1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Müezzinoğlu: Sağlıklı yaşamı kültür haline getirmeliyiz
Müezzinoğlu: Sağlıklı yaşamı kültür haline getirmeliyiz

Müezzinoğlu: Sağlıklı yaşamı kültür haline getirmeliyiz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, günün teknolojik imkânları ve bilimsel çalışmalardan yararlandıklarını belirterek, “Sağlıklı gelecek adına...

A+A-

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, günün teknolojik imkânları ve bilimsel çalışmalardan yararlandıklarını belirterek, “Sağlıklı gelecek adına asıl önemli olan ‘sağlıklı yaşam felsefesinin’ gereğini yerine getirerek ‘sağlıklı yaşamı’ kültür haline getirmeliyiz.” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bakanlık binasında düzenlenen 'Sürdürülebilir Sağlık Projesi' konulu toplantıya katıldı. Kronik hastalıklarla mücadele için öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerinin gereklerinin yerine getirilmesini isteyen Müezzinoğlu, “Bunu yaparken, toplumu bu konuda bilinçlendirmek ve sağlıklı yaşam alanlarını açılmasını sağlamayız. Sigara, alkol, hareketsizlik, obezite gibi kronik hastalıklara zemin hazırlayan faktörlerle mücadele etmeliyiz. Bu yönde toplumsal bir algı oluşturarak, sağlıklı yaşamı bireyin kültürünün bir parçası haline getirmeliyiz. Son yıllarda sağlığın artık çok sektörlü bir alan halini aldı. Yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerin de artık bu alanın birer paydaşıdır.” dedi.

İdeal bir sağlık sisteminin kaliteli, erişilebilir ve sürdürülebilir olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, son on yılda ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ kapsamında bunu önemli ölçüde başardıklarını ifade etti. Sağlık konusunun insanların varoluşundan beri gündemde olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, “Sağlık varsa umut var, geleceğe güvenle bakma var ama sağlığı kaybettiğinizde ne kadar çok imkânınız olursa olsun pek bir anlamı kalmıyor. Dolayısıyla sürdürülebilir kavramının içini çok iyi bir şekilde doldurmamız ve takip etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bilimsel ve teknolojik yeniliklerin baş döndürücü bir hızla devam ettiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu gelişmeler doğrultusunda, sağlık hizmetini kaliteli, yerinde ve zamanında sunmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile on yılda köklü değişimlere imza attık. Sağlık gibi hayati bir konunda yaptığımız çalışmaların referansı elbette bilimsel gelişmelerdir. Bilimsel ve teknolojik yeniliklerden kendimizi soyutlamamız mümkün değildir. İnsanımızın sağlığı adına bunun gereğini en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Burada bir parantez açmak istiyorum; sağlıklı bir gelecek adına asıl önemli olan ‘sağlıklı yaşam felsefesinin’ gereğinin yerine getirilmesidir.”

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun konuşmasından sonra, programa katılan yönetici ve akademisyenler 'Sürdürülebilir Sağlık Projesi' konusunda sunum yaptı.

Bu haber toplam 358 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.