1. YAZARLAR

  2. UĞUR BÖCEĞİ

  3. Nalân Aktaş Sönmez Ülkemin Güzide Yazarları
UĞUR BÖCEĞİ

UĞUR BÖCEĞİ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Nalân Aktaş Sönmez Ülkemin Güzide Yazarları

A+A-

İnsan doğar, büyür, yaşar ve ölür. İnsanın dünyada geçirdiği zamana da hayat diyoruz. İnsanoğlu/kızı hayat denen bu yolda en kıymetli zaman insanın çocukluk ve gençlik zamanlarıdır. En son yazdığım yazıda Elinizdeki elmasın değerini biliyor musunuz? Yazımda evlatlarımızın ne kadar kıymetli olduğunu size dile getirmiştim. Elbette evlatlarımız en kıymetli varlıklarımızdır.   Çocukluk ve gençlik anı dediğimiz bu zamanlarda neler yapmalıyız ki, onlar hayat denen mücadelenin içinde başarılı olabilsinler. Hayat mücadelesi içinde de değerli olan ahlaki değerlerimizle taçlansınlar ki içlerinde vicdan, merhamet, doğruluk, dürüstlük ve diğer değerlerimizi kendilerinde kursunlar kötülük evlatlarımızı ele geçirmesin. Hayat denen bu yolda elbette sadece bu duyguların varlığı da yetmiyor elbet. Onlara hayat yolunda mücadele gücünü vermek karşılaşacakları zorluklara karşı ne yapmaları gerektiğini özellikle öğretmek gerekir. İyi de bir anne/baba olarak bu değerlerin bütününü bizler verebilir miyiz? Elbette verebiliriz ama bunun için yardım almalıyız. Çocuklarımızın bilgi, beceri, zekâ türü gibi birçok şeyin irdelenmesi gerekir. İnanın bu yolda bilinmesi gereken o kadar şey var ki bu konuda yardım almak gerçekten çok önemli. Bu yardım direkt olabileceği gibi bu konuda yazılmış değerli kaynakları kullanmak çok önemlidir. Eğer yanlış bir yol izleyecek olursak evladımızı heba ederiz. Pekiyi bu yolda bize yol gösterecek olan bir rehber bu yolda bir öğretmen gerekmez mi? Mutlaka gerekli. Pekiyi bu yolda bize rehber olacak en önemli kaynak kimdir derseniz? Bu konuda en deneyimli insanın Nalân Aktaş Sönmez olduğunu gururla söyleyebilirim. Elbette başka insanlarda var ama bana sorarsanız bu konuda yetişmiş en kıymetli değer Nalân Aktaş Sönmez kendi dalında bir numaradır.  

O zaman Nalân Aktaş Sönmez kimdir? Öncelikle onu tanıyalım mı ne dersiniz?  

Çocuk ve Aile Danışmanı Pedagog Nalân Aktaş Sönmez Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Bölümü dört yıllık lisans programından mezun oldu. Mezuniyet tezini Çocuk Kitapları konusunda yaptı.   Şu an ise Ankara Üniversitesi Eğitimin Kültürel Temelleri üzerine Yüksek Lisans yapıyor. Ayrıca Ankara’da kendine ait Yeni Amerikan Kültür Koleji’ni yönetip öğrencilerle bizatihi ilgilendiğini söyleyebilirim.   Bazılarınız bu şekilde kendine ulaşmamız zor biz Ankara’da oturmuyoruz. Veya koleje gönderme şansımız şimdilik yok diyorsanız. Açıkçası benimde küçük çocuğum olsa gönderme imkânına sahip değilim. O zaman yazarımızın bugüne kadar çıkmış kitaplarından örnek vereyim.   Herkesin çok rahatlıkla alabileceği Mini masallar setleri var.   Mini masallar seti 3   Japon Balığı Şıpşıp – Empati, Küçük Poni – Uyum Sağlamak, Ayıcık Nanu – Sabır, Köstebek Çıtırık – Öfke Kontrolü, Pati ve Sınıfı – İş Birliği, Timbo ile Zimbo – Özür Dilemek, Minik Fil Filo – Beden Dili, Dalgın Yumyum – İletişim Becerisi, Tintin ile Posti – Dürüstlük, Penguen Karcan – Olumlu Düşünmek  Mini masallar setinin İngilizceye çevrilmiş serisi de mevcuttur. Çocuğuna İngilizceyi zevkli bir şekilde öğretmek isteyenler için bir taşla iki kuş vurma imkânını sunuyor. Çocuğunuz İngilizceyi öğrenirken öte yandan da değerler eğitimini de bir arada sunuyor.     Mini masallar seti 4 

Ördek ailesi ve sevimli kahramanları ile birlikte çocuğunuzun okuma beceri alışkanlıkları geliştirmek.  Yıldız Yıyı, Tavşan Pofpof, Cesur Ördek, Pufpuf Renkler, Pastacı Vakvaklar, Sevgili Annemiz, Hasta Lila Ördek, Kocaman Dünya, Komşu Lulu, Yardımsever Komşular  Mini masallar seti 5  At Yavrusu Taytay–Etkili iletişim kurma, Çıtçıt Kasabası-Dayanışma, Keçi Nineler-Uzlaşma, Kutup Ayısı Potuk-Azimli olma, Kuzu Kuju- Sözünde Durma, Mirket Hala Mimi-Güler Yüzlü olma, Pinpon Tavşan-Duyarlı olma, Sıpa Çila-Adil Olma,  Sincap Pafi-yeteneklerini keşfetme, Yunus Balığı Lila-Fedakârlık  Diğer kitap ve setleri  Duygusal zekâ gelişim seti, Atacan öykü seti, Meslekler seti, Değerler eğitimi Nezaket ve Görgü Kuralları    Uğur Böceğiniz diyor ki;  Çocuğunuzu en iyi şekilde yetiştirmek istiyorsanız yukarıda belirttiğim hususları mutlaka dikkate alın. Ancak unutmayınız ki çocuğunuzun ilk örnek alacağı kişi sizlersiniz.  İstediğiniz kitabı okutun istediğiniz eğitimi verin. Ancak çocuğunuza yalan söyleme derken siz yalan söylüyorsanız. Aldığı eğitimin ve okuduğu kitapları örnek almayarak sizi örnek alması çok daha büyük bir ihtimal olarak göze çarpar. O kitapları okurken lütfen kendimizde yanlış olan davranışları da düzeltelim. Tabii ki varsa, yoksa zaten sizden daha iyi örnek kimse olamaz. Çünkü çocuk bu kitapları okuyacak ve bu güzellikleri de sizin üzerinde görünce hem daha çok sevinecek yarınlara daha bir güvenli olacak. Özgüveni olan çocuklar ise daha başarılı ve hayatta daha verimli olacaklardır. Sadece özgüven mi? Elbette hayır! Çocuğunuzun gelişiminde ihtiyacı olan bütün her şeyi bu kitaplarda bulabilirsiniz. Yazarımızı kısa sözcüklerle nitelendirmek istersem de gençliğe doğan güneş olarak nitelendirmek en doğru yaklaşım olurdu. O zaman yazarımızın kitaplarını alarak o güneşten faydalanmak ister misiniz? Özellikle mini masal setlerinden her biri (10 kitap) sadece 20 ile 30 lira arasında alabilirsiniz. Bence kaçırmayın.   Geleceğimizin teminatımız evlatlarımızı bu kaynaklardan yoksun bırakmayın. Evlatlarımızın her biri ham elmastır. Eğer evlatlarımız uygun koşullarda işlenirse kıymet biçilemez. Yoksa o kıymetli elmas kırılır tuzla buz olur. Böylesi bir durumu inanın düşünmek bile istemiyorum. Eğittiğimiz bu gençleri de lütfen başka ülkelere kaptırmayalım. Ağacı yetiştirip meyvesini başkalarına kaptırmayalım.   Sağlıcakla kalın, mutlu kalın. 

Bu yazı toplam 8418 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.