1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. NE İDİK NE OLDUK
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

NE İDİK NE OLDUK

A+A-

Biz millet olarak kökümüze baktığımızda Osmanlı’dan öteye gitmeye gerek yok Osmanlı tarihi yeter. 1300 Osmanlı’nın kuruluşundan 1918’e kadar süren yaşamında üzerinde en çok durduğu hususun başında idaresi altında yaşayan bütün insanlara aynı davranmış, hiçbir toplumu, dini, tabiesi, renkleri yaşamları olarak ayırmamıştır. Çünkü Allah’ın yarattığı her insanı insan olarak görüyordu. Ya şimdi sözüm ona güçlü devletler öncelikle dinleriyle uğraşıp kendileri gibi inanca sahip olmayanları ezmeye onlara yaşama hakkı tanımamaya çalışıyorlar. Bunu da bahane ederek İslamların yaşadığı toprakları işgal ederek üzerinde yaşayanlara yaşama hakkı tanımıyorlar ama topraklarınınyer altı kaynaklarına el atıyor onların kaynaklarını sömürüyorlar ondan sonra da onlara özgürlük götürüyoruz diyorlar.

Ey Amerika! Sen Afganistan’a, Irak’a, Libya’ya, Suriye’ye özgürlük götürdün öyle mi? Seni o İslam diyarlarına davet eden, kendi yöneticilerinden şikâyet eden o satılmışlar var ya bırakın bu devletlerin masum halkını. O satılmışlar bile şimdi çok pişmanlar. Bunların dışında yalnız Suriye hariç hepsi de o kınadıkları yöneticileri ister hale geldiler. Çünkü ne can güvenlikleri ne namusları kaldı. Aileleri parçalandı çocuklar babasız kaldı, ne özgürlüğü kendi topraklarında bile yaşayamaz oldular. Evlerini, vatanlarını terk ederek geride kalanlarının canlarını ve namuslarını kurtarmak için sınırlarda öldüler, denizlerde boğuldular, bir bardak suya, bir lokma ekmeğe muhtaç oldular. Ey coniler! Sizin getirdiğiniz özgürlük bu mu? Senin vatandaşına bu zulüm yapılsa acaba sen ne yaparsın? Tabii ki buna müsaade etmezsin çünkü senin ki insan ama o işgal ettiğin devletlerin vatandaşı sence insan değil.

Bütün bu bitenlere seyirci kalan İslam alemi nerede? Onlara değmeyen yılan bin yaşasın değil mi? Bir gün gelir o dünyada medeniyim diyen ağaların menfaati söz konusu olunca yok dersen senden kötüsü olmaz. Onların menfaatinin bittiği yerde dostlukları olmaz. Görmüyor musunuz ta Kore savaşından beri yan yana savaştıkları daimi müttefikleri Türkiye’ye karşı davranışlarını görmüyor musunuz? Dün yan yana dünyada barış için savaşan Türk askerinin kendi vatanını savunmadaki görevini engellemek için terörü silahla besliyor. Mehmetçiğin şehit edilmesinden mutlu oluyor. Niçin Türkiye Cumhuriyeti devleti artık sen bilirsin sen ne dersen o olsun demiyor, demeyecek te. Onun için Amerika başta olmak üzere bütün gayrı Müslüm cenahta sevilmiyor. Varsın onlar sevmesin biz bizi seven mağdur ülkelerle bizi sömürme çabasında olmayan karşılıklı menfaatlarımızın korunduğu ülkelerle bir oluruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün dünya milletleriyle dost olarak karşılıklı menfaatlarını koruyarak yaşamaya devam eder.  Amerika ve Avrupalılar gibi gittiği yeri sömüren değil, gittiği yere her yönüyle yardım eden o mağdur ülkelere nasıl yardım edileceğini düşünen açları doyuran, susuzlara su ikramı yapan bir devletimiz var. Onun için halkımızda devletimizin yanınadır. Sömürücülerin yanında olmaz çünkü bu devlet Osmanlı’nın mirası üzerinde oturmaktadır. Ne yaparsa Allah için yapar, karşılığını Allah’tan bekler.

 

Bu yazı toplam 661 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.