1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Okul servisi yaş sınırı esnetilmeli
Okul servisi yaş sınırı esnetilmeli

Okul servisi yaş sınırı esnetilmeli

​​​​​​​Kırıkkale Servis Araçları ve Nakliyeciler Odası Başkanı Behsat Yerlikaya, Okul servis aracı olarak kullanılan taşıtların yaş sınırının esnetilmesi gerektiğini vurguladı.

A+A-

ÖZEL HABER

YERLİKAYA: “ARACIN HİÇBİR SORUNU YOKKEN DEĞİŞTİRMEK EKONOMİ İÇİN LÜKSTÜR'

 

ESNETİLEREK KALDIRILMALI

Okul servis aracı olarak kullanılan taşıtların yaş sınırının esnetilmesi gerektiğini ifade eden Servis Araçları ve Nakliyeciler Odası Başkanı Behsat Yerlikaya , “Okul servis araçlarının 12 yaşından büyük olmama şartı esnetilerek kaldırılmalı. Bu araçların her yıl düzenli olarak bakımları yapılıyor ve muayeneden geçirilen bu araçlar trafiğe uygun ve güvenli. Bu araçlar halen kullanılabilirken ve tüm bakımları yapılıyor ve muayeneden geçerken değiştirilmesi ekonomimize olumsuz yansıyor' dedi.

PERİYODİK BAKIMI YAPILIYOR

Okul taşıtlarının her yıl düzenli bakıma girip muayeneden geçirildiğini hatırlatan Yerlikaya,

servis araçlarının 12 yaş sınırının esnetilmesini istedi. Yerlikaya, “Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Yönetmeliği'nde yer alan? Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşlarının 12'den büyük olmayacağı' maddesinde bu yaş sınırının esnetilmesi ve 20'ye çıkarılması gerekiyor. Bu hem taşımacı esnafımızı mağdur ediyor hem de kamu kaynaklarının israf edilmesine yol açıyor. Her yıl düzenli olarak periyodik bakımlarının yapılması bu araçların daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.”

GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMALI

“Çünkü AB Uyum sürecinde yapılan düzenlemelerle birlikte okul servis araçlarının TÜV standardı olan fenni muayeneleri düzenli olarak yapılıyor. Bu standardın uygulandığı ülkelerde okul servis araçlarında yaş sınırı yok' şeklinde konuştu. Servis araçlarının bakımları düzenli yapılıyorken değiştirilmesinin ekonomiye olumsuz yansıyacağının altını çizen Yerlikaya, “Servis araçları faaliyette olduğu belediyelerce yapılan yıllık denetimlerle Özel İzin Belgesi alıyor. Dolayısıyla okul servis araçlarımız eskisinden daha uzun ömürlü, trafiğe uygun ve daha güvenli.”

TASARRUFLU KULLANMAMIZ GEREKEN SÜREÇ

Araçların herhangi bir sorunu yokken ve daha yıllarca kullanılabilecek durumda iken 12 yaşında değiştirilmesi ekonomimize olumsuz yansıyacaktır. Son dönemde içinde bulunduğumuz ekonomik daralmanın tüm piyasalara yansıyan olumsuz etkisi ortada. Tamamı yurtdışından dövizle ithal edilen bu araçların 12 yaşından sonra yenilenmesi kamu kaynaklarını tasarruflu kullanmamız gereken süreçlerde daralmadan kolayca çıkmamıza sebep olacaktır' diye söyledi.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.