1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Önal’dan, Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi
Önal’dan, Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi

Önal’dan, Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Karakeçili’de ki sulama kanallarının bozuk olması sebebiyle çiftçilerin tarlalarında oluşan zararlar hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

A+A-

TBMM ARACILIĞIYLA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı aracılığıyla soru önergesi sundu. Milletvekili Önal önergesinde Karakeçili’de ki sulama kanallarının bozuk olması sebebiyle çiftçilerin tarlalarında oluşan zararlar hakkında bilgi istedi. Önal soru önergesinde, “Yazılı sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 98.maddesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü’nün 96 ve 99. maddeleri uyarınca gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim” ifadelerini kullandı.

TAHILIN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR

“Tahıl üretimi insanlık tarihi boyunca büyük önem arz etmiş, Anadolu’muzun da içinde bulunduğu bu kutsal coğrafya her dönem tahıl üretiminin merkezi konumunda yer almıştır. Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kırıkkale ilimiz; Bahşılı, Yahşihan, Keskin, Karakeçili, Çelebi, Balışeyh, Delice ve Sulakyurt ilçelerimiz ile birlikte bölgemizde tahıl üretimimin en fazla yapıldığı bölgeler arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte; Ocak ayı itibariyle Çin’in Wuhan kentinde başlayan devamında dünyayı etkisi altına alan, Mart ayı itibariyle de ülkemizde yayılmaya başlayan COVİD-19 sürecinde, insanlığın en temel gıda maddelerinden olan tahılın önemi bir kez daha ortaya koymuştur”

ACİLEN TAZMİN EDİLMESİ

“Tarımsal üretimde tahılın en fazla yer kapladığı Karakeçili ilçemiz Akkoşan Mevkii’nde yaklaşık 30 yıl önce DSİ tarafından yapılan sulama kanalları bozulmuş, özelliğini yitirmiş ve etrafındaki tarlalara su sızdırarak, tarım arazilerine zarar vermeye başlamıştır. Su sızıntısı sebebiyle Karakeçili çiftçisinin binlerce dönüm arazisi kullanılamaz hale gelmiş, kullanılan arazilerde ise %50 lere varan mahsul kayıpları oluşmuştur. Karakeçili halkı tarafından bu konuda yapılan başvurulardan herhangi bir sonuç alınamamıştır. Karakeçili halkı yıllardır süregelen bu sıkıntıların biran önce giderilmesini, bozulan sulama kanallarının yapılmasını ve tarım arazilerinde oluşan zararların acilen tazmin edilmesini istemektedir”

SORDUĞU SORULAR

“Bu bağlamda; 1-Kırıkkale ili Karakeçili ilçesi Akkoşan Mevkiinde bulunan DSİ sulama kanallarının bakım ve onarımı konusunda yapılacak bir çalışma var mıdır? 2- İlgili mevkide bulunan tarım arazilerinde meydana gelen tarımsal zarar konusunda yapılmış bir hasar tespiti var mıdır? 3- Hasar tespiti var ise Karakeçili çiftçisinin uğradığı zarar karşılanacak mıdır? Çiftçinin zararı karşılanacaksa ödeme ne zaman yapılacaktır? 4- Karakeçili halkı tarafından yapılan başvurular bugüne kadar neden işleme alınmamış, problemin çözümü için neden herhangi bir adım atılmamıştır?” dedi.

Haber: Burak Can

Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.