1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Musevî Abdullah bin Selam’ın Müslüman oluşu
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Musevî Abdullah bin Selam’ın Müslüman oluşu

A+A-

Enes b. Malik (r.a.)den rivayete göre şöyle demiştir: Resûlullah Sallallahü aleyhi ve sellem Medine’ye gelmeleri haberi Abdullah b. Selam’a erişmişti. Hemen Resûlullah’a gelerek: “Ya Muhammed! Sana üç soru soracağım ki, bunların cevabını ancak peygamberler bilir.”

Eşrat-ı saatin (kıyamet alametlerinin) evvelkisi nedir?

Cennet ehli (cennete girdiklerinde) ilk yiyeceği yemek nedir?

Çocuk ne cihetle babasına benzer, ana soyuna, dayılarına benzer? dedi.

Hazreti Peygamber (s.) ona: “Bu meseleleri az önce Cebrail bana haber verdi” buyurdu. Bunun üzerine Abdullah: “O, melekler arasında Yahudilerin düşmanıdır.” Dedi. Resûlullah:

Kıyamet alametlerinin en öncesi bir ateştir ki, o, insanları batıdan doğuya sürecektir.

Cennetliklerin yiyeceği ilk yiyecek de, balık ciğerinin sarkmış olan fazlasıdır.

3- “ Cinsi münasebet esnasında erkeğin suyu kadının önüne geçerse, çocuk babaya benzer. Eğer kadının suyu erkeğin suyunun önüne geçerse çocuk anaya benzer.” buyurdu.

Bunun üzerine Abdullah b. Selam: Ben şehadet ederim ki, sen Allah’ın resûlüsün, dedi. Ve devamla:  Yâ Rasûlallah! Yahudiler, insanı hayrette bırakacak derecede yalan söyleyen, asılsız isnad ve ifti­ralarda bulunan haksız bir kavimdir. Eğer, sen beni onlardan sormadan önce onlar benim Müslüman olduğumu öğrenirlerse, senin yanında bana akla gelmedik isnad ve iftiralarda bulunurlar. Sen beni odalarından birine koyarak gizledikten sonra, onlar arasındaki durumumu, nasıl olduğu­mu onlara sormanı; bunu Müslüman olduğumu öğrenmelerinden önce sana haber vermelerini istiyorum" dedi.

Peygamberimiz Aleyhisselam, onu odalarından birisine koydu. Yahudilere haber saldı, geldiler. Onlara: Abdullah b. Selam, nasıl adamdır?" diye sordu. Yahudiler:  “Bizim en alimimizdir ve en alimimizin de oğludur. Bizim hayırlımızdır ve hayırlımızın da oğludur!" dediler. Resûlullah Aleyhisselam, onlara: "İbn Selam Müslüman olursa ne dersiniz? diye sordu. Yahudiler: "Hâşâ! Allah onu böyle şeyden korusun!" dediler. Bunun üzerine, Peygamber Aleyhisselam: "Ey İbn Selam! Çık bunların yanına!" buyurdu. Abdullah b. Selam, hemen yanına çıkıp onlara: "Ben şehadet ederim ki; Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur! Ve yine şehadet ederim ki; Muhammed (Aleyhisselam) Allah'ın Resûlüdür!" diyerek iman ve ikrar­da bulunduğu zaman, Yahudiler: "Bu, bizim en şerlimizdir ve en şerlimizin de oğludur dediler!

Abdullah b. Selam: "Yâ Rasûlallah! Onların çok iftiracı, gaddar, yalancı ve fâcir bir kavim olduklarını sana haber ver­memiş mi idim? (İşte böyle olduklarını gösterdiler)" dedi. Bundan sonra, Abdullah b. Selam da, ev halkı da Müslümanlıklarını açıkladılar. Halaları Halide binti Haris Hatun da Müslüman oldu ve İslâm amelleri ile Müslümanlığını güzelleştirdi. (Asım Köksal İslam tarihi, Ahmed b. Hanbel 3/ 271, Buhârî, c. 3, s. 1 03, Beyhakî, c. 2, s. 529, Ebu'l-Fidâ, c. 3, s. 211)

Bu yazı toplam 1457 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.