1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Nilay YEŞİLTEPE!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Nilay YEŞİLTEPE!

A+A-

Bale, belli figürlere, adım atışlara dayalı dans ve müzikli gösteri türüdür. İtalyan rönesans döneminde ortaya çıkmış daha sonra Fransa ve Rusya da gelişmiş bir performans sanatıdır. Dünya çapında yayılarak birçok başka dansı etkilemiştir.

     Bale dansı, mimik, müzik, duygu ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olarak kullanılan dans aslında İtalyanca "dans" anlamına gelen "ballo" ya da "balletto" sözcüğünden türetilmiştir.

     Bale uzun yıllar süren bir eğitimle öğrenilir, çoğunlukla müzikli yapılır. Kadın dansçılara "balerin" denir. Balede tayt, mayo ve "tütü" denilen özel etek ve bunun gibi giysiler kullanılır. Bale terminolojisinde ayakların tam parmak ucunda durmasını sağlayan ayakkabıya "point" ya da "puant" denir. Bale yapılmadan önce esneme hareketleri mutlaka yapılmalıdır; yoksa ısınılmadan hareketler yapıldığı için kaslar yırtılabilir ya da vücudun bir yerini incitebilir.

     Bale eseri, bir bale prodüksiyonu için yaratılan koreografi ve müzikten oluşur. En bilindik örneklerinden biri, koreografisi Merius Pepita ve Lev Ivanov’a, müziği Tchaikocsky’e ait olan, fındıkkıran balesidir. Bale eserleri profesyonel bale dansçıları tarafından performe edilir. Klasik bale dansçıları genellikle klasik müzik eşliğinde, detaylı kostüm ve dekorlarla sergilenirken; modern baleler genelde daha sade kostümlerle ve daha az dekor kullanılarak sahnelenir.

     İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) bale sanatçısı, Uluslararası İstanbul Bale Yarışması kurucusu Nilay Yeşiltepe, geçirdiği rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu.

     Sanatçı, 1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı Bölümünden mezun oldu ve profesyonel kariyerine İDOB’da dansçı olarak başladı.

     1982’de Milli Eğitim Bakanlığı bursu kazandı. 1986’da Rudolf Nureyev ile beraber İDOB’da Uyuyan Güzel eserinde solist olarak dans etti.

     1989’da Bale Direktörü Rudolf Nureyev tarafından Paris’e çağrıldı, Paris Operası’nda bir yıl süresince çalıştı ve dans etti. Paris Opera ve Bale Topluluğu’nun Avrupa Turnesine katıldı ve 2 ay boyunca çeşitli Avrupa ülkelerinin tanınan sahnelerinde dans etti. Böylelikle Avrupa’daki dünya yıldızları ile tanışma ve aynı sahneyi paylaşma fırsatını elde etti. İlerleyen yıllarda bu arkadaşlıklar kendi ülkesinde ve dünyada bale sanatının yayılması için eğitmen ve direktör olarak çalışmasına olanak sağladı.

     Yeşiltepe, Kuğu Gölü, Giselle, Uyuyan Güzel, Don Kişot, Coppélia, La Fille mal Gardée, 1001 Gece, Paquita, Les Sylphides, La Bayadère, Şehrazad, Mavi Tuna ve daha birçok eserde dans etti. Ayrıca, İDOB’da yıldız dansçı eğitmeni, sahnelenen eserlerin sorumlu eğitmeni, Dış ve Halkla İlişkiler Koordinatörü, sonrasında da İDOB Müdür Özel Danışmanı olarak görev aldı.

     Nilay Yeşiltepe 2008 yılında Uluslararası İstanbul Bale Yarışması’nın kurucusu oldu, sonraki yıllarda da Genel Koordinatörlüğünü ve Sanat Yönetmenliğini üstlendi.

     2009 yılında Bolşoy Tiyatrosu Direktörü ve Jüri Başkanı Yuri Grigorovich tarafından Roma Bale Yarışması’nın uluslararası jürisinde yer alması için davet edildi.

     2010 yılında Soşi Bale Yarışması’nın, 2011 ve 2012 yıllarında Roma Bale Yarışması’nın jürisinde yer almıştır. 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Seul Bale Yarışması’nın jürisinde de görev üstlendi.

     Son yıllarda İstanbul Uluslararası Bale Yarışması ve Festivali’nin Sanat Yönetmeni sıfatıyla Genel Müdürlük bünyesindeki görevlerine devam etmekteydi...

     21 Mayıs 2021 tarihinde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

    NOT: COVİD – 19’dan korunmak için, Koronavirüs’e karşı gücümüzü gösterelim:

-           Sosyal mesafenizi koruyunuz.

-           Maskenizi takınız.

-           Temizliğinize dikkat ediniz.

-           Mecbur olmadıkça evden çıkmayınız.

-           Sıranız gelince mutlaka aşınızı yaptırınız…

Bu yazı toplam 734 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.