1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Mustafa ÖZARSLAN ve Grup Çığ! (KESK)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Mustafa ÖZARSLAN ve Grup Çığ! (KESK)

A+A-

sanat kalemi

alaattin-karaer-002.jpg

Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur.

Neşet Ertaş

 

     Hafta sonu Kültür Merkezinde;

     Dostluk, Dayanışma ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), 23.yıldönümü kutlamaları çerçevesinde  düzenlenen konserdeyiz.

     EĞİTİM SEN (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Kırıkkale Şubesi,    Öğretmenlik ve sendikal mücadelelerinin yanı sıra, Kırıkkale’nin sanat ve edebiyat alanındaki boşluğu, yaptıkları etkinliklerle doldurmayı yıllardır sürdürmeye devam etmektedir. Önceki yıllarda Grup Yorum, Grup Kızılırmak, Sevinç Eratalay konserleri gibi, Adalet sizsiniz tiyatro oyunları gibi…

     Sinevizyon gösteriminden, sonra söz alan, KESK Kırıkkale Şubeler Platformu Dönem sözcüsü ve Eğitim Sen Şube Başkanı Yüksel Şahin’in uzun konuşmasından kısacası şöyleydi;

     “28 yıldır sendikal hak ve özgürlük mücadelesi veren, emek, barış ve demokrasi mücadelesinin yılmaz savunucuları…

     1990’da kurulan başta Eğitim Sen olmak üzere 11 iş kolu sendikasının çatı örgütü KESK, 23 yıl önce 8 Aralık 1995’te kuruldu. Haklar yasalardan önce gelir, haklar verilmez alınır diyenlerin, hakları için mücadele edenlerin, demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin, emeğine, onuruna sahip çıkanların sendikası KESK’in 23. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

     Memur kimliğinin aşılması, emekçi kimliğinin kazanılmasında öncü rol oynayan KESK’in tarihi sendikal hak ve özgürlüklerin tarihidir.

     KESK mücadele tarihinde sadece sendikal hakların değil, aynı zamanda demokrasi mücadelesinin öznesi olmuş, her türlü ayrımcılığa ve baskılara karşı mücadele ediyor. KESK, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması, farklı inanç, kimlik ve kültürlerin kendisini temsil edebildiği gerçek anlamda laik ve demokratik Türkiye yaratılmasının mücadelesidir.

     KESK’in mücadele tarihi emekçilerin kazanılmış haklarının ortadan kaldırılmasına, kamusal hizmetlerin ticarileştirilmesine, özelleştirilmesine, esnek ve angarya çalışma uygulamalarıyla çalışma hayatının güvensiz hale getirilmesine, işsizliğin, yoksulluğun artmasına karşı herkes için parasız sağlık ve nitelikli eğitim mücadelesidir.

     KESK karanlığa karşı aydınlığın, eşitsizliklere karşı adaletin, cins ayrımcılığına karşı kadınların, savaşa ve şiddete karşı barışın savunucusu olmuştur.

     Yirmi üçüncü yılımızda umudu daha da büyütürken, emekleriyle ödedikleri bedellerle bizlere bu onurlu tarihi bırakan arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Haklılığın ve kararlılığın mücadelesi ile dolu bu onurlu tarihe yeni sayfalar ekleyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın…”

     Konuşmasını güzel sözlerle bitirdi…

“Saraylar, sultanlar çöker
Kan kusar bir gün
Zulüm biter
Menekşeler de açılır üstümüzde

Leylaklar da güler
Bugünlerden geriye
Bir yarına gidenler kalır
Bir de yarınlar için direnenler

Bitmedi o kavga sürüyor, sürecek,

Yeryüzü aşkın oluncaya dek.”

     Daha sonra KESK Genel Merkez temsilcisinin kısa konuşmasından ve sunucunun davetiyle Grup Çığ ve Mustafa Özarslan sahnedeki yerlerini aldılar. Ben ilk kez dinliyor ve izliyordum…

     Muhteşem bir orkestra…

     Hiç ara vermeden, arka arkaya 18 parça… Ancak, benim bu tür müzik sözlerini çok anladığım söylenemez. Aklımda kalanlardan…

Gönül Kalk Gidelim…

Haydar Haydar…

Dadaloğlu…

Bir Ay Doğar İlk Akşamdan…

Dedi Ki Yoh Yoh…

Geldiğimizde Otlar-Mamak Türküsü…

Maden Ocağında…

Sen Giderken…

Sen Benden Gittin Gideli…

Eşrefoğlu Al Haberi…

Uzun İnce Bir Yoldayım…

Zahid Bizi Tan Eyleme…

Drama Köprüsü Bre Hasan…

Iğdırın Al Alması Ay Balam…

Burçak Tarlası…

Ömrüm…

Efendim Yar Yar…

 

     19. parça Potpori… Sivas Ellerinde Sazım Çalınır, Dostum Dostum,  Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere, Mevlam Bir Çok Der Vermiş, Usandım Gurbet Elinden, Karadır Kaşların, Dam Üstüne Çul Serer…

     Son olarak Halay’la herkes sahne önündeydi. Balkondaki seyircilerde, balkondan… Salon salon olalı böyle bir etkinliği az görmüştü.

     Soğuk bir kış gecesinde bizleri ısıttılar. Kulağımızın pası silindi. Bir operacı sesi dinlemiştik sanki! Bizim Pavarottimiz Mustafa Özarslan ve Çığ Grubu geceye damgasını gerçekten vurdu!

     Umutlarımız yeniden filizlendi. Biz yaşlardakileri gençlik günlerimize götürdüler…

     KESK’in 23. Kuruluş Yıldönümünü kutlarken;

     Etkinliğe emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 1877 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.