1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. MİRAÇ - 2
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

MİRAÇ - 2

A+A-

Ondan sonra Hazreti Peygamber (sav) Mirac denilen bir asansörle, Cibrîl ile beraber göklere doğru yükselmişler ve 1. kat semanın kapısını çalmışlar. Birinci kat semanın bekçisi olan melek sormuş:

- Kimdir o?

- Benim, Cibrîl.

- Yanında kim var?

- Muhammed (s.)

- (Mi’rac için ona) davetiye gönderildi mi?

- Evet.

Hemen kapı açılmış ve içeri girmişler.

Hz. Peygamber (s.)şöyle anlatıyor:

Bir de baktım ki, esmer bir adam gördüm. Bir yere oturmuş, sağında ve solunda iki tane kapı var. Her iki kapının içinde birçok insan kalabalığı var. Bu adam sağ tarafına bakıyor, seviniyor, gülüyor. Sol tarafına bakıyor, üzülüyor, ağlıyor. “Ya Cebrail! Bu adam kimdir ve niçin sağına bakıp gülüyor, soluna bakıp ağlıyor?” diye sordum.

“O, baban Hazreti Adem’dir. Sağına bakıyor, cennette olan mü’min evlatlarının ruhlarını görüyor, ona seviniyor; soluna bakıyor, cehennemde olan evlatlarının ruhlarını görüyor ve ona üzülüp ağlıyor, var kendisine selam ver” dedi.

Yanına varıp selam verdim. Selamımı aldı ve bana: “Merhaba salih oğlum ve yüce Peygamber. Hoş geldin” diyerek miracımı kutladı.

Sonra 2. kat semaya çıktık. (aynen birinci kattaki gibi Cibrîl (a.) izin istedi ve kapı açıldı.) İçeri girdik. Baktım ki, iki teyze çocuğu İsa ve Yahya Peygamberler. Onlara da selam verdim. Selamımı aldılar ve ban: “Hoş geldin” diyerek miracımı kutladılar.

Sonra 3. kat semaya çıktık. (kapıda aynı konuşma ve izinden sonra) kapı açıldı ve içeri girdik. Orada da Yusuf Peygamberle karşılaştık. Baktım ki güzelliğin yarısı ona verilmiş. (diğer yarısı da bütün insanlara taksim edilmiş.) Yusuf Peygamberi selamladım. O da selamımı aldı ve bana: “Hoş geldin. Miracını kutlarım” dedi.

Hz. Muhammed (s.)in güzelliği bu taksimin dışındadır. O özel bir güzellikte yaratılmıştır. Bir Arap şairi ona: “Hiçbir göz senin gibi bir güzeli görmedi, hiçbir anne senden güzelini doğurmadı. Sanki istediğin gibi yaratıldın Ya Muhammed” demiştir.

Kur’an’ı Kerimde Hz. Yusuf Peygamber (s.)den bahsedilirken: “Ellerinde meyve yiyen kadınlar Hz. Yusuf’u görünce onun güzelliğine hayran hayran bakakalmışlar ve ellerindeki bıçaklarla ellerini kesmişler de haberleri bile olmamış...” (Yusuf / 31) diye anlatan ayetler inince Peygamber (s.)in hanımı, Hz. Ebu Bekir’in kızı ve bütün müminlerin annesi Hz. Aişe (r.a.) şöyle demiştir: “Eğer o kadınlar Hz. Muhammedi görselerdi, bileklerini keserlerdi.”

Hz. Peygamber (s.) devamla anlatıyor: Oradan da 4. kat semaya yükseldik. (kapıda aynı konuşma ve izinden sonra) kapı açıldı ve içeri girdik. Baktım ki, İdris aleyhisselam. Ona da selam verdim. O da selamımı aldı ve miracımı kutladı.

Sonra 5. kat semaya çıktık. (kapıda aynı konuşma ve izinden sonra içeri girdik) Orada da Harun (a.) ile karşılaştık. O da bana: “Merhaba ey salih ve yüce Peygamber, miracın mübarek olsun” diyerek miracımı kutladı. Sonra 6. kat semaya çıktık. (kapıda aynı konuşma ve izinden sonra içeri girdik) Orada da Hz. Musa (a.) ile karşılaştık. O da bana: “Hoş geldin ey yüce peygamber! Miracın kutlu olsun” dedi. 

Sonra 7. kat semaya çıktık. (kapıda aynı konuşma ve izinden sonra içeri girdik) Orada da Hz. İbrahim Peygamberle buluştuk. Bana: “Merhaba ey salih oğlum ve salih Peygamber. Hoş geldin. Ümmetine benden çok selam söyle ve onlara, cennetin toprağının çok güzel ve hoş olduğunu, suyunun çok tatlı olduğunu ve cennet için ağaç dikmenin de: “Sübhânallâhi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber”  demek olduğunu onlara haber ver”  dedi. Kendisi de Beytü’l-Ma’mur’a yaslanmış oturuyordu. Beytü’l-Mamur, 7. kat gökte, meleklerin tavaf ettikleri Kâbe’leridir. Her gün oraya 70 bin melek giriyor, tavaf edip gidiyor. Cebrail (a.) dedi ki: “Ben yaratıldığım günden beri, burayı tavaf edip giden bir meleğin geri döndüğünü hiç görmedim. Tekrar tavafa gelmek için kıyamete kadar ona bir daha sıra gelmez. Allah’ın melekleri bu kadar çoktur. (Devam edecek)

 

Bu yazı toplam 2503 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.