1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Öğüt dinlemeyip fil yavrusunu yiyenlerin akıbeti
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğüt dinlemeyip fil yavrusunu yiyenlerin akıbeti

A+A-

Hindistan’da bir alim, bir gurup arkadaş görür. Uzaktan geldikleri, aç susuz oldukları belli. Onlara güler yüz gösterdikten sonra şöyle bir nasihatte bulunur: Biliyorum çok açsınız. Fakat Allah aşkına gittiğiniz yolda fil yavruları görürsünüz, sakın onları avlayıp yemeyin. Onların anneleri pusuda onlara bakar durur. Eğer yavruyu öldürürseniz, annesi mutlaka sizden öcünü alır.

Bunlar giderlerken gerçekten de küçük bir fil yavrusuna rastlarlar. Avlamaya yeltenirler. İçlerinden birisi: Alim adamın dediklerini ne çabuk unuttunuz! Sakın bu yavruya dokunmayın, der. Ancak öbürleri: hem karnımız aç, hem de biz buradan çekip gideriz. Buralarda fil falan görünmüyor, derler ve filin yavrusunu kesip kebap yapıp yerler ve oradan uzaklaşırlar.

Bir müddet sonra münasip bir yerde konaklarlar. Bunlar tam uyudukları sırada bir fil bunların yanlarına çıka gelir. Korkularından hiçbir şey yapamazlar. Fil gelir en kenarda bulunan ve yavrunun etini yemeyen adamın yanına gelir ve ağzını iyice koklar. Sonra onu bırakıp yanındakine gelir onun ağzını da koklar. Hortumuyla yakaladığı gibi kaldırıp yere vurur ve öldürür. Sırayla diğerlerini de öldürür. Böylelikle nasihat tutan, nefsine hakim olup sabreden ise kurtulur. (Mesnevi’den)

Allah’ın veli kullarının sevgisi, Allah’a, filin yavrusuna olan sevgisinden daha fazladır. Hakk’ın kullarını gıybet ederek onların etlerini yersin de her şeyden haberdar olan Yüce Mevla o gıybet ettiğin kullarının öcünü almaz mı?

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

- "Gıybet nedir, bilir misiniz?"

- Allah ve Resûlü daha iyi bilir, dediler. Hz. Peygamber:

- "Gıybet, din kardeşini hoşlanmadığı bir şey ile anmandır" buyurdu.

- Söylenen ayıp eğer o kardeşimde varsa, ne dersiniz?" diye soruldu.

- "Eğer söylediğin şey onda varsa gıybet ettin; yoksa, o zaman ona iftira ettin demektir," buyurdu. (Müslim, Birr 70; Ebû Dâvûd, Edeb 35; Tirmizî, Birr 23)

Burada haramları yiyip de mezarda Münker ve Nekir melekleri tarafından ağzı koklanan zavallının vay haline!

Bu yazı toplam 444 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.