1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Öğrencilerimizin sağlığına, sahip çıkıyoruz!
Öğrencilerimizin sağlığına, sahip çıkıyoruz!

Öğrencilerimizin sağlığına, sahip çıkıyoruz!

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Acı, 21 Eylül’de açılması planlanan eğitim-öğretim yılı için açıklama yaptı.

A+A-

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Acı, 21 Eylül’de açılması planlanan eğitim-öğretim yılı için açıklama yaptı. Avcı, “Kovid-19 salgını dünyada ve ülkemizde bütün hızla yayılmaya devam ederken, sağlık, eğitim ve çalışma yaşamı başta olmak üzere toplumsal yaşamın bütün alanlarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir” dedi.


ZORUNLU OLARAK UZAKLAŞILMIŞTIR 
2020-2021 eğitim ve öğretim yılı Koronavirüs kapsamında kısıtlı şekilde açılmaya başlanılacak. Bu kapsamda sendika binasında toplantı düzenleyen şube başkanı Ayşe Avcı ve sendika yönetimi, virüs kapsamında yapılacak eğitim çalışmalarından bahsetti. Avcı, “Dünya genelinde bütün eğitim kademelerinde bir buçuk milyarın üzerinde öğrencinin eğitim yaşantısı pandemiden kaynaklı olağan akışının dışına çıkmış, yüz yüze eğitim ortamlarından zorunlu olarak uzaklaşılmıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze gerçekleşecek eğitim seyreltilmiş olarak 21 Eylül tarihinde başlayacaktır.”


GÜVENLİ OLARAK AÇILMASI GEREKİR 
“Diğer kademelerdeki eğitim “uzaktan eğitim” yolu ile sürdürülecektir. Eğitim sürecinde yaşanan zorunlu boşluk ‘uzaktan eğitim’ uygulamaları ile kapatılmaya çalışılsa da yaşanan sürecin eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler üzerindeki olumsuz etkileri artarak sürmektedir.  Eğitim Sen olarak sürecin başından itibaren eğitimin yüz yüze devam etmesi gerektiğini ısrarla vurgularken, uzaktan eğitimin var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini belirttik. Yüz yüze eğitime geçilmesi için salgının belirli oranda bastırılması, okullarda sağlık riski oluşmasını engelleyecek gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve okulların tam güvenli olarak açılması gerektiğini ısrarla vurgulamaktayız.” 


KAFA KARIŞIKLIĞI GİDERİLMELİDİR 
“MEB, yaptığımız tüm uyarılara rağmen yüz yüze eğitim için de uzaktan eğitim için de gerekli hazırlıkları yapmamıştır.   MEB’in bugüne kadar öğrenci ve velilerin endişelerini giderecek, güven verici açıklamalar yapmaktan kaçınması, endişe ve kafa karışıklığını daha da arttırmıştır. MEB, okulların salgına karşı her türlü ihtiyacını karşılayarak, okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemleri maalesef almamıştır. MEB, okulların eğitim öğretime hazır hale getirilmesi konusunda sorumluluk almaktan ısrarla kaçınırken, bütün sorumluluğu eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin üstüne yıkmak istemesini kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”
Haber: Ahmet Tezel 
 
 

Bu haber toplam 458 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.