1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Öğrenciler istediği dersi seçmeleri sağlanmalı
Öğrenciler istediği dersi seçmeleri sağlanmalı

Öğrenciler istediği dersi seçmeleri sağlanmalı

Eğitim-Sen Şube Başkan Ayşe Avcı, “Öğrencilerin istediği dersleri seçmeleri sağlanmalı, yöneticilerin yönlendirme ve dayatmalara son verilmelidir"

A+A-

Eğitim-Sen Şube Başkan Ayşe Avcı, “Öğrencilerin istediği dersleri seçmeleri sağlanmalı, yöneticilerin yönlendirme ve dayatmalara son verilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacağını açıklamıştır” dedi.

SEÇMELİ DERSLERİN SEÇİMİNDE DE YAŞANMAKTA

Avcı, “Salgın nedeniyle uzaktan eğitimin yapıldığı, öğrencilerin eğitime erişim konusunda ciddi sorunlar yaşadığı bir dönemde, seçmeli derslerin belirlenmesinde geçmiş yıllarda yaşananlara benzer uygulamalarla karşılaşıyoruz. İktidarın siyasal ve ideolojik hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen eğitim politikalarıyla; eğitim biliminin gerekleri ve çocuklarımızın ilgi ve yetenek ihtiyaçları bir kenara bırakılarak, belli seçmeli derslerin seçilmesi konusunda öğrenci ve veliler ağır biçimde baskı altına alınmaktadır. Bu durum her yıl olduğu gibi 2020-2021 ders yılı seçmeli derslerin seçiminde de yaşanmaktadır.

AÇIK AÇIK DAYATMA YAPILDIĞI GÖRÜLMEKTE

“Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde bazı dini içerikli derslerin seçilmesi için başta Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olmak üzere, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, eğitim yöneticileri, hatta dini dernek ve cemaatler aracılığıyla öğrencilerin ‘zorunlu seçmeli dersler’ olarak ifade edilen dersleri seçmeleri için açık açık dayatma yapıldığı görülmektedir.  MEB, her ne kadar seçmeli derslerin öğrencilerin istek ve tercihlerine göre belirlenmesi gerektiğini ifade etse de geçtiğimiz yıllar içinde eğitimde yaşanan yoğun siyasal kadrolaşmanın ve yandaş atamaların bir sonucu olarak bazı dini içerikli derslerin seçilmesi için öğrenci ve velilerin yönlendirilmeye çalışıldığı bilinmektedir.”

SADECE SEÇİLEN DERSLERİ İMZALAMALARI

“Nitekim okullara gönderilen yazıda öğrencilerin seçmeli ders seçmediği hallerde ders seçimini okul yönetiminin yapacağı belirtilmiştir. Pandemi koşullarında bu kararın nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağını tahmin etmek zor değildir. Geçtiğimiz yıllarda bazı okul yöneticilerinin öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmaları ve sadece seçilen dersleri imzalamaları için velilere tebliğ etmeleri, belli içerikli derslerden zorunlu paketler hazırlamaları, yukarıda bahsettiğimiz meşru olmayan toplantılarda alınan kararların bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır. Anlaşıldığı üzere yine bu dernek ve vakıflar, kendilerini yasaların üzerinde görmektedirler.”

Haber: Ahmet Tezel

 

Bu haber toplam 382 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.