1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. MÜFTİ ÇİFTÇİ HOCA-EMİRHALİLOĞLU “1”
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜFTİ ÇİFTÇİ HOCA-EMİRHALİLOĞLU “1”

A+A-

 

Aslen Keskin’in Kavurgalı köyünden ve Emirhaliloğulları’ndan Çiftçi Hoca nâmıyla bilinen Mehmet Emirhaliloğlu Kayseri’de Medrese tahsili görmüş âlim, fâzıl bir zât. 28 ayrı Hocadan ders almış Çanakkale’de kayıplalar arasında olan Halil dayımın da medrese arkadaşı…

 

Çiftçi Hoca 18 ya da 20 yaşındadır. Hacı Ömer solaklısı köyüne halka dînî bilgiler vermek, hem konuşma kābiliyetini artırmak için gidip gelmektedir.

 

Rahmetli Hoca Efendi adı yazılı köyden gelirken, yol kenarında bir kimse boyunduruğun bir tarafına öküz, bir tarafına eşşeğini koşmuş çift sürmektedir.

 

Mehmet Emirhaliloğlu’nun geldiğini gören köylü onun bilgisini denemek ve güç duruma düşürmek için yola çıkar söyle bakalım hoca, “eşşeği çifte koşmak câiz mi?” der.

 

İnce ve kıvrak bir zekâ’nın sâhibi Hoca Efendi, “eşşeği çifte koşmak câiz değil dersem, eşşeği bırakacak mısın?” der. Hoca’ nın önüne çıkan çiftçi, “yooo eşşeği bırakmayacağım” der. Rahmetli Hoca Efendi “hadi öyleyse işinden avara kalma, yürü var çiftini sür” diyerek yoluna devam eder.

***

Çiftçi Hoca, birkaç yıl Keskin Çarşı câmiinde imamlık ettikten sonra çok iyi İslâm hukûku, ferâiz bilen Hoca Efendi sınava girip Keskin Müftisi oldu.

 

Keskin Çarşı Câmiine imtihanla imam alınacaktır. İmam Hatip imtihanına bir kişi girer. Müfti Efendi Kur’ân-ı Kerîmi açar ve “oku bakalım” der. İmtihana giren kimse, “hık, mık doğru dürüst” okuyamaz. Müfti Efendi bu kez “yaz bakalım” der. İmam Hatip adayı doğru dürüst bir şey yazamaz. İmam adayının durumunu anlayan Müfti Efendi, kendine has söz söyleyiş tarzı ile “bak filan sen bir de okur, yazar olsan iyi imam olursun” der.

İmamlık imtihanına giren kimsenin adını, soyadını bildiğim hâlde yazmadım. Hattâ bu kimse ile “Medrese Köy” Keskin’in Polatyurdu köyünde 1950’den önceki yıllarda bir ara berâber okuduk. Adını, soyadını yazmamın doğru olmadığını, olanların imtihan heyecanından meydana geldiğini düşündüm.

 

Çiftçi Hoca Keskin Çarşı Câmiinin İmamlığını başarıyla yapmış bir zât’tır. Hafta içinde insanların hâl hareketlerini tespit eder ona göre hutbe okur, hattâ mimberde iken gördüğü yanlışları söylerdi. Hutbe okumak için elinde herhangi kitap olmaz, hafta içinde aldığı notlar küçük bir kâğıtta yazılı ve elinde olurdu.

***

Bir cuma günü rahmetli Müfti Efendi mimber’de ben de ikinci safta, üçüncü kişi idim. Sağ elimle başımı kaşıdım, bir, bir daha derken başımı üç kere kaşıdım. Müfti Efendi, “hatip mimberde iken, cemaat namazda imiş gibi oturursa, Allah Azz’e ve Cell bu kimselere kabul olunmuş iki rek’at namaz sevâbı verir. Adam bunu bilir mi, bilir, bilir de yine de sağ eli ile kafasını kaşır?” dedi. Başını üç kez kaşıyan ben idim…

***

Aşağıda yazacağım Ramazan Orucuna niyet etmeyi rahmetli Müfti Efendi şöyle târif ederdi. “Allâh’ım niyet ettim Senin rızân için tanyeri ağarmazdan, güneş batıncaya kadar Ramazan orucundan birini tutmaya”.

 

Hocam Mehmet Emirhaliloğlu’nu her bayramda ziyârete giderdim. Her ziyâretine gittiğim de bana, “Ana, babanı ziyâret ettin mi?” diye sorardı. Bunun anlamı şu idi. “Ana ve babanı ziyâret etmediysen ne diye benimle bayramlaşmaya geldin?” Ben, her bayramda önce Ana ve Babam ile bayramlaşır, Hocam Müfti Efendiyi sonra ziyâret ederdim.

***

Sonraki yazımda Müfti Efendi ile aramızda geçen anımı anlatıp Müfti Efendi’nin ölümü üzerine yazdığım şiirimi okuyacaksınız. Hoşça kalınız. 12.5.2018

Bu yazı toplam 2347 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.