1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. ÖĞRETMEN’İN SUÇU NE?
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMEN’İN SUÇU NE?

A+A-

Öğretmen, bir zamanlar her köye, her köşeye ilim götüren kimse idi. Böyle olduğuna göre öğretmen dövülür mü?

Öğretmen cehâletin yâni bilgisizliğin işini bitiren, bilgisiz insanların yerine, bilgili insanları yerleştiren, yetiştiren kimsedir. Böyle bir öğretmen öldürülür mü?

Öğretmen, terörden sinmeyen, terörün meydanda olduğu yerlerde çekinmeden görev yapan, çocuklarımızı okutan, çocuklarımızı yetiştiren kimsedir. Böyle insana haksızlık edilir mi?

Öğretmen fikir üreten, fikir öğreten kimsedir. Fikir üreten, fikir öğreten insana, öğretmene zulüm edilir mi?

Öğretmen yılları önceden gören, cenâzesi tören istemeyen kimsedir. Böyle bir insana haksızlık edilir mi?

Öğretmen Türkiye’yi bedeni sayan kimsedir. Böyle insana, böyle bir öğretmene el kıldırılır, tokat vurulur mu? Öğretmen ay yıldızlı Al Bayrağı kendine kefen edinen ve sevgiyle saygıyla görev yapan kimsedir. Böyle öğretmeni, pompalı tüfekle öğrencisi vurur mu, bu nasıl azgınlıktır? Öğretmen karanlığa ışık tutan, karanlığın yerine ışık sunan, çocukların kafasından karanlığı söküp atan kimsedir. Böyle bir öğretmen saygıya, sevgiye lâyık değil mi, bu nasıl beyin, bu nasıl anlayış ve bu nedir Allah aşkına?

Öğretmen, silah çeken herkese, gönlünün derinliklerinden kalem çeken kimsedir. Böyle bir öğretmeni öldürmekten öğrencisi, öğrenci velîsi utanmaz mı?

Öğretmen, cehâleti yâni bilgisizliği yün gibi eğiren, burgu gibi büken kimsedir. Böyle bir öğretmene, öğrencinin velîsi dayak atıyorsa bu ne demektir?

Öğretmen, kıyâmet koparken bile çalışan, öğrencisine bilgi veren, elindeki fidanı güzel Türkiye’nin bereketli bağrına, bereketli toprağına diken ve öğrencisine nice güzellikleri öğreten kimsedir. Böyle bir öğretmene kıyılır mı?

Öğretmen, her soruna çözüm bulan kimsedir. Ekmeği, sütü, eti bir yana bırakan, Vatan uğruna kurşun yiyen, dünyânın ve Türklerin seçkin Ülkesi olan Türkiye’yenin kalkınması için öğrencisine ders veren kimsedir. Böyle görev yapan öğretmen öldürülür mü? Öğretmen, yoksulları, öksüzleri seven, Allâh’ın cömert olduğunu bilen ve inanan kimsedir. Böyle bir îmânın sâhibi olan öğretmen’in odasına kadar girip öğretmene kurşun sıkılır mı? Öğretmen, kendine tetik çeken ellere, yüreği kavrulan, yüreği yanan kimsedir. Böyle bir öğretmene kurşun atılır mı, bu ne tür edepsizliktir? Okulunda, öğrencisinden dayak yiyen, öğrenci velîlerince çeşitli hakāretlere göğüs gererek görevini yapan öğretmene niçin ve neden güvenlik koruması verilmez? Saygısızlık ve bu sevgisizlik ne zaman bitecek, bu olaylar ne zaman önlenecek? 21.12.2017

2369-2370

Bu yazı toplam 458 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.