1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. Öğretmenlerimize Minnettarız
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenlerimize Minnettarız

A+A-

Eğitim olgusunun eli kalemli, eli tebeşirli, üstü beyaz önlüklü saygıdeğer öğretmenlerimiz. Sizler bu milletin gözünde Mehmetçik kadar değerlisiniz. Onlara o değeri de o cesareti de o millet, vatan sevgisini de siz öğrettiniz. Çanakkale ruhunu siz verdiniz. Bayrak sevgisini, ezan sesinin kutsallığını siz öğrettiniz. Siz bu milletin size teslim ettiği canı kadar sevgilisi olan yavrularına sahip çıkıyorsunuz. O sevgili yavrularının anasından, babasından sonra en sevgilisi siz oluyorsunuz. O çocukların ruhları, bedenleri sizlere emanet oluyor. Sizler de o emanetlere en iyi derecede sahip çıkıyorsunuz. Zamanımız iyi kullanılmaz ise başının belası olan sosyal medyadan, internetten, televizyonun yanlışlarından onları siz kurtaracak; ailesine, vatanına faydalı elemanlar olarak yetişmelerine siz örnek olacak, siz güven vereceksiniz.

 Öğrencilerinizin seviyesi ister anasınıfı olsun, ister ilkokul olsun, ister ortaokul ve lise olsun onlar için sizler örnek kişisiniz. Sizin kılık kıyafetiniz, sizin hal ve hareketleriniz, sizin toplumdaki tutum ve davranışlarınız onlar için örnektir. Onlar sinema şeridi gibi bu davranışları sizlerden çekerler, ruhlarına işlerler. Onun için siz yalnız kendinize karşı sorumlu değilsiniz. Siz öğrencilerinize karşı atacağınız ayaktan bile sorumlusunuz. Sözün özü siz öğrencileriniz için çok değerlisiniz. Siz her türlü davranışınızdan, sizlere emanet edilen küçük büyük bütün öğrencilerinizin iyi yetişmesinden sorumlusunuz. Siz kendi düşüncenizi değil, size sunulan programların özel ve genel amaçlarını her dersin kendi sorumluluğunu kavratmak zorundasınız. Onun için ne kadar zor şartlar içinde bile çalışsanız kutsal görevinizin sorumluluğu içinde hareket etmek asli göreviniz olmalı. Böyle olduğundan hiç şüphemiz yoktur.

 Saygıdeğer öğretmenlerimiz; polisimizin, askerimizin eğitim aldıkları özel harekat çalışmalarını gördüğümüz zaman kadın, erkek; polis ve askerlerimiz bunu nasıl başarıyorlar diye düşündüğümüzde siz eğitim ordusunun neferleri öğretmenlerimizin verdiği vatan sevgisi, bayrak sevgisi ve iman sevgisi onlara o gücü veriyor. Onlar korku nedir bilmiyorlar. İşte her yerde sizin emeğiniz, sizin verdiğiniz ruh sayesinde her türlü güçlüğü yeniyorlar. İlmin ve teknolojinin en iyisini mühendislerimiz, doktorlarımız uyguluyor ve milletin hizmetine sunuyorlar. İşte her yerde her zaman sizin eserleriniz karşımıza çıkıyor. Onun için mesleğimizin kıymetini iyi bilelim. Ona her yerde her zaman layık olmaya çalışalım. Hata aracı değil, hataları tamir edici olunuz. Buna bu milletin geleceği için muhtacız. Allah bu yolda yardımcımız olsun.

 Sevgili öğretmenlerimiz çalıştığınız her yerde eksik aramayın. Şayet eksik varsa bile siz bilgi ve becerilerinizle o eksiği kapatacak güçtesiniz. Bu gücünüzün olduğunu unutmayın. O size emanet edilen ailelerin kıymetlilerine layık olmaya çalışınız. Onlara vereceğiniz vatan, millet aşkı; bayrak ve iman ruhu her zaman karşınıza başarı olarak çıkacaktır. Bunun da onur kaynağı siz öğretmenlerimiz olacaktır. Ulu önder Mustafa Kemal bu milletin geleceğini gençlere, gençleri de siz öğretmenlere emanet etmiştir. Bunu hiç unutmayalım. Bu görevlerinizle gurur duymalısınız.

 

Bu yazı toplam 2261 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.