1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Obezite önemli sağlık sorunudur
Obezite önemli sağlık sorunudur

Obezite önemli sağlık sorunudur

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘Obezite Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır” dedi.

A+A-

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘Obezite Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır” dedi.

YETERLİ MİKTARDA SAĞLAYABİLMEKTE

Ağırtaş, “Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması ile meydana gelme olayıdır. Beslenme, yiyeceklerin ve besin maddelerinin vücuda alınarak kullanılmasıdır. Yalnızca açlığı bastırmak, karın doyurmak için değildir. Beslenmede amaç kişinin yaşına, cinsiyetine, içinde bulunduğu fizyolojik duruma (çocuk, gebe vb.) göre bütün besin öğelerinden yeterli miktarda sağlayabilmektir. Her toplumun kendine özgü beslenme alışkanlıkları, örf ve adetleri, olanakları, uygulamaları ve beslenme kültürü bulunmaktadır.

VİTAMİN MİNERAL YETERSİZLİKLERİ

“Çeşitli sosyo-ekonomik, kültürel ve eğitimsel etkinliklerin yönlendirdiği beslenme alışkanlıkları, yaşamın ilk dönemlerinde kazanılır. Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan öğeleri vücuduna alıp kullanabilmesi şeklinde tanımlanır. Kişilerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıkları kazanması; toplumda obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser vb. hastalıkların görülme riskinin azalması, vitamin mineral yetersizliklerinin önlenmesi gibi beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının en aza indirilmesinde rol oynayan koruyucu etmenlerdendir.”

BEDEN TİPİNİZ KRONİK HASTALIK RİSKİNİ ARTIRABİLİR

“Android Tip (elma tipi vücut şekli); Yağların vücudun üst kısmında toplanması demektir. Erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Bel çevresinde aşırı yağ birikmesi kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve felç gibi riskleri artırmaktadır. Jinoid Tip (armut tipi vücut şekli); Yağların vücudun alt kısmında toplanması demektir. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu gruptaki bireyler doymuş yağlı besinlerden mümkün olduğunca azaltmalı. Yağ oranı %2 civarında süt ve süt ürünleri tercih edilmeli. Bol bol balık, sebze ve meyve tüketmelidirler” dedi.

Haber: Sedat Gençay

 

Bu haber toplam 511 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.