1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. ÖĞRETMENLERİM GELİN DOĞRUDA BİRLEŞELİM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMENLERİM GELİN DOĞRUDA BİRLEŞELİM

A+A-

Milletimin geleceğinin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştiren onlara yön veren her yönüyle örnek olan öğretmenlerim, sizlere bu günlerde sitem ediyorum. Çünkü sizlerin bir kısmında o öğrencisine yön veren örnek olan öğretmeni göremiyorum. Eğer zamanımızın çocuklarından ve gençlerinden şikâyetçi olacak isek bunun sorumlusunun onlara kötü örnek olan öğretmende aramak olacaktır.

                Tutturuldu bir kıyafet serbestliği bu kılıf oldu. Ne öğrencinin öğrenci olduğu ne de öğretmenin öğretmen olduğu belli değil. Böylemi öğretmen örnek olacak. Öğretmen bir karış sakallı, kravatsız, bacağında kot pantolon bu mu öğrencisine örnek olacak. Yazık değil mi. Bu milletin sizin elinize teslim edilen öğrencilerine ne yapmak istiyorsunuz. Bu milletin kültürünü bozmak için mi bunu yapıyorsunuz. Serbestlik, hürriyet bu değildir. Üstelik bu devlet sizlere öğretim yılının başında giyim kuşamınızın öğretmene uygun olması için ekonomik yardım yapıyor. Bu parayı kot pantolon alsın diye vermiyor hiç olmazsa bunun hakkını veriniz.

                Öğretmenler, idareciler velisinin ve öğrencilerinin karşısına çıkınca kılık ve kıyafetiyle bir ayrıcalığı olmalı. Sınıfta bilgi ve becerisiyle öğrencilerini doyurmalı işte o zaman öğretmenin velisinin, öğrencilerinin yanında saygınlığı olur. Yani öğretmen saygınlığını kendi bilgi becerisiyle giyim kuşamıyla davranışlarıyla sağlar. Bu zor bir şey değil. Bunu bundan önceki senelerde görev yapmış olan öğretmenlerimiz sağlamışlardı. Şimdi de siz bu zamanın öğretmenleri idarecileri gösterin. Bu sözlerim eğitim ordusunun tamamına değil az da olsa bu değerlere zarar verenleredir. Bu milletin geleceği eğitim ordusunun yetiştireceği örf ve adetlerine bağlı, küçüğünü büyüğünü bilen seven sayan vatan milletine gönülden bağlı, fikri hür gönlü vatan sevgisiyle çarpan, cumhuriyetine demokrasisine inanan iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmeye bağlıdır. İşte o zaman gelecekte bizi yönetecek kadrolardan o zaman şikâyetçi olmayız. O yetişen vatan ve millet sevgisiyle inancına sahip, yetişen gençler bu vatanı bizlerden daha iyi yönetirler. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu meziyetleri kazandıracak eğitim fedailerine ihtiyacımız var.

                Bu millet fedakâr eğitim erleri sayesinde her şeyi yoktan var etmiş katıksız ekmeğiyle bu millete ve bu milletin çocuklarına hizmet etmiştir. Zamanımızda o zamana göre her şeyimiz mevcuttur. Öyleyse milletimizi, milletimizin emaneti çocuklarımızı, sevelim onlara hakiki öğretmenliğin kuralları içinde hizmet ederek görevimizi yerine getirelim.

 

Bu yazı toplam 817 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.