1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Mücadelemiz sağlık çalışanları için
Mücadelemiz sağlık çalışanları için

Mücadelemiz sağlık çalışanları için

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, “İlimizde sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde olması, sağlık çalışanlarının da huzurlu ve sorunsuz bir şekilde hizmet üretmesi için mücadele veriyoruz” dedi.

A+A-

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, “İlimizde sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde olması, sağlık çalışanlarının da huzurlu ve sorunsuz bir şekilde hizmet üretmesi için mücadele veriyoruz” dedi.

ADETA YANDAŞLIKTA ÇIĞIR AÇILIYOR

Buluç, “Çalışanın hakkını korumaya, hukukuna sahip çıkmaya ve emeğini zayi edilmesine karşı durmaya devam ediyoruz. Fakat ne yazık ki ısrarla çalışanı mutsuz edecek, çalışma ortamında huzuru bozacak işlere ya müsaade ediliyor ya da ses çıkarılmıyor. Çalışanların sorunları için gerekli çözümler hayata geçmiyor.  Israrla vurgulamamıza rağmen yönetici atamalarında ehliyet ve liyakat yine göz ardı edilmektedir. Biz yöneticilerden adalet isterken ne yazık ki malum sendikanın yöneticileri bir yerlere getirilerek adeta yandaşlıkta çığır açılıyor.”

VERİLEN PAYLAR ARTTIRILMALIDIR

“Çalışanın teveccühü ile aldığımız yetkiye tahammül edilemiyor, panomuz yöneticiler tarafından indiriliyor.  İdarenin bu tür işlere son vererek asli görevini yapmasını ve çalışana da hizmet etmesini istiyoruz. Çalışanı baskı altına almak değil, yemekhanenin fiziki şartlarını düzeltmek sizin işinizdir.  Yemekhaneyi çalışan idareci diye ayırmak, sendikalar arasında ayrımcılık yapmak değil, adaletle hükmetmek ve eşit bir hizmet sunmak sizin işinizdir.

Ek ödeme sorunun çözmek, hastanenin gelirlerini daha da arttırarak çalışanın hakkını öncelikle vermek sizin işinizdir.  Bakınız döner sermayeler çok az diye uzman doktorlarımız görevlerinden istifa edip, özel sektöre geçiyorlar. Buna çözüm bulmak lazımdır. Döner sermayelerden çalışanlara verilen paylar arttırılmalıdır.”

SIFIR ZAM İLE SONUÇLANMIŞTIR

“Alan dışı çalıştırmalar son vererek buradaki düzensizliği bitirmek ve geçici görevlendirmeler ile ilgili iş ve işlemleri eksizsiz yapmak sizin işinizdir.  Tüm çalışanların beklentisi ve kamu yöneticisine yakışan budur. Biz bunun peşindeyiz. Adalet istiyoruz. Kimse hor görülmesin, hak etmeyenler el üstünde tutulmasın diyoruz.  Kamu çalışanlarını sağlık çalışanlarının ekonomik dar boğazda olduğu herkesçe malumdur. Bakınız geride bıraktığımız toplu sözleşme sıfır zam ile sonuçlanmıştır. “

HANGİ ADALETLE BAĞDAŞIR

“Yani ülkenin ekonomik şartlarına bakıldığında enflasyonun önümüzdeki yıllarda verilen zam oranının üstünde olacağı Merkez bankasının bile beklentisidir. Hal böyle olunca da Yüzde 4+4, Yüzde 3+3 gibi zamlar sıfır zam olacaktır. Son 1 yılda ortalama enflason %15 olmuşken, Doğalgaza %53,8 zam, Tütün ürünlerine ve çaya %50 zam, Elektriğe %24 zam, Kiraya %12 zam, Gıdaya ortalama %12 zam, Mutfak tüpüne %12 zam, Meyveye %25 zam, Sebzeye %13 zam, Ulaşıma %15,4 zam Giyim Kuşama %14,5 zam, Eğitime %26 zam gelmişken; Memur ve Emeklilere %4+4 zam vermek hangi adaletle bağdaşır.”

MAAŞLARI GİTTİKÇE ERİMEKTEDİR

“Bir memurun ortalam geliri 4.014 TL iken ailesinin aylık ortalama en düşük harcama tutarının 6725 TL olarak hesaplandığı bir ortamda Yüzde 3 ve 4'lük zamlarla kamu çalışanlarının bütçe açığını kapatmak mümkün değildir. Yaşanan toplu sözleşme rezaletinden sonra ümitlerini 2 sene daha öteleyen kamu çalışanlarının maaşları gittikçe erimektedir. 2020 yılı için %4+4, 2021 yılı için de %3+3 zammı reva görenler yaşanan bu ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanlarını bir kez daha kaybetmeye mahkum etmişlerdir. Kamu çalışanları okul masraflarını ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte artacak giderlerin nasıl karşılayacağını kara kara düşünmektedirler. Ulaşım masraflarından, barınmaya zorunlu kalemlerde üst üste yapılan zamlar, eriyen maaşlarla nasıl karşılanacaktır?”

MEMUR CAN, BUNLAR KASA DOLDURMA DERDİNDE

“Toplam Nüfusumuzun dörtte biri Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği karara dikket kesilmişken buraya dahi kamu görevlilerinin ve emeklilerin sorunlarını taşıyıp bir çıkış yolu bulma gayretine girmiyor. hâlâ dayanışma aidatı gibi emeği, adaleti ve eşitliği alt üst edecek bir uygulama talebi ile gündemi meşgul etmişler ve kasalarını doldurma peşinde koşmuşlardır. Memur ve emeklilerimiz can derdinde iken bunlar adeta et derdine düşmüşlerdir. Sıfır zamma sıfır kazanımda eklenerek malum-Sen kendine yakışan felaketi kamu çalışanlarına yaşatmıştır.  Sağlık çalışanları için yeni bir tane bile kazanım yoktur. Çalışanların iki yılı heba edilmiştir.”

Haber: Ahmet Tezel

 

Bu haber toplam 550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.