1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Önal, Kırıkkale’nin sorunlarını ele aldı
Önal, Kırıkkale’nin sorunlarını ele aldı

Önal, Kırıkkale’nin sorunlarını ele aldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, çiftçilerin sorunları ı hakkında TBMM’de basın açıklaması yaptı.

A+A-

CHP KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ ÖNAL, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI HAKKINDA TBMM’DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

 

 

 

TOPRAKLARI TERK ETMİŞ

Çiftçilerin sorunları hakkında TBMM’de basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, “Çok iyi hatırlıyorum İlkokul kitaplarında sanayileşmiş 8 şehir arasında ilçe olmasına rağmen Kırıkkale’nin ismi geçerdi. Ancak bu günlerde maalesef Kırıkkale’nin eski günlerini aradığını biliyoruz. Kırıkkale’de iş bulma ümidini çoktan kaybetmiş hemşerilerimizin büyük çoğunluğu çoktan başka şehirlere göç etmiş durumda. Ankara’da yaşayan Kırıkkalelilerin sayısı yaklaşık 200.000, Kırıkkale’nin toplam nüfusunun 260.000 olduğunu düşündüğünüzde neredeyse bir Kırıkkale Ankara’da yaşıyor. Kırıkkaleliler sadece Ankara’da değil Çorlu’da, Çerkezköy’de on binlerce Kırıkkaleli ekmeğinin peşinde buralarda bulunan fabrikalarda ekmeğini kazanmak için çoktan ailesini, çoluğunu, çocuğunu, annesini, babasını, doğup büyüdüğü toprakları terk etmiş uzak şehirlere yerleşmişlerdir”

42.500 İCRA DOSYASI VAR

Önal, “Bir başka önemli konu ise Kırıkkale Merkezde 3 tane, 3 tanede ilçemizde de 1 er tane olmak üzere toplam 6 tane icra dairesi var. Bu 6 icra dairelerimizde toplam derdest icra sayısı 40.000 in üzerinde. Kırıkkale’de devam eden 42.500 icra dosyası var.  Neredeyse Kırıkkale’de her 5 kişiden birisi icralık pozisyonda. Bu icralık arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu da çiftçilikle uğraşan insanlar. Çiftçilerimizin traktörleri hacizli toprakları maalesef yabancı bankalara ipotekli, mazotu, gübreyi, tohumu  pahalıya alan  çiftçimiz her yıl bir önceki yıla göre borçlarının katlanarak arttığını görüyor. Çiftçimiz bu yılda vadesi gelmesine rağmen Ziraat Bankasına olan borçlarını ödeyemedi. Tüm çiftçimizin en acil sorunlarından birisi banka borcunun ertelenmesidir. Borçlarının yeniden yapılandırılması ve ertelenmesi için ciddi çalışma bekliyor. Bu konuda Kırıkkale Milletvekili olarak TBMM’ne bir tane teklif verdim. Umarım iktidar partisi ve diğer muhalefet partileriyle hep beraber siyasetin dışında olan bu konunun  desteklenmesine  ve borçlarının ertelenmesini sağlarız”

KÖYLERİN HEPSİNİ GEZDİM

Önal, “Kırıkkale’mizin 8 ilçesi var. Sulakyurt’tan Keskin’e, Delice’den Yahşihan’a kadar bu ilçeleri ve bunlara bağlı köyleri hepsini gezdim ve geziyorum. Çiftçilerimizin söylediği çok ilginç konular var bir çiftçi amcamız diyor ki; son iki yıldır toprağıma gübre dökmeden toprağımı ekiyorum. Bir başkası diyor ki; geçen sene aynı tarlaya 1 ton gübre dökmüştüm bu sene yalnızca 200 kg gübre dökebildim. Sebebi ise gübrenin fiyatının yok yüksek olması. Bu iktidar döneminde çiftçimiz ilk defa tarlasını gübresiz ekmiştir. Bu gerçekten çok acı bir konu. Peki rekolte ne olacak diye sorduğumda, rekolte düşecek, bu iş Allaha kalmış ne çıkarsa ona razıyım diyor. Yanlış tarım politikalarının Kırıkkale’mizi ve Türkiye’mizi getirdiği nokta bu. Bu sıkıntıları maalesef hep beraber yaşıyoruz. Bir zamanlar “Köylü Milletin Efendisi” iken bugün köylümüz hızla yoksullaşmıştır”

Haber: Burak Can

Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.