1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. NASIL BÜYÜKSÜN AMERİKA
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

NASIL BÜYÜKSÜN AMERİKA

A+A-

Büyüklük bu mu Amerika? Kendini büyük zannediyorsun. Böyle zannedip böyle hareket ettikçe bilhassa garip dünya devletlerinin yüzünde küçülüyorsun. Bunu daha anlayamadın mı? Büyüklük yaptığı yardımlarla devletleri esir almak değildir. Benim dediğimi yapmazsam ekmeğini keserim diye tehdit etmek değildir. Zaten sen derleme bir topluluksun. Zamanı iyi değerlendirip süper güç olmuşsun. Ama bunu şimdi kötüye kullanıyorsun. Süper güç olmuşsun ama büyük olamamışsın. Büyük olabilseydin yapıcı birleştirici sulhçu olurdun. Bunlardan hiçbiri sen de yok.

Son yirmi yıldır dünyada sulhu değil savaşı savunan bizzat savaşın içinde oluyorsun. Tek doğru davranışın bin dokuz yüz ellinci yılların ilk çeyreğinde Kuzey Kore’ye karşı Güney Kore’yi savunmakla yaptın. Orada da senin itibarını Türk askeri kurtardı. Onun dışındaki bütün faaliyetlerin zayıf devletlerin içini karıştırmak ondan sonrada oralara müdahale ederek orada ne hürriyet koydun ne namus oradaki bazı satılmış yerli hainlerle o devletlerin halkına zulüm ettin. Onları insan yerine koymadın. Bunu ismen dillendirecek olursan Afganistan, Pakistan, Libya, Irak, Yemen, Suriye, İran’ı da karıştırmaya kalktın. Halen günlük beyanatlarla fitne yaratıyorsun.

Dünya devletlerinin büyük çoğunluğu Türkiye başta olmak üzere yaptıklarının yanlış olduğunu söylemeleri sana hiç tesir etmiyor. Hatta başta Türkiye olmak üzere birçok devletten intikam almaya kalkıyorsun. Dünya beşten büyük diyen Türkiye’nin sözünden en çok alındın. Türkiye’yi zor durumda bırakmak için İran’da uygulanan yasağı kendin deldiğin halde “ Rıza Zarrab” olayıyla Türkiye’yi sıkıştırmaya başladın. Onu önce suçlu olarak tutukladın sonra tanık yapıp Türkiye aleyhinde konuşturdun.  Onunla da yetinmedin. Halk bankası müdür yardımcısını suçlu olarak tutukladın Zarrab’ın ifadeleriyle kendine göre kurduğun savcı, hâkim ve jüri üyeleriyle tam feto’nun istediği gibi cezalar kestirdin. Bütün amacın Türkiye’yi cezalandırmaktı. Neden Türkiye’yi cezalandırmak istiyorsun. Çünkü artık Türkiye senin yat dediğin zaman yatan kalk dediğin zaman kalkan Türkiye değil onun için bunu hazmedemiyorsun.

Amerikan Efendi Libya’yı, Irak, Suriye’yi mahvettin, İran’a el atıyorsun. Bunların hiçbirini Türkiye tasvip etmiyor. Üstelik sen Türkiye’nin müttefikisin ama onu unuttun şimdi teröristlerin müttefiki oldun. Onların Türkiye’ye zarar verebilmeleri için dört bin tır yüklü silah veriyorsun. Vermeyeceğim dediğin halde. Halen veriyorsun senin müttefikliğin senin sözün bu işte. Terörü destekleyip Türkiye’ye zarar vermeye çalışıyorsun. Sen Suriye’ye demokrasi getiremezsin. Sen Suriye’yi daha da perişan edersin. Suriye halkına toprağını zehir ettin, sen dâhil atmışa yakın devletin askeri Suriye’de ne işiniz var. Suriye’nin toprağında gözü olmayan halkını sığınmacı olarak kabul eden Türkiye’dir. Sen ve senin gibiler on binlerce kilometre uzaktasın Türkiye ise dokuz yüz on kilometre sınırla Suriye ile komşu. Onun için Suriye halkına candan yardımcı oldu. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. Amerika’nın başkanı sen kendi devletinde demokrasiyi uygula kendi durumunu kurtar. Ondan sonra başkalarıyla uğraş. Teröristlerle bir olup müttefiklerini üzme, sonunda bu davranışlarından çok pişmanlık duyacaksın.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini her fırsatta tehdit etme. Türkiye Cumhuriyeti senden daha iyi demokrasiyi uygulayan insan haklarına senden daha iyi önem veren bir devlettir. Sen Türkiye ile uğraşmayı bırak ta müttefikliyin görevini yerine getir.

 

Bu yazı toplam 584 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.