1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Muzaffer İZGÜ!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Muzaffer İZGÜ!

A+A-

muzaffer-izgu.jpg

Değerler bir bir aramızdan ayrılıyorlar. Sıralı ölüm de olsa üzülmemek elde değil. Gençliğimizin yazarıydı Muzaffer İzgü.

    Yatmadan önce, gece haberlerini dinlerken geldi acı haberi. Sabah genç arkadaşlara söylediğimde hatırlayamadılar. Biran üzüldüm. Sanki bilmeleri gerekleydi gibi. Gerekli değil miydi? Gerekliydi bence. Aslında şartlar ve olanaklar bizden kat kat fazla olmalarına rağmen, gençlerimiz ellerindeki telefon ve bilgisayarla ne yaparlar anlamak mümkün değil.

    Sabah uyanır uyanmaz, kitaplığımda aradım 40 yıl önce okuduğum kitabını. Remzi Kitabevi -1976 yılı ikinci basım. Eserlerinde “Gecekondu” kitabı Roman diye yazılmış, bence Gecekondu 11 öyküyü içine alan bir kitabı. Kitabın başındaki ilk öyküsü ve kitabın adı “Gecekondu”.

    Neyse konuyu fazla uzatmayalım.  Değerli yazarımızı ölümünün ardından birlikte tanıyalım.

    1933 yılında Adana’da doğmuştur. Babası, Elazığ’ın Dişidi köyünden çalışmak üzere Adana’ya gelerek Adana Kız Lisesi’nde hademelik yapmaya başlamıştır. Annesi ise Şam doğumlu olup Antakya’dan Adana’ya gelmiştir. Çocukluğu yoksulluk içinde geçmiştir. Bulaşıkçılık, garsonluk, pamuk işçiliği, sinemalarda gazoz satıcılığı gibi işlerde çalışarak eğitimine devam etmiştir. 

    Üç yıl İnönü İlkokulu'nda sonra dördüncü sınıfı Gazipaşa İlkokulu'nda, bu okulun depremde zarar görmesi üzerine beşinci sınıfı İstiklal İlkokulu'nda okuyarak ilköğrenimini tamamladı. Ortaokulu Tepebağ ortaokulunda okudu. Ortaokulu bitirdikten sonra yatılı olarak Diyarbakır Öğretmen okulu'nda okudu.

    Diyarbakır İlköğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra Silvan'da, Aydın'ın Akçakoca Köyü'nde, Cincin Köyü'nde, Aydın merkezindeki yetiştirme yurdunda, Güzelhisar İlkokulu'nda öğretmenlik yaptı. 11 yıllık ilkokul öğretmenliğinin ardından ortaokul öğretmenliğine geçti, Aydın Gazipaşa Ortaokulu'nda Türkçe öğretmenliği yaptı. 1979’da emekliye ayrılarak İzmir'e yerleşti ve sadece yazılarıyla ilgilendi.

    İlk yazılarını 1959 yılında Aydın'da yayımlanan Hüraydın Gazetesi'nde yayımladı. İlk mizah yazıları Akbaba dergisinde yayınlandı. 1964 yılından itibaren yazarlığını Demokrat İzmir Gazetesi'nde devam ettirdi. Özel tiyatrolarda oynanan, radyolarda yayınlanan oyun ve skeçleriyle ün yaptı. Yazdığı ilk oyun,  İnsaniyettin'dir.

 

    Ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok ödül kazandı.

    İlk kitabı Gecekondu, 1970 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı. Bunu 1971 yılında İlyas Efendi, 1972 yılında Halo Dayı kitabı izledi.

    Zıkkımın Kökü ile Ekmek Parası adlı eserlerinde kendi yaşam öyküsünü ortaya koydu. Zıkkımın Kökü, 1992'de filme aktarıldı.

    Eserlerinde güldürmekten çok düşündürmeyi amaçlar. Toplumsal çarpıklıklara sınıfsal açıdan bakarak Anadolu insanının sorunlarını kara mizah yöntemiyle yansıtır. Mizah öğelerinden faydalanarak, toplumun aksayan yönlerini okuyuculara aktardı.

   

    Ödülleri :

    1977 - Nasreddin Hoca Gülmece Öykü Yarışması; üçüncülük ödülü, Hıdır Baba öyküsüyle,

    1977 - Akşehir Ulusal Gülmece Öyküsü Yarışması üçüncülük ödülü,

    1977 - Milliyet Sanat Dergisi Gülmece Öykü Yarışması'nda ikincilik ödülü, Anayasa, Hangi Anayasa öyküsü ile,

    1978 - Türk Dil Kurumu Öykü ödülü, Donumdaki Para adlı hikâye kitabıyla,

    1980 - Bulgaristan Altın Kirpi Ödülü, Dayak Birincisi adlı hikâye kitabıyla,

    1980 - İstanbul Uluslararası Çocuk Kitapları Fuarı birincilik ödülü, Uçtu Uçtu Ali Uçtu masalıyla,

    1997 - TÖMER En Başarılı Çocuk Kitapları Yarışması İkincilik ödülü.

 

    Muzaffer İzgü'nün 42 roman ve öykü kitabı ve 73 çocuk kitabı yayımladı.

    Eserlerinden bazıları:

    Öykü-Mizah: Bando Takımı, Donumdaki Para, Deliye Her Gün Bayram, Sen Kim Hovardalık Kim, Her eve Bir Karakol, Devlet Babanın Tonton Çocuğu, Lüplüp Makinesi, Kasabanın Yarısı, Demokrasimiz Kaç Para Eder, Akrobat Pisicik, Anadolar Arıcık, Armutçu Ayı, Ayvayı Yedik, Azrail Nasıl Rüşvet Yedi?, Gözlüklü Köpek, Zıkkımın Kökü..

    Roman: Gecekondu, İlyas Efendi, Halo Dayı, İt Adası, Sıpa.

    Oyun: Karadüzen, İnsaniyettin, Reçetesi Peçete, Unutamıyorum Üşüyorum, Her Devrin İti.

    Çocuk Kitapları: Bülbül Düdük (Çocuk romanı), Ekmek Parası, Çizmeli Osman, Pazar Kuşları, Uçtu Uçtu Ali Uçtu, Kuklacı, Uçan Eşşek, İşte Mühür İşte Sen, Siz Bilirsiniz Paşam, Bir Namussuz Aranıyor.

 

    26 Ağustos 2017 günü İzmir'de 84 yaşında aramızdan ayrıldı.

    Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

Bu yazı toplam 1478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum