1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Mübârek ay Ramazan
Mübârek ay Ramazan

Mübârek ay Ramazan

“Ramazan ayı ki, insanlara yol gösterici, hidâyeti, doğruyu ve yanlışı biri birinden ayırt edip açıklayan Kur’an o ayda indirildi. Kim ayı görürse...

A+A-

“Ramazan ayı ki, insanlara yol gösterici, hidâyeti, doğruyu ve yanlışı biri birinden ayırt edip açıklayan Kur’an o ayda indirildi. Kim ayı görürse oruç tutsun. Kim hasta olur, yada yolculukta bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık ister, güçlük istemez. Sayıyı tamamlamanızı ve birde size doğru yolu gösterdiğinden dolayı, Allâh kendini tekbir etmenizi ister ve şükredesiniz diye size kolaylık gösterir.” Bakara sûresi âyet, 185.

Ramazan ayı, Arabî ayların dokuzuncusudur. Nereleri gezer dolaşır, onu ancak Allah bilir amma âdeti üzere on bir ay sonra, çıkar gelir. Her yıl olduğu gibi bu yılda çıkıp geldi.

Ramazan ayı on bir ay sonra çıkar gelir de gelirken boş gelmez. Ramazan ayının eli, avucu Allâh’ın ihsân ettiği bereketle doludur.

Müslüman halkımız Ramazan ayına bereket ayı der ve Ramazan ayının gelmesini derin bir hasretle bekler.

Ramazan ayının günahkârları, günahtan arındırmak gibi güzel ve özelliğinin yanında, bu ayın içinde 1000 aydan daha hayırlı Kadir Gecesi var ki, 1000 ayı, 12’ye böldüğümüz zaman 83 yıldan fazla bir süre meydana çıkar. Bir gecede 83 yıl gibi süreyi Allâh’a kulluk ederek, sahura kalkarak yaşamak ne büyük bahtiyarlık.

Ramazan ayının huyu güzeldir, Ramazan ayı o güzel huyu ile zengin, yoksul demeden, birini diğerinden ayırt etmeden her eve bereketiyle uğrar. Başka günlerde kıt kanaat yiyecek bulanların sofrasında iki, Ramazan ayında iki, üç çeşit yiyecek bulunur.

Ramazan gecelerinin bereketi diğer gecelerden farklıdır. Farkı fark eden kimseler, sahura kalktıklarında teheccüd namazı kılmak gibi bir bahtiyarlığı da yakalar, elde ederler.

Ramazan gecelerinin bereketi gönüllere, gönül gözüyle görmeye gayret edenlere de uğrar. Ramazan gecelerinde farkı fark eden biz Yetîmi’yi Ramazan ayı aşağıdaki şekilde inletir, bu iniltiyi siz okurlarıma da dinletir.

 

RAMAZÂNİYYE

Aman Yüce Rabbim aman el aman,

Tan yeri şavk ile doğduğu zaman,

Ayların Sultânı Şehri Ramazan,

Nûrunu her yana saçarak geldi.

Rahmet kapısını açarak geldi.

 

Şimdi şafak söktü zaman bu zaman,

Günahtan bunaldık hâlimiz yaman,

Ayların Sultânı Şehri Ramazan,

Nûrunu cihâna saçarak geldi.

Rahmet deryâsını açarak geldi.

 

İndi semâlardan elinde ferman,

Gözlere ışıktır, dizlere derman,

Ayların Sultânı Şehri Ramazan,

Gönüllere doldu, coşarak geldi.

Allâh’ın izniyle koşarak geldi.

 

Kur’an’dır bu ayda ruhlara sızan,

Kur’an’dır orucun kadrini yazan,

Ayların Sultânı Şehri Ramazan,

Millete bin selâm sunarak geldi.

“Yetîmi” okşayıp, yakarak geldi.

Keskinli Yetîmi

 

Ramazan adıyla bilinen mübârek ay, her yıl olduğu gibi, bu yıl diğer bereketlerinin yanında, 9.7.2013târihinde gönlüme bir başka şekilde doldu, içimdeki şiiri açığa çıkarıp siz değerli okurlarıma sunmamı sağladı. Elhamdülillâh.

 

Bu haber toplam 208 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.