1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz
Olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz

Olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Avcı, “Olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz ve bu dönemde sosyal devletin görevi toplumsal kesimleri desteklemek olmalıdır” dedi.

A+A-

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Avcı, “Olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz ve bu dönemde sosyal devletin görevi toplumsal kesimleri desteklemek olmalıdır” dedi.

NEDEN ISRARCI OLMAMIZ GEREKTİĞİ

Avcı, “Yeni haftaya salgından dolayı artık yaşamımızın ciddi şekilde kısıtlandığı ve tehdidin daha fazla hissedildiği koşullarda başlıyoruz.  Umuyoruz ve diliyoruz ki, bu hafta salgının seyri ile ilgili olumlu gelişmeler olsun, sevindirici haberler alalım. Alınan önlemlerle ilgili eleştirilerimizin ve alınması gerekenlerle ilgili de önerilerimizin karar alıcılar tarafından dikkate alınmaması bizleri bu konuda ısrarcı davranmaya zorluyor. Yaşamını yitiren ve tanı konulan yurttaşlarımızın sayısında yaşanan artış, bu konuda neden ısrarcı olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. “

İDARİ İZİNLE İLGİLİ GENEL HUSUSLAR

“Bu hafta boyunca da gerekli ve zorunlu gördüğümüz konularla ilgili üzerimize düşen sorumlulukları ve görevleri yerine getirmekte kararlı olduğumuzu kamuoyu ile paylaşır, tüm yurttaşlarımıza saygılarımızı sunarız. MEB, 26 Mart 2020 tarihinde gönderdiği yazı ile “İdari İzinle” ilgili genel hususları açıklamıştı. Söz konusu yazı, verili mevzuata göre hazırlanmış ve atıfta bulunduğu “Kamu Hakem Heyeti Kararı” gereği de genel idari izinli sayılan yönetici ve öğretmenlere yapılacak ödemeleri belirlemişti. Bu yazı gereği hafta içine gelen DYK, İYEP, Evde Eğitim ve Destek Odası Eğitim ücretlerinin ödenmesi gerekiyordu.”

ANLAMLANDIRABİLMEK MÜMKÜN DEĞİL

“Ancak, MEB, iki gün sonra gönderdiği yeni bir yazı ile de, “…rutin müfredat kapsamında yürütülmek durumunda olan ders görevleri dışında kalan ders görevlerinin…, 28 Mart 2020 tarihinden itibaren 2020-2021 öğretim yılının başlayacağı 1 Eylül 2020 tarihine kadar” durdurulduğunu duyurdu. Olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz ve bu dönemde sosyal devletin görevi toplumsal kesimleri desteklemek olmalıdır. Ücretli öğretmelerin ve usta öğreticilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi gereken bir dönemde, öğretmenlere ödenmesi gereken ücretlerin kesilmesini anlamlandırabilmek mümkün değildir.”

SONUÇLAR ÜRETTİĞİ İÇİN AYRICA SORUNLU

“Öğretmenlerin desteklenmesi gereken bir dönemde, almaları gereken ücretlerden tasarruf edilmeye çalışılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Tasarruf edilmek isteniyorsa, MEB bunu zamansız ve şu an için acil olmayan ihaleleri iptal ederek yapabilir. MEB tarafından alınan faaliyetlerin durdurulması kararı, toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmasını engelleyici sonuçlar ürettiği için ayrıca sorunludur. MEB tarafından alınan karar, “Kamu Hakem Heyeti Kararı” olarak resmiyet kazanan bir hakkın, uygulayıcı bakanlık tarafından alınan başka bir kararla uygulanamaz hale getirilmesi anlamına gelmektedir.”

Haber: Sedat Gençay

 

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.