1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. MÜFTİ ÇİFTÇİ HOCA “3” EMİRHALİLOĞLU
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜFTİ ÇİFTÇİ HOCA “3” EMİRHALİLOĞLU

A+A-

Rahmetli Emirhaliloğlu’nun kendinden dinlediğime göre, bir Papaz, söz sohbet sırasında “Allah var ve bir. Meryem karısı, Îsâ oğlu” diye israrla iddiâ eder.

Müfti Emirheliloğlu, “Allah var ve bir. Meryem, Allâh’ın karısı, Îsâ Rûhullah, Allâh’ın oğlu değil, Peygamberi’dir. Allah senin iddiâ ettiklerinden, evlenmekten, oğul edinmekten uzaktır” der ise de Papaz, kendi inancında ısrar eder.

Papaz’ın bâtıl, asılsız inancına karşılık, Emirhaliloğlu’nun âyet ile cevap vermesi ve Allah’ın her türlü eksikliklerden uzak olduğu sözü, Papaz’ın kulağına bir türlü girmez. Papaz, âyet’e zâten inanmaz. Hiç kimse inanmadığı şeyle iknâ olmaz.

Bu durum karşısında Papaz’ı iknâ etmeye ve susturmaya bir çâre bulmalıdır. Emirhaliloğlu’nun ince ve kıvrak zekâsı ile bilgisi devreye girer ve Papaz’a;

“Papaz Efendi bu iş senin inandığın, senin söylediğin gibi değil amma ben senin dediğini kabul ediyor ve sana diyorum ki, Allah var ve bir. Meryem karısı, Îsâ oğludur. Pekiyi söyler misin Papaz Efendi Îsâ’nın dedesi kimdir?

“Îsâ’nın dedesi kimdir?” sorusuna cevap veremeyen Papaz münâkaşayı başlattığı meydandan kalkıp kaçmakta bulur.

***

Delice’de çalıştığım yıllarda Îsâ Rûhullâh’ın babasız doğduğunu kabul etmeyen iki kişi ile konuştum. O kimseler insanlar maymun’dan geldi diye iddiâ ediyor, ben de aksini yâni Allâ’hın Âdem Safiyyullâh’ı balçıktan yarattığını, insanların Âdem Safiyyullah ve Havva’dan çoğaldığını söylüyordum.

***

Bu iki kişiyi konuşturmak istemeyen, onları dövmek isteyen biri vardı ki bu kişi Tahsin Uzel. Tahsin Uzel, konuşmamız sırasında ulan şimdi sizin diyor, ben Tahsin Uzel’e engel oluyor ve O kimselere “Allah var mı?” diye soruyor, cevap alamıyordum.

İnsan, Allâh’ın var olduğunu kabul etmiyorsa, âyet’e zâten inanmaz. Onları iknâ etmek mümkin değildi” düşünürken Müfti Emirhaliloğlu’nun o müthiş taktiği aklıma geldi.

O iki kişiye “beyler iddiâ’nın gālibi sizsiniz, meydan sizin, hadi Allâh’a ısmaladık maymun oğlu maymunlar” dedim. Bu iki kişi vay efendim sen bize hakāret ettin, biz maymun oğlu maymun değiliz” diyerek üstüme yürüdüler.

***

İri, yarı bir kimse olan rahmetli Tahsil Uzel’e göreyim Tahsin Uzel” dedim. Tahsin Uzel, bu iki kişiden birini tuttu ve tüy gibi havaya kaldırdı, tam betona çarpmak üzereyken ben devreye girdim ve Uzel’in elinden herifi zor zahmet kurtardım. Sonra;

Kendilerinden ricâ ettim yeniden masaya oturduk. İki kimse de neye uğradığını şaşırmış, yeniden masaya oturuşumuza bir türlü akıl erdiremiyorlardı. Uzel’in de henüz öfkesi dinmemişti.

Bu iki kişiyi, Tahsin Uzel’i yatıştırdıktan sonra “bakınız beyler içinizden bir ses insanların maymun soyundan gelmediğini size anlatıyor, fakat her nedense maymundan geldiğinizi siz iddiâ ediyorsunuz” dedim. Çün ki;

Size maymun oğlu maymunlar hadi Allah’a ısmarladık deyince siz, beni dövmeye yürüdünüz. En iyisi siz inadınızı bırakın içinizdeki sesi, vicdânınızı dinleyin, vicdan size doğruyu söyler” dedim ve ayrıldık.

Allah Kur’ân-ı Kerîm’inde zâlimlere, kâfirlere, hâinlere hidâyet etmeyeceğini bildiriyor.

Yine Allah “insanlara bir iyilik gelirse onu kendilerinden bilirler, insanlara bir kötülük gelirse, onu Allah’tan bilirler” diye buyuruyor. Sevgi ve saygılarımla…

Bu yazı toplam 1980 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.