1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Namaz Kılıyor musun?
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Namaz Kılıyor musun?

A+A-

Lütfen okuyun ve biraz düşünün... Neden namaz kılmıyorsun??? Namaz kılmamak için bir sebebin mi var yoksa? Ne olabilir ki namazdan önemli olan sebep??? Namazı kılmama bahaneleri: a) vaktin yok değil mi? Ama şu resimdekilerin de yoktu...

Ya bedir savaşına ne demeli! Savaş hiç durulmuyordu aksine gittikçe kızgınlaşıyordu, bu arada ikindi vakti çıkmak üzereydi, ama kılacak zamanda yoktu. Karşıda en az üç katı düşman vardı. Kenara çekilip de namaza duramazdın ya da namazı kılmayacaksın değil mi? Bence en kolayı bu... Ya onlar ne yaptı? Peygamberimiz 315 kişilik ordusunu ikiye ayırdı yarısı geriye çekildi, diğer yarısı daha ileri atıldı ve daha az bir kuvvetle savaştı ve geriye çekilenler Peygamberimizin imamlığında namazı kıldılar; bitince de diğerleri ile yer değiştirip onlar savaşmaya başladı, diğerleri geri çekilip namazı eda ettiler... Sence onların zamanı var mıydı?

b) namaz kılacak Yer yok! Evde değilsin zaten, başka yer de yok değil mi? Sence onların yeri var mıydı? aşağıdaki resimlere bir bak, nerede kılıyorlar.

c) Yolculuk yapıyorsundur değil mi, kılacak yer yok ki, olsa kılardın... Peki, şu resimdekilerin yeri var mı?

Bu da olmadı galiba?  D) Ya da çok yoğunsundur, çok işin vardır. Hiç ayıracak vaktin yoktur, değil mi? Onların da işi çok ama bir on dakika ayırabiliyorlar. Ama senin bir dakikan bile yok, değil mi? Bir düşün bakalım bu kadar vakti ne için harcıyorsun? Dünyalık için değil mi? İyi para kazanıyım, rahat yaşayım, param pulum olsun diye. Hepsi bunun için mi? Bir daha düşün! Senden önce kim götürmüş bir bez parçasından başka bir şey? Orada rahat etmek için kim biriktirebilmiş veya götürebilmiş kazandıklarını? Oraya gittiğinde ilk sorulacak soru ne biliyor musun? İlk soru namazdandır. Yaa! O zaman ne cevap vereceksin? Vaktim yoktu diyemezsin, yer bulamadım diyemezsin, işim vardı diyemezsin, değil mi? Belki şunu dersin: 'Bu kadar çabuk beklemiyordum ölümü, yoksa kılacaktım. İleride hem namazımı hem de kaza namazlarımı kılacaktım'... Ama senin yaşın genç daha yaşlanınca kılarsın değil mi? Hem o zaman bol bol vaktinde olacak. Ya yaşlanmazsan?...   

ya sen namaz kılmadan, senin namazını kılarlarsa ...
Bunlar kadar genç misin sen? Ama bak onlar kılıyor neden?

Namaza yetişmek için koşan bir çocuğa Hz.Ömer(r.a) 'sen daha çocuksun bu kadar telaş etmene gerek yok, sen daha küçüksün namaz sana farz değil' demişti de çocuk cevap vermişti:' “Amca, amca! Bu işin büyüğü küçüğü olur mu? Daha dün mahallemizde benden daha küçük bir çocuk öldü. Ölüm denen gerçeğin büyük küçük ayırdığı yok. En iyisi her yaşta buna hazır olmalı. Hem bu yaşta Namaza alışmazsam, büyüyünce kılmak zor gelebilir.” Hazreti Ömer olduğu yere yığılıvermiş ve hüngür hüngür ağlamış. Sen hâlâ gencim de...?

e) Hastasın değil mi onun için kılamıyorsun, özür dilerim...
Ama iyileşmen için namaz kılman gerektiğini biliyor musun? Öyle dememiş mi Peygamberimiz 'namazda şifa var' diye?  Kalk bir kıl bakalım namazını, hastalığın kalıyor mu o zaman? (HİÇ UNUTMAM DEDEM ÖLÜM DÖŞEGİNDE DAHİ KILIYORDU)

f) Ayakta duramıyorsun değil mi? Oturarak kıl, oturamıyorsan da (yatalaksan) Kafanla kıl. Bak bu kadar kolaylık var dinimizde.

g) Niye namaz kılacaksın önemli olan kalp değil mi? Senin kalbin temiz kılsan ne olacak ki?

O 'Güzeller Güzeli' Peygamber (s.a.v)in kalbi kapkara mıydı? Pislik içinde miydi de ayaklarının altı şişinceye kadar namaz kılardı? Eee gördün mü? Kalbin Efendimizin kalbinden de mi temiz acaba? değil, değil mi? Bu da olmadı, var mı başka bahanen?

h) Tamam, hepsini kılamıyorsun bari bir iki vakiti kıl olmaz mı? O da mı yok? 

Sen Müslümansın değil mi? (elhamdülillah). Eee kanıtın ne, nasıl ispatlarsın bana Müslüman olduğunu? Tabi ki namaz kılarak. İslam demek namaz demektir. Namaz dinin direğidir onun için... bir de gözünü çevir de bak etrafına,  bu güzellikleri Yaratan övülmez mi? Ona sana verdiği binlerce nimet için şükredilmez mi? Tabi ki şükredilir. Bu da en güzel şekli olan namazla olur, hem sen namaz kılmakla Allah 'ı yüceltemezsin. O zaten Yüceler Yücesidir. Sen ancak Rabbimin katında kendini yüceltirsin.

Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.