1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. MUHTEŞEMSİN KIRŞEHİR MUHTEŞEM
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MUHTEŞEMSİN KIRŞEHİR MUHTEŞEM

A+A-

            Yazıma CUMHURİYETİMİZİN 96 CI YILI KUTLU OLSUN diyerek başlıyorum. Kırşehir hoparlörlerinden bir duyuru yapılıyordu. Cumhuriyet yürüyüşü yapılacağını ve fener alayı düzenleneceği açıklanıyordu. Saat altıda, ASKERLİK ŞUBESİ önünde, altı yaşındaki ve on iki yaşındaki iki torunum ile şubenin önüne vardık. Ellerinde bayraklarıyla.  Nedense bilmem, küçük çocukların bu yürüyüşe katılacaklarını düşünmüyordum. Sadece benim torunlarımla yürüyüşe katıyor olduğumu sanmıştım. Oysa yürüyüş alanına vardığımda gördüm ki neredeyse tüm KIRŞEHİR HALKI bu yürüyüşe çoluk çocuklarıyla gelmişler. Ellerine bayraklar vermişler. İnsanlarımızı bu yürüyüşe coşku içinde, gönül huzuruyla CACABEY MEYDANINA varıldı. Manzarayı bir görseniz! Ellerde bayraklar, meşaleler, ellerde cep telefonları ve insanların gördükleri muhteşem manzarayı telefonlarına kayıt edişleri. Doğrusu insanı heyecanlandırıyor ve gururlandırıyordu.

            Geçmiş yıllarda fener alayları unutulmuş gibiydi. Çok il de yapılmıyordu. Yapan illerde ise göstermelik olarak yapılıyor gibiydi. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu yıl yapılan CUMHURİYET törenlerimiz çok muhteşem oldu. Katkılarından dolayı Belediye başkanımız Selahattin Ekicioğlu ve Milletvekilimiz Sayın Metin İlhan’a çok çok teşekkür ediyoruz. Şunu da söylemek gereğini duyuyorum. Cumhuriyetimizi yaşatmak ve korumak adına tek başına kalsa bile, Kırşehir halkımızın üzerine düşeni yapacağından kimsenin şüphesi olmasın. CACABEY MEYDANINA toplanan kalabalığı görmek, alanda çalınan ONUNCU YIL MARŞININ VE İZMİR’İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR MARŞIMIZA COŞKU İLE KATILMALARI, KIRŞEHİR HALKIMIZIN CUMHURİYETİ ÖZÜMSEMİŞ OLDUKLARININ GÖSTERGESİDİR.

            Bilmem KIRŞEHİR ÇİĞDEM GAZETEMİZ SAHİBİ SAYIN ŞEVKET GÜNERİ’NİN yeni yayınladığı KIRŞEHİR kitabını okudunuz ve satır aralarında vermeye çalıştığı mesajına dikkat ettiniz mi? Ben Şevket Beyin anlattığı mesajı tekrar edeyim size. Biliyorsunuz SİVAS KONGRESİ YAPILDI. Kongre sonrası Mustafa Kemal ve Heyeti Temsiliye üyeler Ankara’ya gelmek üzere yollara çıktı. Güvenlik açısından yolculuklarını Kayseri-Mucur- Kırşehir -Kaman üzerinden yapmayı tercih ederler. Yolculukları Mucur’a geldiklerinde ve bir gece burada kaldıktan sonra, Mustafa Kemal ve heyeti O dönem Kırşehir sancağına bağlı olan HACIBEKTAŞ’A uğramak ihtiyacını duyar. Ve Hacıbektaş’a varırlar. Cemalettin Çelebi tarafından kasaba dışında karşılanırlar. İki gece Hacıbektaş’ta ağırlanırlar. Ayrılırken Cemalettin Çelebi KURTULUŞ SAVAŞINA tam destek vereceklerini Mustafa Kemal ve heyetine bildirirler. Ve 23 Aralık 1919da Cemalettin Çelebi,  Mustafa Kemal’e kurulacak devletin yönetim şeklinin CUMHURİYET olması dileğini de iletir.

            Şevket Güner’inin kitabında anlattığı iki konuya dikkatiniz çekmek isterim. Bunlardan birincisi Hacıbektaş’ta kendisine söylenen, kurulacak devletin yönetim şeklinin CUHHURİYET OLMASI DİLEĞİDİR Kİ 29 EKİM 1923 GELDİĞİNDE DEVLETİMİZİN YÖNETİM ŞEKLİNİN CUMHURİYET OLDUĞU İLÂN EDİLMİŞTİR.  Önem verdiğim birinci fikir budur. CUMHURİYET FİKRİNİN İLK KERE KIRŞEHİR VE HACIBEKTAŞ’TA DİLLENDİRİLDİĞİDİR. Bu anlatılanları anlamışsak, aynı kitapta verilen bir diğer mesajın da Kırşehir, Mucur ve Kaman üzerinden yolculukların, Mustafa Kemal’in ve arkadaşları için en güvenli yol olduğudur. İkinci olarak önem verdiğim fikir budur.  Yani Kırşehirlilerin güvenirliliğidir.

            29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşü ve fener alayı coşkusu KURTULUŞ SAVAŞIMIZ sırasında gösterdiği kararlı ve tutarlı davranışından vazgeçmemiş. Artan heyecan ve azimle CUMHURİYETİNE VE BAYRAĞINA VE VATANINA SAHİPTİR. Sen çok yaşa KIRŞEHİR. Muhteşemsin Kırşehir. Sayenizde CUMHURİYET ilelebet yaşayacaktır.

            Not. Arkadaş deyince arkadaşım, kardeşim deyince kardeşim, dostum deyince can dostum Sevgili Hasan Akdeniz’imi 29 Ekim günü toprağa verdik. Allahtan rahmet diliyorum.  

Bu yazı toplam 1175 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.