1. YAZARLAR

  2. AHMET ÖZKAN

  3. Mustafa Kemal'in Çanakkale'de Gösterdiği Başarı
AHMET ÖZKAN

AHMET ÖZKAN

Öğrenci
Yazarın Tüm Yazıları >

Mustafa Kemal'in Çanakkale'de Gösterdiği Başarı

A+A-

ÖĞRENCİ GÖZÜNDEN

 

 

Liman Paşa’nın Hatası ve Efsunlu Kemal "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum." (Mustafa Kemal Atatürk) Çanakkale Savaşı Büyük Bir Başarıdır Çünkü: Boğaz'da bulunana düşman gemileri tabyaları yıkmak istemiştir. Düşman gemileri Boğazı 14 gün 21 gece bombalamıştır. Çanakkale Boğazı'ndan Marmara Boğazı'na geçmek isteyen düşman gemileri Nusret Mayın Gemisinin bıraktığı mayınlara çarparak Boğaz'ın sessiz derinliklerine çökmüştür. Boğazı geçemeyen düşman gemileri bu sefer ise karadan çıkarma yapmak istemişlerdir lakin bu sefer ise karada karşılarına Mustafa Kemal Paşa çıkmıştır. [1] Bu büyük savaşta 250 bin şehit vermedik, toplam 57.084 şehit vermiştik. Hastanede kurtulamayıp şehit olanlar ile birlikte ise toplam 75.830 şehit vermiştik. [2] Çanakkale Cephesi'nde Liman von Sanders'in Hatası Çanakkale'de görev yapan Alman General Liman Von Sanders'in birçok hataları olmuştur. Bu hatalar yüzünden belki de Çanakkale düşman eline geçecekti. Türk Tümenleri düşmanın Kabatepe ve Seddülbahir'den çıkacağını düşünmüştür lakin Liman Von Sanders düşmanın Saroz Körfezi'nden çıkacağını söylemiştir. [3] Liman Von Sanders, çıkarma yapıldığı gece karargahtan ayrılıp Saros'a gitmiştir. Türk askeri düşman ile çarpışırken Liman Von Sanders Paşa Saros'da kalmıştır. [4] Liman Von Sanders Paşa yüzünden 19 Mayıs gece taarruzunda 9000 Türk askeri boştan yere ölüme gitmiştir. [5] Liman Von Sanders hatalarını kendisi bile söylemektedir: "Bahis konusu taarruzun tarafımdan işlenmiş bir hata olduğunu itiraf ederim. Bu hatayı düşman kuvvetlerini iyi takdir edememekle ve elimizdeki az topçu kuvvetiyle ve çok sınırlı cephaneyle bu işi başaracağımızı önceden hesaplayamamakla işledim..." diyor. [6] Gördüğünüz gibi Liman Von Sanders'in çok hatası olmuştur. Liman Von Sanders karargahından ayrılıp Sados'a gidiyor lakin Mustafa Kemal Paşa emir almayı beklemeden taarruza geçmiştir. Mustafa Kemal Paşa'nın büyük başarısı işte budur.

Yabancıların Gözünde Mustafa Kemal Bazı yabancı kişiler ise Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Savaşında gösterdiği başarıyı şu cümleler ile söylemiştir. Alan Moorhead diyor ki: "Müttefik devletleri adına hareketin en kötü rastlantılarından biri bu deha sahibi küçük rütbeli Türk komutanı, o anda o noktada bulunmasaydı. Çünkü aksi takdirde Anzaklar pekâlâ o sabah Conkbayırı'nı ele geçirebilirler ve savaşın kaderi orada o anda belli olurdu. Oysa, Mustafa Kemal o gün tam bir çılgınlıkla savaştı. Bir önsezi, talihinin doğmakta olduğunu ona hissettirmiş olmalıdır. Devamlı olarak ön siperlerde çarpışmaktaydı. Topları mevziye sokarken erlerine yardım ediyor, mermiler arasında kalkıp düşmanı kolluyor, askerlerine en ufak bir kurtuluş umudu olmayan hücumlara kaldırılıyordu." [7] Tek bu kişi değil, birkaç kişiler ise Mustafa Kemal'in başarısını kaleme almıştır. Yabancı bir kişi Mustafa Kemal'i överken bizden biri olan, Cumhuriyet genci olan kişiler ise Atatürk'ü yerin dibine sokmaktadırlar. Mustafa Kemal, 25 Nisan 1915 Arıburnun'da olan olayları şöyle anlatmıştır: "Kaçmakta olan askerlere 'niçin kaçıyorsunuz?' dedim. Efendim, 'düşman!' dediler ve karşı tepeyi gösterdiler. Gerçekten de düşmanın bir avcı hattı karşı tepeye doğru serbestçe yürüyordu. Ben kuvvetlerimi dinlensinler diye geride bırakmıştım. Düşman bana benim askerlerimden daha yakın duruma düşecekti. O zaman artık mantık yürütmeyle mi, içgüdüyle mi, bilmiyorum, kaçan askerlere: 'Düşmandan kaçılmaz, dedim' 'Cephanemiz kalmadı, dediler' 'Cephaneniz yoksa süngünüz var, dedim' ve bağırarak süngüleri taktırdım, yere yatırdım. Bunlar süngü takıp yere yatınca düşman askerleri de yere yattı ve arkadaki bölük yetişerek ateş açtı. Kazandığımız an bu andı." [8] Efsunlu Kemal

İngilizler Mustafa Kemal Paşa'ya "Efsunlu Kemal" derlerdi. H.C Armstrong kitabının bir bölümünde Mustafa Kemal ile ilgili şu cümleleri söylemiştir: "Bir keresinde yeni kazılmış bir siperin dışında oturuyordu. Bir İngiliz bataryası sipere ateş açtı. Toplar menzili buldukça, şarapneller gitgide daha yakına düşmeye başladı; vurulması matematiksel olarak kesindi. Kurmaylar sipere girmesi için yalvarmaya başladılar. 'Hayır', dedi. İlgisiz ve soğukkanlı bir tavırla kurmaylarıyla konuşurken bir sigara yakıp gayet sakin onu içti. Bu sırada ise aşağıda siperin güvenliği altında duran adamları büyülenmiş gibi onu seyrediyordu. Düşman topları bir başka hedefe yöneldiler. Patlayan şarapnellerin tozlarına bulanmış olsa da Mustafa Kemal'e yine bir şey olmamıştı." "Zaman zaman eline bir tüfek alıp siperden dışarıya uzanıyor; Avustralya siperlerindeki belirli bir hedefe dikkatli ve telaşsız birkaç atış yapıyordu. Açık alanlarda adamlarına cesaret vermek için yavaş yavaş hareket ediyor, kısa menzilde bile düşman avcıları onu vurmayı başaramıyorlardı." [9] Kaynakça: [1] Sinan Meydan, Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Cilt 2, İnkılap Yayınları, 7. Baskı, İstanbul, 2019, s. 39,40 [2] Turgut Özakman, Vahdettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele, s. 99. [3] Sinan Meydan, Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Cilt 2, İnkılap Yayınları, 7. Baskı, İstanbul, 2019, s. 40,41. [4] Liman von Sanders, Türkiye'de Beş Sene, Çev. M.Ş. Yazman, İstanbul, 1968, s. 87,88. [5] Sinan Meydan, Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Cilt 2, İnkılap Yayınları, 7. Baskı, İstanbul, 2019, s. 41. [6] Sanders, age., s. 98. [7] Can Dündar, Gölgedekiler, Ankara, 1995, s. 126.127. [8] Ergün Sarı, Atatürk'le Konuşmalar, İstanbul, 1981, s. 35,36. [9] H.C Armstrong, Bozkurt, Çev. Gül Çağalı Güven, İstanbul, 1997, s. 47.

Bu yazı toplam 685 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum