1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. NEFSİMİZE DUR DİYELİM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

NEFSİMİZE DUR DİYELİM

A+A-

Aziz milletim yirmi birinci asrın en çileli günlerini yaşamaktayız. Bu çile ki günleri atlatabilmek için çok sabırlı, acılara ortak ve birlik beraberlik içinde olmalıyız, olmak zorundayız. Bize bizden başka kimseden fayda gelmez. Bu acılı günlerde nefsimize sahip olalım ve nefsimizin kötü arzularına uymayalım. Ondan korunmasını bilelim. İlimizde iki gün su arızasından dolayı perişan olduk. Şikayetlerimiz ayyuka çıktı. Peki sel felaketlerine uğrayan şehirlerimizde, köylerimizde, mahallelerinde yaşayan milletimiz ne yapıyor? Evi gitmiş, ahırı gitmiş, hayvanları gitmiş, tarlalarını bahçelerini yani her şeylerini kaybetmişler. Onların yerine lütfen kendimizi koyalım. Ondan sonra nefsimizin esiri olmayalım. Eğer elimizden geliyorsa mağdurlara yardımcı olalım. Devletimize destek olalım, tok iken açın halini unutmayalım.

Yurdumuzun her yanını yangın sardı. Yangının nasıl ve niçin çıktığını yetkililer araştırsın. Biz bu felakete karşı ne yapabiliriz? Onu düşünelim. Karınca misali gücümüz yetmese de o yolda ölelim. Vurdumduymaz olmayalım. Her felaketi kendi nefsimizde de yaşayalım. Bu millet bütün acı günlerinde beraber olmuştur, yine olur. Bu milletin içine münafıklar tarafından fitne sokulmasın. Fitne sokmaya çalışanlara fırsat vermeyelim. Yanan ormanların yerine yenisini nasıl dikeriz, nasıl yetiştiririz? Onu düşünelim, ona kafa yoralım. Atalarımızın emaneti o yeşil dağları yine yeşillendirelim. Atalarımız gibi biz de torunlarımıza yeşil bir vatan hediye edelim. Bu milletin gücü bunun en iyisini yapmaya yeter. Yalnız ki iyiye iyi, kötüye de kötü diyelim. Bile bile iyiye de kötü demeden vazgeçelim.

Bu günlerde televizyonlarımızdaki yorumculara malzeme çıktı. Her televizyon kendi yorumcusunu kendi seçiyor ki konuşma tarzları kendine uysun. Her eline kalemi alan benim gibi bişeyler yazar her yorumcu da kendi fikrini beyan eder ama ana nokta millet ve milletin menfaati olmalı. Nerede o ahkam kesenler merak ediyorum. Hangisi hangi problemi çözmüş? Hangisi yapılanların daha iyisini yapmış? Bunu anlamak da mümkün değil. Bu arada bir siyasetçimizin ağzından bu milleti iyi yönetemiyorlar diye söz çıktı. Bunu söyleyen kişi senelerce bu yönetenlerin içindeydi. O var iken iyiydi de o gidince mi kötü yönetiliyor? Bu ve buna benzer sözler bu millete bir şey kazandırmaz. Yorumcularımız da milletimizi iyi yönde bilgilendirsin. Kendi kafasında olanı milletime yutturmaya çalışmasın. Onların para karşılığı yaptığı o oturumları dinlemek zorunda değiliz. Sel felaketi, yangınlar derken içimiz kan ağlıyor. Birkaç beyefendi de ahkam kesiyor. Bu milletin buna ihtiyacı yok! Acı günler de bizim tatlı günler de bizim olsun. Bu yaraları millet olarak el ele en kısa zamanda saralım.

Bu yazı toplam 2454 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.