1. YAZARLAR

  2. HATİCE AKGÜL

  3. NEFESSİZ KALDIĞINDA NE Mİ YAPACAKSIN?
HATİCE AKGÜL

HATİCE AKGÜL

“Ben Ney’im”
Yazarın Tüm Yazıları >

NEFESSİZ KALDIĞINDA NE Mİ YAPACAKSIN?

A+A-

“Ben Ney’im”

 

 

Ne güzel bir iltifattır: '' Bana Allah'ı hatırlatıyorsun.''

Bazen insan varoluşunun sebebini sorgulamalı aslında. Neden geldim, neden bu dünyadayım, neden   yaşıyorum, hangi görev için  var oldum? Ya da bir imtihana tabi olunduğunda: ''Bu başıma gelen neyin nesidir?'' deyip düşünmek gerek. Bir çare kaldığımız zamanlarda bir sebep aramalı bir duruma bağlamalı insan. Çünkü bilemiyoruz neyin sonucu olacağını bizim için neler geçireceğini bilemiyoruz ama düşünebiliriz. Bunun için yeteri kadar akla sahibiz. Çünkü onu kullanmak için var olduk.

    Geçen gün yolda gidiyorum sağıma soluma bir bakarken bir söz geldi aklıma diyor ki:''Dön bak Mevla'nın rahmet eserlerine.'' Yerdeki her zerre her ot, her canlı, hatta inersek daha aşağılara her organizma sebepsiz gelmemiş ki dünyaya. İçlerinde baksan herhalde onlarında bir sürü çetrefilli imtihanı vardır. Bir balığın avcısına yakalanmamak gibi bir derdi var mesela ama ne hikmetse avcının da onu yakalayıp evine aş götürmeye ihtiyacı var. Bu döngü her zaman olacak. Kafamızdaki olumlu olumsuz dünyanın dönüşü gibi aslında bir döngüyle mütevellit. Neyi düşünürsen o gelir başına, neyi istersen onu verir Allah. Çünkü iradene hiç bir şekilde ket vurmamış. Neyi çekersen o olur. Kalbini temiz tutarsan temiz gelir, kirli tutarsan pas olur can yakar. Düşüncelerinde böyle arınmış bir saflığı kim kirletebilir ki? Ne düşünürsen o olacak. Çünkü hepimiz bir döngüden ibaretiz. Kulun kula duası kabul olur diye neden derler hiç düşündün mü? Çünkü biri için ne istersen başına da o gelir.

    Bir gün adamın biri babasından para ister ve bu isteme olayları her zaman devam edince babası şahsına münhasır bir şekilde iyi olması için oğlundan parayı keser. Hayırsız oğlu bu durumda çok kızarak gelip gidip plan yapar aklından şeytan bu ya babasının her gün tabanca ile annesine şaka yaptığını görür ama tabı tabancanın boş olduğunu bilerek bir gün sinsice bir plan yapar planı uygulamaya koyar ve tabancanın içine mermi koyar. Başlar beklemeye, amaç şu ki ne acı  babası annesini öldürür baba ceza evine  anne ise ölecek ve bütün para buna kalacak. Daha sonra çıkar evin çatısına gizlice beklemeye koyulur. Birden ayağı kayar ve düşmeye başlarken o sırada babası yine aynı şakayı annesine yapmaya çalışır, kurşun annesini seker ve candan düşen oğluna denk gelir belki oğlu düşerek ölmeyecektir ama yaptığı hain plan döner dolaşır ona isabet eder. İşte bu ya dünya Ne ekersen onu biçersin.

Güzel düşün, güzel olsun.

 Hamdolsun diye bilmekteki marifet, yerine getir ki şükürler seni bulsun...

Bu yazı toplam 444 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.