1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Önal, “MKE’yi her ortamda savunacağım”
Önal, “MKE’yi her ortamda savunacağım”

Önal, “MKE’yi her ortamda savunacağım”

Milletvekili Ahmet Önal Türkiye’nin savunma Sanayisinin en büyük değeri olan Makine Kimya Endüstri Kurumu hakkında Milli Savunma Bakanlığının komisyon toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a iki soru yöneltti.

A+A-

CHP KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ ÖNAL, MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONUNDA, MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR’A MKE VE TAŞERON İŞÇİLER HAKKINDA SORU SORDU

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye’nin savunma Sanayisinin en büyük değeri olan Makine Kimya Endüstri Kurumu hakkında Milli Savunma Bakanlığının komisyon toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a iki soru yöneltti.

TAŞERONLARA KADRO VERİLMEDİ

Milli Savunma Komisyonu üyesi olan Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye’nin savunma Sanayisinin en büyük değeri olan Makine Kimya Endüstri Kurumu hakkında Milli Savunma Bakanlığının komisyon toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a iki soru yöneltti. Milletvekili Önal toplantıda ki ilk sorusu şu şekilde oldu, “Daha önce kamu da çalışan taşeronlara kadro verilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandığını, ancak aradan 2 yıla yakın süre geçmesine rağmen MKE Fabrikalarında çalışan taşeron işçilere halen kadro verilmediğini, bu yönde bir çalışmada başlatılmadığını, Milli Savunma Bakanlığınca Kararnamenin neden yerine getirilmediğini, MKE de çalışan taşeron işçilere ne zaman kadro verileceğini" ifadelerini yöneltti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise verdiği cevapta, “Taşeronlarla ilgili yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı çerçevesinde de çalışmalar sürmekte, bunların da en kısa zamanda sonuçlanması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

SAVUNMA SANAYİNİN GÖZBEBEĞİ

İkinci sorusu ise, “Özellikle Sakarya' da bulunan Tank Palet Fabrikası nın işletme devrinin yapılmasından sonra milli savunma sanayimizin göz bebeği, lokomotiv gücü MKE’nin özelleştirilip özellleştirilmeyeceği konusunda Kırıkkale kamuoyunda endişenin hakim olduğunu, ilk ağızdan böyle bir çalışma olup olmadığını öğrenmek istediğimi" söyledim.

SÖZ KONUSU DEĞİL

Bakan Akar, "Hayır, arkadaşlar, böyle bir şey söz konusu değil. Burada biz bunun yerine çok modern yol ve yöntemleri kullanmak suretiyle, yatırım bankaları dâhil, yatırım şirketleri dâhil, bunlarla beraber çalışmak suretiyle çok geniş çaplı birtakım araştırmalar yapıldı, buna göre tespitler yapıldı, buna göre düzenlemeler için şu anda çalışmaktayız ve en kısa zamanda umuyoruz, diliyoruz ki Makina Kimya tanıyamayacağınız bir hâle gelecek. Bu konuda iddialıyız, bu konuda Genel Müdürümüz, ilgili arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Daha önceki hantal yapıdan kurtarmak… Modern iş yerlerinde üretim için çalışan fabrikalar nasıl çalışıyorsa, özel sektör nasıl çalışıyorsa ona benzer bir yöntemle Makina Kimyanın fabrikalarının modernize edileceğini ve önümüzdeki günlerde de sorunları çok güzel bir şekilde çözebileceğimizi şimdiden sizlere söyleyebilirim" dedi.

“MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİM”

Milletvekili Ahmet Önal toplantı sonunda yaptığı açıklamada, “Kırıkkale kamuoyu ve MKE’nin çalışkan işçileri adına sorduğum sorulara Sayın Bakan tarafından verilen cevapları sizlerle paylaşmak istedim. Bakanın sözlerinin takipçisi olacağımı, MKE taşeron işçileri haklarını alana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğimi, Sakarya Tank Palet Fabrikası’nda yapılan hukuksuzlukların MKE de gerçekleşmesine izin vermeyeceğimi, 82 milyon yurttaşımızın ortak değeri olan MKE’yi her ortamda savunacağımın sözünü bir kez daha veriyorum” dedi.

Haber: Burak Can

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.