1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. MKE’de neler oluyor?
MKE’de neler oluyor?

MKE’de neler oluyor?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savunma sanayi alanında gözbebeği olan Makina Kimya ve Endüstri Kurumu (MKE)’nin özelleşeceği ya da özerkleştirileceği iddiaları kafalarda soru işareti oluşturuyor.

A+A-

ÖZEL HABER

 

MAKİNA KİMYA VE ENDÜSTRİ KURUMU’NA 9 AYDIR GENEL MÜDÜR ATANMIYOR!

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savunma sanayi alanında gözbebeği olan Makina Kimya ve Endüstri Kurumu (MKE)’nin özelleşeceği ya da özerkleştirileceği iddiaları kafalarda soru işareti oluşturuyor. Yaklaşık 9 aydır MKE Genel Müdürü’nün de atanmaması ve bazı fabrikalarda önemli idarecilerin görevlerinden alındığı iddiaları da gündemden düşmeyen konular arasında.

 

ÖZELLEŞME-ÖZERKLEŞME İDDİASI

Yıllar önce temeli Kırıkkale’de atılan ve günümüzde savunma sanayinin merkezi haline gelen Makina Kimya ve Endüstri Kurumu (MKE)’de yaklaşık 9 aydır genel müdürün atanmaması, yönetim kurulunun oluşmaması sonucunda çeşitli kararların alınmaması, yaklaşık 2 yıl önce bazı fabrikalarda ve genel müdürlükte bulunan önemli idarecilerin görevlerinden alındığı iddiaları, kafalarda çeşitli soru işaretleri oluşturuyor. Temeli Kırıkkale’de atılan MKE’nin özelleşeceği ya da özerkleştirileceği iddialarına yetkili mercilerin kesin bir açıklama yapmaması da gündemde bulunan konular arasında yer alıyor.

 

MKE NEREDEN NEREYE SÜRÜKLENİYOR

İL gazetesi olarak yetkililere şu soruları yöneltmek istiyoruz; “Türkiye Cumhuriyetinin Savunma sanayisinde merkez oluşturmuş kuruluş tarihi 1453 yılından başlatılan bu kurum elden çıkarılmak mı isteniyor? Merkezi Ankara olan, MKEK etkin dinamik ve verimli çalışmaları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geleneksel silah ihtiyacının tamamını karşılamakta, artan kapasite ve imkânları ile de ülkemiz sanayisine katkıda bulunmaktadır. Cumhuriyetimiz ile birlikte büyüyen gelişen;  20 binlerin üzerinde çalışanı ile dillere destan olmuş, İlimizle ve ülkemizle bütünleşen bu muhteşem kuruluşumuz MKE nereden nereye sürükleniyor.”

 

KEYFİ GÖREVDEN ALMALAR MI YAPILIYOR?

Son yıllarda, gelişeceği yerde gittikçe küçülmekte olan binlerce çalışanı olan kuruluşumuz, gün geçtikçe basiretsiz yöneticilerin oyuncağı haline gelmiştir. Liyakatla göreve getirilen, yıllarca alın teri, emeği ve iş tecrübesi olan, akıl almaz projeler yaratan ve altına imza atan bu ülkenin insanları, atıl durumlara sürüklenmiştir. Keyfi görevden alınmalarla, gelişi güzel atamalarla günden güne küçültülmek için çaba sarf edilmeye çalışılmaktadır. Fabrikalarda ve genel müdürlükte 40’ın üstünde üst düzey yöneticiyi atıl kadrolara aktararak yerlerine liyakatsiz insanların atanması sağlanmıştır. Böylelikle olmaz işler oldurulmakta kurulu düzen bozulmaya mı çalışılmaktadır?

 

KURULU DÜZEN BOZULMAYA MI ÇALIŞILMAKTA?

Çoğu çalışanın kurulu aile düzenini bozmakla kalmamış,  çoğu yöneticiler gününden önce emekli olma yolunu seçmek zorunda kalmıştır. Olmaz işler oldurulmakta kurulu düzen bozulmaya mı çalışılmaktadır? Fabrikalarda ve Genel Müdürlükte de yaptığı görevden almalarla neyi amaçlamaktadır?    Yıllarca emek vermiş üst düzey yöneticilikler yapmış bu insanları hiç hak etmedikleri halde neden görevden almış ve liyakatsiz insanları görevlendirmiştir?

 

YAPILANMA İDDİALARI MOTİVASYONU DÜŞÜRÜYOR?

Son yıllarda iyice artan ve çalışanların motivasyonunu olumsuz etkileyen, “Yeniden Yapılanma Yapılacak” söylemleri ile Kurum etkisiz ve iş göremez hale mi getiriliyor? Yıllarca birimlerinde üstün başarılar elde etmiş Türkiye’nin en önemli projelerinin gerçekleştirilmesinde görev almış insanlar atıl bekletilmektedir. Yeni projelerin yapılması mı engellenmektedir? 9 aydır bu gözde kuruluşumuza Genel Müdür atanmamış, önemli kararlara imza atan yönetim kurulu toplanamaz hale gelmiş olup, bütün ihaleler atamalar yatırımlar vb. faaliyetler yapılamıyor.    Bu durumdan aylardır bütün siyasiler haberdar olmasına rağmen herhangi bir gelişme yaşanmıyor. MKE kurumlarını ve çalışanlarını değersizleştirip özelleştirme mi planlanmaktadır? Ya da tank palet fabrikası gibi özelleştirmeye kılıf olarak kiralanacak mı?

Haber Merkezi

 

 

 

Bu haber toplam 5679 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum