1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. O kahraman benim
O kahraman benim

O kahraman benim

Acil ve afet durumlarında her zaman varlığıyla insanlara güç katan, insan hayatını kurtarmak anlamında önemli çalışmalara imza atan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’a 152 genç gönüllü olarak destek verdi.

A+A-

AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLUN, YALNIZCA SEVDİKLERİNİZ DEĞİL, ‘HERKESİN KAHRAMANI OLUN!’

 

 

‘O kahraman benim’ sloganı kapsamında gönüllü gençler ile tanışma gerçekleştirildi.

KIRIKKALE’DEN 152 GÖNÜLLÜ

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de AFAD tarafından başlatılan afet ve acil durumlarda vatandaşların da gönüllü olarak mücadelede aktif olarak yer almalarını amaçlayan "o kahraman benim" sivil savunma gönüllülük projesi kapsamında önemli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda AFAD’a Kırıkkale’den gönül veren 152 genç ile Öğretmen Evi’nde tanışma etkinliği gerçekleştirildi.

DOĞAL AFETLERLE KARŞILAŞIYORUZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda konuşma yapan AFAD İl Müdürü Mahmut Coşkun, “Türkiye sahip olduğu tektonik, sismik, topografik ve iklimsel yapısı gereği Su baskını, sel, çığ, heyelan, yangın ve deprem gibi doğal afetlerle sıklıkla karşı karşıya kalan bir ülke. Ülkemiz depremlerde insan kaybı açısından dünyada üçüncü, etkilenen insan sayısı açısından sekizinci sırada. Ortalama olarak her yıl büyüklüğü 5 ile 6 arasında değişen en az bir deprem yaşanmaktadır.”

ZORUNLULUĞUNU ORTAYA KOYMUŞTUR

“Ülkemizde doğal afetlere ilişkin politikalar ilk olarak 1939 Erzincan Depremi sonrası geliştirilmeye başlanmış; 1959 yılında çıkarılan 7269 sayılı yasa, 1988 yılında da Yönetmelik çıkarılarak konuyla ilgili yasal boşluk giderilmeye çalışılmıştır.  Türkiye’de afet yönetimi ve koordinasyonu alanında dönüm noktası ise 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’dir. Büyük can kaybına ve geniş çaplı hasara neden olan bu deprem, ülkemizde afet yönetimi konusunun tekrar gözden geçirilme zorunluluğunu ortaya koymuştur.”

10 İLE 30 ARASINDA DEĞİŞMEKTE

“Ülkemizde yaşanan afet ve acil durumlar da müdahale sürecinin etkin olabilmesi için 11 ilimizde il müdürlüğüne bağlı olarak arama kurtarma birlik müdürlükleri kurulmuştur. Birlik müdürlüğümüzde arama kurtarma teknisyeni sayısı ortalama 100 iken diğer illerimizde nüfusuna göre 10 ile 30 arasında değişmektedir. Afet sonrasında afetzedelerin ihtiyaçlarının süratle karşılanması için 25 ilimizde AFAD lojistik depolarımız kurulmuştur bunlardan birisi de ilimizde bulunmaktadır.  Türkiye de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki Afet ve Acil durumlara etkin müdahale için görev alan kamu kurumları, özel sektör,  STK ve gerçek kişileri kapsayan  “Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP)”  03/01/2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.”

KIRIKKALE’NİN DEPREM FAY SİSTEMLERİ

“TAMP gereği; iki yılda bir ulusal, her yılda bölgesel ve yerel olarak masa başı ve saha tatbikatları yapılarak afete hazırlıklar gözden geçirilmektedir. İlimizin Afet selliğinden bahsedecek olursak; İlimizin sanayi kenti olması nedeniyle önceki yıllarda bazı fabrikalarımızda teknolojik kazalar meydana geldiği bilinmektedir. Yoğun olarak Mayıs ve Haziran aylarında olmak üzere yerel olarak sel ve su baskınlarının yaşanması da ilimizin Afet selliği olarak değerlendirilmektedir. Sulakyurt İlçemiz Ayvatlı köyünde iki vatandaşımız sele kapılmak suretiyle hayatını kaybetmiştir.”

 

Kırıkkale ili, Orta Anadolu Ova Bölgesi olarak tanımlanan tektonik bölgede yer almaktadır. Kırıkkale ilini tehdit eden başlıca fay sistemleri;. Kırıkkale- Erbaa Fayı, Kırşehir-Keskin Fayı Tuzgölü Fayı. Niksar yakınlarında Kuzey Anadolu fayından ayrılarak Güneybatıya doğru Amasya, Çorum illerini izleyerek Kırıkkale’ye gelen yaklaşık 300 km uzunluğunda bir fay olan Kırıkkale-Erbaa fayı üzerinde yıkıcı bir deprem bilinmemektedir. Kırıkkale fayı ucunda 7 Şubat 2000 tarihinde meydana gelen 3,8 ve 3,9 magnitüdündeki depremler güncel depremlerdir.

AFAD GÖNÜLLÜSÜ PROJESİ

Kırşehir-Keskin fayı üzerinde 19 Nisan 1938 tarihinde 6,6 magnitüdünde meydana gelen deprem afetinde 149 kişi hayatını kaybetmiş, 3860 konut ağır derecede hasar görmüştür. Tuzgölü fayı, Köşker ile Bor arasında yaklaşık 200 km uzunlukta yer alan bir fay sistemidir. Uzun süredir sessiz olan bu fay üzerinde yıkıcı bir deprem olması halinde ilimiz etkilenebilecektir. AFAD Başkanlığımız tarafından vizyonumuzda olan Afetlere Dirençli Toplum Oluşturmak amacıyla AFAD Gönüllüsü Projesi başlatılmıştır.”

ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLAYAN KİŞİLERDİR.”

“Proje ile afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen kişilerin sürece dâhil edilmesi, görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin artırılması ve gönüllülük sistemi içerisinde performanslarının takip edilmesi hedeflenmiştir.

AFAD gönüllüsü, tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilerdir.”

FARKINDALIK OLUŞTURULUYOR

“AFAD gönüllülerimiz afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda(sağlık, beslenme, pisikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb,) yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışması sağlanacak ve böylece toplum afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirilecektir. İlimizde şu ana kadar AFAD gönüllüsü sayımız 152 kişidir. Hiçbir karşılık beklemeden topluma faydalı olmak istek ve arzusu ile hareket eden AFAD gönüllülerimizi tebrik eder AFAD ailemize hoş geldiniz der tüm katılımcılarımıza saygılar sunarım” dedi.

FAALİYETLER ANLATILDI

Tanışma etkinliğine; Vali Yardımcıları Emin Alıcı, Mehmet Ercan Aslantaş, İŞKUR Müdürü Yasin Tekin. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin ile AFAD gönüllüsü gençler katıldı. Konuşmaların ardından genceler AFAD tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi. Gönüllü genceler, AFAD’ın yapmış olduğu faaliyetler ve çalışmalar anlatıldı.

Haber: Ahmet Gökdemir

 


 

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.