1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. MKE’nin geleceği çok parlak olacak
MKE’nin geleceği çok parlak olacak

MKE’nin geleceği çok parlak olacak

Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli katkı sağlayan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile diğer savunma sanayi araçlarının güçlendirilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kırıkkale’ye geldi.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli katkı sağlayan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile diğer savunma sanayi araçlarının güçlendirilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kırıkkale’ye geldi.

CİDDİ ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nin güçlenmesi,  Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde devam eden çalışmaların geleceğe taşınmasına yönelik Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kırıkkale’ye geldi. Vali Yunus Sezer başta olmak üzere şehrin bütün yöneticileriyle toplantıda bir araya gelen Demir, MKE fabrikalarını daha ileri teknolojiyle buluşturacağız” dedi.

MKE KIRIKKALE DEMEKTİR

MKE lokalinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Demir, “MKE demek Kırıkkale demek, Kırıkkale demek MKE demek. Biz bugün bunu bir adım daha öteye taşımak amacıyla neler yapabiliriz bunların çalışmasını yapıyoruz. Kırıkkale demek MKE demenin de ötesinde Türkiye’nin silah merkezi, balistik patlayıcı merkezi nasıl olur,  Kırıkkale’de MKE’nin yanında oluşturulabilecek Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi nasıl gelişir, geleceğin teknolojileri ile ilgili olarak balistik patlayıcı ve diğer yeni gelişmekte olan elektromanyetik lazer alanlarında MKE’nin dışındaki sektörler veya sanayicilerimiz nasıl yer alabilirler bunların çalışmasını yapıyoruz.

FİKİRLER, ARAŞTIRMALAR YAPACAĞIZ

Demir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “MKE’nin kendisi nasıl bir rol alabilir, geleceğe nasıl hep beraber bakabiliriz, gelecekteki projelerimizde olması gereken sadece ve sadece sipariş noktasında değil, buralardan çıkacak fikirler araştırmalar, çalışmaların da belki akla dahi gelmeyen, talep edilmeyen, gelecekte olacak konularda da ön açıcı bir rol oynayabilir mi, buradaki alın ve beyin terini nasıl kullanırız bunların çalışmasını yapacağız.”

MKE TARİHİ BİR KURUMDUR

“3-4 yıl önce Kırıkkale’den kalabalık bir heyet gelmişti MKE’nin durumunu sormuştu. Bizler şunu ifade etmek istiyoruz MKE’nin geleceği çok parlak olacak. Bu gelecek planlarına bağlı. Ben sadece Kırıkkale’yi MKE merkezli düşünmemek gerektiğini özellikle altını çiziyorum. Çünkü hep beraber büyüyerek MKE gibi tarihi geçmişi köklü bir çınar gibi olan kurumumuza önemli çalışmalar yapacağız. Daha güzel atılımlar yapılacak, sadece ve sadece mevcut üretim kabiliyetleri ile değil, teknolojiyi kullanarak daha nasıl ileriye gideriz düşüncesiyle planlar yapılması, projeler yapılması, bunların nasıl destekleneceği, finansmanın nasıl sağlanacağı ince ince düşünülmesi gereken bir konu.”

ÇALIŞMALARI TAKİP EDECEĞİZ

“Türkiye’nin savunma sanayinde Kırıkkale’nin de önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Ankara Savunma Sanayi’nin de merkezi gibi düşünürken Ankara’ya yakın bir ilin de burada çok önemli pay alması özellikle de; kimya, silah, balistik, malzeme konularında da çeşitli fikirlerin ortaya çıkacağını, sanayicilerimizin de gelecek olan bu fikirlerle, bizim de plan ve projelerle paylaşım yapacağımızı, daha da önemlisi bunun mekanizmasını kurmanın gündeme gelmesini istiyoruz. İnşallah buradan çıkacak fikirleri bizler not alıp takip edeceğiz, bu sistemi kuracağız. Biz bugün geldik yarın çok büyük bir şey oldu demiyoruz, bugün geldik buraya yarının planlarını yapacağız. İnşallah bunları adım adım sizlerin destekleriyle takip edeceğiz. Çeşitli faaliyetlerde çıkan fikirleri adım adım yürüteceğiz. Hem fikri takip hem de sanayicimizi kalkındırmak amacıyla geleceğe yönelik planlar yapalım. Türkiye’de savunma sanayine önemli katkı sunacak olan Kırıkkale ve civarını bu denklemde daha çok önemli bir rol haline getirelim diyoruz” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir

 

 

 

 

Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.