesi modern usullerle hayvancılığın gelişmesi de gözden kaçmamaktadır. Her insanın başarılı olduğu ve olabileceği bir çalışma alanı vardır. Bunu iyi değerlendirmek azimli ve sabırlı olmak mutlaka başarıyı ve kazancı getirecektir.

Zamanlarını en iyi değerlendirerek hem hayattan hem çalışmadan zevk alarak üretime yönelen ve Mucur ve memleket ekonomisine katkıları olan tüm hemşerilerimizi selamlıyor bol ürünler ve kazançlar diliyorum.

                                                          

Bu yazı toplam 617 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.