1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mükellefe vergi indirimi
Mükellefe vergi indirimi

Mükellefe vergi indirimi

Maliye Bakanlığınca 1 Ocak'tan itibaren vergiye uyumlu mükelleflere yüzde 5'lik vergi indirimi uygulanacak.

A+A-

ÇOK BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Masis Yontan, Maliye Bakanlığınca vergiye uyumlu mükelleflere uygulanacak yüzde 5'lik vergi indirimini, vergi tahsilatının hızlandırılması ve insanların vergi ödemesini teşvik etmesi anlamında olumlu bulduklarını, bu oranın yüzde 10'a çıkarılmasının daha çok fayda sağlayacağını bildirdi.

YÜZDE 5'İ İNDİRİLECEK

Bilgilere göre, yeni yıldan itibaren ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlarla kurumlar vergisi mükelleflerinden vergisini düzenli ödeyenlerin yıllık beyannameleri üzerinden hesaplanan vergilerinin yüzde 5'i indirilecek. Hesaplanan indirim tutarı, 1 milyon liradan fazla olamayacak. İndirilecek tutarın, ödenmesi gereken vergiden fazla olması durumunda kalan tutar, yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihi izleyen bir yıl içinde, mükellefin beyanı üzerine tahakkuk eden diğer vergilerinden mahsup edilebilecek. Bu süre içinde hesaba geçirilemeyen tutarlar ret ve iade edilemeyecek.

TAHSİLAT ARTIRILACAK

Gelir vergisi mükelleflerinin yararlanacağı indirim tutarı, ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle beyan edilen kazançların toplam gelir vergisi matrahı içindeki oranı dikkate alınarak hesaplanan gelir vergisine göre tespit edilecek. TÜRMOB Genel Başkanı Yontan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vergi ödemenin bir kültür meselesi olduğunu söyledi.

Verginin topluma eğitim, sağlık, ulaştırma, çevre, kültür ve rahat emeklilik şeklinde geri dönüşünün olduğu ülkelerde gönüllülük ve uyumun yükseldiğine işaret eden Yontan, Türkiye'de ise vergi kültürünün istenilen düzeyde olmadığını belirtti.

BAZI SIKINTILAR VAR

Yontan, bunda yüksek vergi oranlarının etkisinin bulunduğunu dile getirdi. Gelecek yıldan itibaren vergiye uyumlu mükelleflere uygulanacak yüzde 5'lik vergi indirimini olumlu bulduklarını vurgulayan Yontan, şunları kaydetti: "Yüzde 5’lik vergi indirimini, vergi tahsilatının hızlandırılması ve insanların vergi ödemesini teşvik etmesi anlamında olumlu buluyoruz. Hatta bu oranı yüzde 10’a çıkarmak daha çok fayda sağlayacaktır ancak burada bazı sıkıntılar var. “

YÜZDE 10'DAN BAŞLAMALI

“Bu indirimin uygulanmasında vergisini zamanında ödemiş olma şartı aranıyor. Maliyenin bunu yumuşatması lazım. Bir işletme, yıl içinde maddi sıkıntıya girip, vergisinin bir taksitini zamanında ödememiş olabilir ama aynı yıl içinde gecikmeli de olsa bunu ödüyorsa söz konusu indirimden yararlanabilmeli. Burada bir esneklik payı göz önüne alınmalı. Vergilerin zamanında ödenmesi esas olmakla birlikte buna istisna tanımak lazım." Asgari ücretle çalışanların yaşam seviyesini yükseltmek için de bu ücretin vergi dışında bırakılması gerektiğini savunan Yontan, "Gelir arttıkça vergi artmalı ancak ilk dilim yüzde 15 yerine yüzde 10'dan başlamalı." diye konuştu.

Kaynak: AA

Bu haber toplam 432 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.