1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. MPT-76 gururu
MPT-76 gururu

MPT-76 gururu

Üretimi tamamen yerli imkânlarla yapılan milli piyade tüfeği, MPT-76'nın, 3 bin 500 adetlik üçüncü büyük sevkıyat, Kırıkkale’den Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeline düzenlenen törenle, dualar eşliğinde gönderildi.

A+A-

HER ŞEY VATAN İÇİN

MKEK Silah Fabrikası Kırıkkale Müdürlüğü tarafından teknolojinin sunduğu en gelişmiş imkânlarla üretilen ve uluslararası alanda ismini duyuran Milli Piyade Tüfeği (MPT)-76 silahının sevkıyatı düzenlenen törenle yapıldı. Törene; MKEK Genel Müdürü Ahmet Taşkın, MKEK Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Zekai Tufan, fabrika işçileri ve memurlar katıldı.

mpt-76-gururu7.jpg

2018 NİSAN AYINA KADAR

13 BİN 500 ADET ÜRETİLECEK

Törenin açılış konuşmasını yapan Müdür Ocakcıoğlu, “Bugün fabrikamızın en büyük teslimatını yapacağız. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz teslimatın yanında 3 bin 500 adet MPT-76’nın teslimatını gerçekleştirmek için toplandık. Sizlere çok teşekkür ederim. Bizleri bu gururlu ve onurlu güne ulaştırdınız. El birliği ve gönül birliği içinde çalıştığımız için başarılamayacak bir iş yoktur. Bundan sonra 2018 yılı itibariyle Nisan ayına kadar 13 bin 500 adet silahımızı da gününden önce teslim etmek için çalışma sergileyeceğiz” dedi.

20 BİN ADET İÇİN ÇALIŞIYORUZ

MKEK Genel Müdürü Ahmet Taşkın ise; “3 bin 500 adetlik teslimatı yapmak için buluştuk. Şuanda 45 bin adet toplam MPT-76 yapılmak için anlaşmalar yapıldı. Bunun 20 bin tanesi kurumumuz tarafından,  15 bin adet Kale kalıp,  10 adet ise Sarsılmaz firması tarafından yapılacak. MPT-76’nın her ne kadar geliştiricisi, MKEK olsa da, silahın hakları savunma sanayi müsteşarlığına aittir. Geliştirme aşamasındaki tüm AR-GE harcamalarının desteklenmesini devlet yaptı. Bu geliştirilen aşamasında Kale Kalıp ile MKEK işbirliği yaptı, bizim alt yüklenici firmamız oldu,”

MPT-55’E BÜYÜK ÖNEM VERECEĞİZ

“Önümüzdeki günlerde yeni bir sipariş daha alacağız. Ama biz daha çok enerjimizi MPT-55 üretmeye yönlendireceğiz. Çünkü MPT-55’te ordumuzun ihtiyacı olan bir silah. MPT-55’in tüm hakları MKEK’ye ait. Daha iyi kazandığımız bir silah, MPT-76’yı üç tane üretici üretebiliyorken, sahip olduğumuz teknoloji veri paketini diğer üreticilerle de paylaştık, onlarda üretebiliyorlar. Çünkü ülkenin MPT-76’ya ihtiyacı var. Biz kabiliyetimizi, kapasitemizi MPT-55’e ayıracağız önümüzdeki dönem.”

KAPASİTEMİZİ DAHA DA ARTIRMALIYIZ

“Bunun iki sebebi var. MPT-55’i sadece MKEK üretebiliyor, ikincisi de daha iyi şekilde kazandığımız bir silah üretimi. Geçtiğimiz yıllarda silah fabrikamızın kapasitesi 25 bin adet iken üretim, genelde üretim miktarı 15-20 bin arasında değişmiş. 25 bin adet dediğimiz MPT-76’ya endekslenerekten kapasite anlamına geliyor. Biz buradaki mevcut kapasitemizin yaklaşık yüzde 60-70’ini kullanabilmişiz bundan önceki senelerde. Ancak şuanda bunun çok daha fazlasını üretmemiz lazım. Ordumuz, emniyet güçlerimiz, bunun çok daha fazlasını bizden istiyor. Kapasitemizi artırmak için çeşitli çalışmalarımız var.”

HEDEFİMİZ 70 BİN ADET SİLAH

“Sadece bu yıl tezgâh yatırımı olarak yapmış olduğumuz yatırım miktarı, 20 milyon lira civarında. Şuan itibariyle önümüzdeki yıl için hedefimiz toplam 70 bin adet silah teslim etmek. 2019 yılında ise 90 bin adet silah teslim etmek. Çalışmalarını tüm detaylarıyla arkadaşlarımız yaptılar. Boş söylemiyoruz, bunları yapabileceğimizi ve sizlere güvendiğimiz için bunları söylüyoruz. 70 bin adet kapasitenin çıkması demek önceki yıllara göre 3,5 kat daha fazla silah üretmek anlamına geliyor. Alt yüklenicileri de kullanacağız, Silah OSB’de yer alacak olan firmalar, ülkenin değişik yerlerindeki silah üreten firmalarla da iletişime geçeceğiz.”

250 BİN ADET MPT-76’YA İHTİYAÇ VAR

“Önceki günlerde bakanımızın bir açıklaması oldu. MPT silahlarından 250 bin adet ilk etapta ihtiyacımız var demişti. Bizim yapmamız gereken bu üretim bu seviyelerde olması gerekir. Bu yüksek miktardaki üretim kurumumuz için iyi olur çünkü sipariş olacak ki biz çalışacağız, bu kurumda ayakta kalsın. Nasıl 200 yıllık bir geçmişten geldiyse, inşallah bundan sonra da geleceğe bu şekilde gidebilsin. Hepinize teşekkür ederim, elinize sağlık. Gerçekten gurur verici bir durum.”

ŞUANA KADAR 7 BİN ADET TESLİM EDİLDİ

“Allah kazasız, belasız hayırlı çalışmalar versin hepimize. MKEK’nin ürettiği tüm silahlar, 20 bin adat MPT-76 siparişinden bahsettim. Bu 20 bin adet silahın tamamı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Ancak biz Kara Kuvvetleri Komutanlığ’na teslim ettikten sonra bu silahlar değişik kullanıcılara teslim edilebiliyor. Kara Kuvvetleri’nin uktesinde gerek yurt dışında, gerek yurt içinde kullanıcılar olabiliyor. İki ülkeye silahlarımız gitti, Cumhurbaşkanlığı korumaları kullanıyor. 3 bin 500 adet Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gidecek. Bu yılın başından bugüne kadar teslim ettiğimiz toplam 7 bin adet silah teslim edilmiş olacak. 13 bin adette önümüzdeki yılın nisan ayına kadar yapacağımız çalışmalardır” dedi.

MPT-76’NIN ÖZELLİĞİ

Konuşmaların ardından yapılan dualar eşliğinde, 3 adet TIR’a yüklenen 3 bin 500 adet Milli Piyade Tüfeği (MPT)-76 dualar eşliğinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmek üzere yola çıktı. 4.1 kilogramağırlığında gövde yapısına sahip olan tüfek, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahip. 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahip olan MPT-76, 7,62 çapında mermi kullanıyor. Tüfeğin en dikkat çeken özelliklerinden birisi de atış hızı. Dakikada 650 atım yapabilen tüfek, bu özelliğiyle de ilgileri üzerine topluyor.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

 

 

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.