1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. MTSK yönetmeliğini yargıya taşıyacağız
MTSK yönetmeliğini yargıya taşıyacağız

MTSK yönetmeliğini yargıya taşıyacağız

Memur-Sen Kırıkkale 1 ve 2 No’lu şubeleri istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, MTSK’da yapılaMemur-Sen Kırıkn değişiklikle sınav ücretlerindeki hak kaybını bakanlığa taşıdıklarını söyledi.

A+A-

İSTİŞARE TOPLANTISI

Kırıkkale 1 ve 2 No’lu şubelerin düzenlediği toplantıda konuşan Ali Yalçın, dört mevsim açık alanda verilen hizmetin mali kısıtlamalarla aksatılmaya çalışılmasının hizmet vereni asla memnun etmeyeceğini vurgulayarak, kaynağı kursiyerlerce karşılanan sınav ücretlerinin, bu işte ter dökenlerin emeklerinin karşılığı olduğunu söyledi. Sınav ücretlerinden keyfi kısıtlamalara gidilerek, çeşitli kalemler uydurularak hazineye gelir kaynağı oluşturmanın haksızlık olduğunu kaydeden Yalçın, “Böyle bir haksızlık karşısında susmamız mümkün değildir. Verilen emeğin karşılığını dünden daha kötü bir duruma düşürmek, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine de aykırıdır. Yönetmeliğin ilgili hükmünü yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu.

ÖNERİLER DİKKATE ALINMALI

Ortaöğretime ve yükseköğretime giriş sınavlarıyla ilgili değişikliklere de değinen Yalçın, şöyle devam etti: “Bu ve benzeri konuları önce tartışmaya açmak, paydaşlarla istişare etmek gerekiyor. Değişiklikleri, bütün görüş ve öneriler alındıktan sonra hayat geçirmek, kalıcı olması bakımından elzemdir. YÖK’ün bu konuda bir adım atacağına ve durumu düzelteceğine inanıyorum. 81 ilde açıklamalar yaptık. İki sınavı aynı güne sıkıştırmayın, ortaöğretime darbe vurmayın dedik. Din kültürü ve ahlak bilgisi yok, felsefe yok, tarih konusunu eleştirdik, sonra eklediler.

UYGULAMALARA SON VERİLMELİDİR

Eğitim çalışanlarını tedirgin eden hiçbir uygulamanın, yaklaşımın yanında olmadıklarını, olmayacaklarını dile getiren Yalçın, performans değerlendirmesi, dört yılda bir yazılı sınav, temel istihdam türü olarak sözleşmeli öğretmenlik ve rotasyon gibi, kabulü ve uygulanması mümkün olmayan eylemler içeren Öğretmen Strateji Belgesi’nin, eğitimin paydaşlarıyla istişare edilerek revize edilmesi gerektiğini söyledi.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Pilot illerde uygulamaya başlanan, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecek, çalışma barışını bozacak, kanuni dayanağı olmayan performans değerlendirmesi uygulamasına son verilmesi çağrısında bulunan Ali Yalçın, “Eğitim-Bir-Sen olarak, pilot uygulaması başlatılan öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesine karşı kamuoyu desteği oluşturmak ve bu hatalı uygulamanın mağduriyet oluşturmasını önlemek amacıyla performans değerlendirme süreçleri kapsamında yapılacak değerlendirmelerde, tüm değerlendirme kriterleri bazında tüm eğitim çalışanlarına tam puan verilmesi yönünde üyemiz yönetici ve öğretmenlere çağrıda bulunduk. Yetkililere buradan bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Öğretmenleri üzen adımlar atmaktan vazgeçin” diye konuştu. Toplantıda, Eğitim-Bir-Sen Kırıkkale 1 No’lu Şube Başkanı Yaver Yalçın ve 2 No’lu Şube Başkanı Murat Şahin de birer konuşma yaptılar.

Haber-Foto: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.