1. YAZARLAR

  2. HABİLHAN PEHLİVANLI

  3. Ona Türk Milleti “Başbuğ” dedi
HABİLHAN PEHLİVANLI

HABİLHAN PEHLİVANLI

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Ona Türk Milleti “Başbuğ” dedi

A+A-

Türk Milletinin en önemli özelliklerinden birisidir, karizmatik liderler çıkarabilmek içinden…

Ve bu liderler aracılığıyla kendi vasıflarını, diri ve taze tutabilmek…

En çaresiz kalındığı anlarda bayrağı eline alan bu liderler, Türk Milletine, her ne şart altında olursa olsun yol gösterici olmayı bilen, çareler gösteren şahsiyetler olarak Türk tarihinin altın sayfalarında yerlerini almışlardır.

Ve bu liderlerin en önemli özellikleri de canlarından önce cananı,

Mallarından önce de varını (vatanını) hep ön planda tutmaları olmuştur.

Cesareti delilikten de öte bir çılgınlıkla yaşayan bu değerli şahsiyetler, hangi dönemde olursa olsun Türk Milletini kendi öz değerleri içerisinde tutmayı ve üstünlüklerini halkına anlatmayı bilmişlerdir.

***

1919’da başlayan son dönem kurtuluş mücadelesinin büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün de fikren beslendiği ve Türkiye Cumhuriyetini kurarken başucu fikri olarak ele aldığı Türk Milliyetçiliği davasının, 1940’lardan itibaren, dış güçlerin etkisiyle sekteye uğratılması ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yıpratılması için çabalayanlara karşı verilen mücadelenin ilk ve en önemli aktörlerindendir Merhum Alparslan Türkeş…

3 Mayıs 1940’ta alenen başlayan Türklüğün yeniden diriliş mücadelesini, Hakka yürüdüğü 4 Nisan 1997 tarihine kadar, her ne şart altında olursa olsun sonuna kadar veren Türkeş, Türk tarihinin liderleri için kullandığı en önemli sıfat olan “Başbuğ” sıfatını kendisine yakıştıran milletine layık olabilmek için dolu dolu bir ömür sürdürmüştür.

Basit siyasi kaygılardan ve hırslardan uzak,

Günübirlik siyaset yapma kaygısı olmayan,

Devlet ve milletinin bekası için hiçbir davranışını ve sözünü sakınmayan,

Gerçek anlamda bir devlet adamı olarak yaşamış ve öyle vefat etmiştir.

4 Nisan 1997 tarihinde, Ankara’yı bembeyaz bir örtüyle kaplayan o kara rağmen, dünyanın dört bir yanından gelen milyonların tekbir nidaları eşliğinde ebediyete uğurlanırken de, ömrü boyunca ortaya koyduğu fikirlerinin tüm Türklere nasıl mal olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.

Yüce Yaratan Türk Milletine hep böyle liderler nasip etsin!

Vefatının 21. Yıldönümünde Merhum Alparslan Türkeş’e de rahmetini en bolundan bahşetsin!

***

Bu arada, Kırıkkale’mizde 13’e kadar çıkan yerel gazete sayısının nüfusumuza oranla çok fazla olması, gazete sahiplerinin ekonomik olarak ayakta kalabilmelerini neredeyse imkânsız hale getirmişti.

Bu duruma bağlı olarak yaklaşık 5 yıldır süren birleşme çabaları sonunda meyvesini verdi ve Kırıkkale’mizde 13 olan yerel gazete sayısı 4’e düştü. Bu gelişmenin öncelikle tüm gazete sahiplerine ve çalışanlarına, sonra da Kırıkkale’mize hayırlı olmasını temenni ederim.

Biz de Pusula Gazetesi olarak bu süreçte Ayrıntı ve İl Gazeteleriyle birleşme kararı aldık. Bu birleşmenin de, Kırıkkale’mizin en eski ve en köklü gazetesi olan İL GAZETESİ’nin çatısı altında olması uygun görüldü.

Nisan 2008’de köşe yazarlığına başladığım İL GAZETESİ’ne tam 10 yıl sonra dönmüş olmak, zaten yabancısı olmadığım bu çatının altında yer almak beni ayrıca mutlu etti. Bundan böyle siz değerli okurlarımla İL GAZETESİ’nden seslenecek, bu köşeden hasbihal etmeye devam edeceğim.

Bu vesileyle bu güç birliğinin Kırıkkale Basınına ve bütünüyle Kırıkkale’mize bir kez daha hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.

Ve Kırıkkale’miz henüz ilçeyken (1983’te) bu isimle çıkmaya başlayan İL GAZETESİ’nden yeniden MERHABA…

Bu yazı toplam 1197 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.