1. HABERLER

  2. YAZARLAR

  3. (Moskova- St. Petersburg) (2)
(Moskova- St. Petersburg) (2)

(Moskova- St. Petersburg) (2)

         "Evde oturan, erken ölür"    Tek Çingene sözüymüş!      Gez, dolaş diyor sana yüce çingene ruhu; tekerlekler dönsün,...

A+A-

     

   "Evde oturan, erken ölür"

   Tek Çingene sözüymüş!

     Gez, dolaş diyor sana yüce çingene ruhu; tekerlekler dönsün, kazan kaynasın.. tefleri çal umarsızca ve bağır.. "maksat, ömrü uzatmak; maksat, aşık olmak.." Rehberlerimizden Prof. Dr. Aykut Mısırlıgil’de her sözünün bitiminde; ‘ayağınızda ayakkabınız varken gezin’ diyordu. Bizlerde aynı düşüncelerde olan arkadaşlar yıllardır bu sözün pratiğini yapmaktayız. Grup olarak aylar önce karar vermiştik bir yerlere gitmeye…      Önemli olan herkesin her an gittiği yerlere değil, çok az gidilen yerlere ve bakir kültür noktalarına gitmekti. Aramızda görüşmeler sonunda, hiç katılmadığımız gemi turuna karar vermiştik. Ancak nereye! İncelemeler sonucun da, daha önce Hindistan gezisine gittiğimiz Tempo Tur’un Volga turu programını incelediğimizde tarih ve koşulları hepimize uygundu. Aynı zamanda Moskova- St. Petersburg gibi Rusya’nın iki büyük şehrini görme olanağı bulacaktık.  12 gecelik Volga turuna kayıtlarımızı aylar önce yaptırdık. Tatil ile birlikte, kültür turu yapmış olacaktık. Amacımız bilmediğimiz yerleri, değişik insan yaşamlarını görmekti. Hiç birimiz gemi turuna katılmadığımız için ayrı bir heyecanı yaşamaktı amacımız. Ayağınızda ayakkabınız varken gezin sözü belki bizleri gezginci yaptı. Elbette ekonomik yanı var diyeceksiniz. Elbette var. Ancak yaşam biçimi olduğunu belirtmek isterim. Eğer kafaya koyduysanız, günde bir paket sigara içen birisinin sigarayı bırakmasıyla elde edeceği tasarrufla her yıl dünyanın değişik ülkelerine gidebileceğini belirtmek isterim. Onlarca dairesi olan, onlarca dükkan- daire kira geliri olanında gitmediği yaşam biçimi bizimki! Bizleri bir nevi gezginci hastalar olarak görebilirsiniz. Bu hastalığı biz baştan kabullendik.  Tedavisi de ilacıda yeni yerleri görmek. Bunları söyledikten sonra, bilmediğimiz görmediğimiz diyarlara, Volga nehir turunun St. Petersburg bölümüne birlikte gidelim. Biz arkadaşlar olarak, ailece 12 kişiydik. Bu tarihi geziye gidenleri de belirtmek isterim. Alaattin KARAER, Dr. Çiğdem KARAER, Mustafa DUMAN, Yurdanur DUMAN, M.Sait DEMİRCİ, Yeşim DEMİRCİ, A.Sait ALTINTAŞ, Sevinç ALTINTAŞ, Dr. Reşit TOPRAK, Dr. Perihan TOPRAK, İsmail SICACIK, Gülümser SICACIK. İstanbul’dan Moskova’ya uçacaktık. Ankara’dan aktarmalı uçağımıza Pazar sabahı Kırıkkale’den hareket ettik. Ankara grubundan önce havaalanındaydık. Bilet ve valiz işlemlerini yaptıktan sonra beklemeye başladık. Ankara grubu göründü. Rehberimiz olarak görevlendirilen Emin bey’le karşılaştık. Bizim grubun tamam olduğunu belirttim. Bizle birlikte, toplam 39 katılımcı. İki rehberle birlikte 41 kişi olarak Ankara’dan İstanbul’a Atatürk havaalanına iniş yapıldı. Aktarmalı uçağımız olduğu için valiz alıp verme işlemi olmayacaktı. Direk Moskova’da ineceğimiz havaalanında valizlerimizle karşılaşacaktık. Pencere kenarındaydı koltuğumuz. Üç saat yolculuk sonunda, THY ait uçağımız Moskova üzerinde alçalırken, yemyeşil bir kent seriliveriyor gözlerimizin önüne...

Uçağımız Moskova üzerinde alçalırken!

Uçağımız Moskova üzerinde alçalırken!   Biraz daha alçalıyoruz ve bu kez dev işçi blokları çekiveriyor hemen dikkatimizi... Saatlerimizi bir saat ileri alıyoruz. Gökyüzü pırıl pırıl... Moskova’dan başlayıp St. Petersburg’da sonlanacak Volga nehir turumuzun heyecanı sarıyordu içimizi... Bu tur, Moskova’dan Petersburg’a doğru ya da Petersburg’dan Moskova’ya doğru iki yönlü yapılıyor. Tempo turun yaptığı Volga -2 turuna katılan bizler Moskova’ya inecek, St Peterburg’ta turumuz son bulacaktı. Bizden önce katılan grubun St. Petersburg’tan başlayan turu Moskova’da son buluyordu. Bizi götüren uçak onları İstanbul’a getiriyordu. Moskova - St. Peterburg arası gemi turları Mayıs ortalarında başlayıp Eylül ayı ortalarında sona eriyormuş. Çünkü diğer aylar soğuk ve kış. Nehirler ve ırmakların donduğu aylar.  
  1. Temmuz 2014 Pazar sabahı Moskova havaalanındayız. Tur süresince bize eşlik edecek geminin görevlendirdiği, Kafkas Üniversitesinde İngilizce bölümünde okuyan, yaz tatilinde harçlığını çıkaran güzel Anastasıa’da bizi, güler yüzüyle karşıladı. Dil bilmesek de, gözler ve gülümsemeler yetiyordu insan olana.

Moskova havaalanında bizleri karşılayan gemi rehberi Anastasıa!

Moskova havaalanında bizleri karşılayan gemi rehberi Anastasıa!

Biz Moskova günlerine girmeden, St. Petersburg günlerine geçelim ve kısaca bahsedelim.

devam edecek…

 
Bu haber toplam 549 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.